Bez kategorii

Problemy z utrzymaniem małpki domowej

Jest coś nieodpartego w małpim niemowlęciu. Wiele małych małpek, takich jak kapucynki, wydaje się tak słodkich i bezbronnych, że przypominają ludzkie niemowlęta. Jednak te słodkie dzieci wyrastają na trudne, dorosłe małpki i nie są dobrymi zwierzętami domowymi.

Wyzwania związane z wychowywaniem małpki

Opieka nad małpą nie przypomina opieki nad większością innych zwierząt domowych. Zadbana małpa może dożyć od 20 do 40 lat i będzie potrzebowała Twojego pełnego zaangażowania przez całe życie. Małpy nie dorastają i nie dojrzewają tak jak ludzkie dzieci. Są one w zasadzie stałymi maluchami.

Małpy domowe mogą również nie radzić sobie z nowymi osobami w Twoim życiu, w tym małżonkami i dziećmi, a także sprawiają, że trudno jest im wyjechać na wakacje. Ponadto, znalezienie nowego domu dla małpy jest niezwykle trudne i psychicznie uciążliwe dla małpy.

Co więcej, małpa potrzebuje dużej ilości interakcji społecznych. Małpa pozbawiona twojego czasu i uwagi prawdopodobnie rozwinie nie tylko poważne problemy behawioralne, takie jak krzyki i gryzienie, ale także problemy psychologiczne, które mogą być trudne do naprawienia.

Kwestie prawne

Zwierzęta naczelne, takie jak małpy, mogą być nielegalne do trzymania jako zwierzęta domowe w miejscu zamieszkania. A jeśli posiadanie małpy jest legalne, nadal może być wymagane zezwolenie. Czasami posiadacze zezwoleń są poddawani inspekcjom domowym w celu zapewnienia odpowiednich urządzeń i opieki.

Co więcej, polisy ubezpieczeniowe właścicieli domów mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, a niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą całkowicie anulować polisę, jeśli dowiedzą się, że posiadasz małpę. Jednak brak ubezpieczenia naraża Cię na ryzyko, jeśli Twoja małpa kogoś ugryzie.

Kwestie medyczne

Szeroki zakres chorób może być przenoszony między małpami a ludźmi. (Są to tak zwane choroby odzwierzęce i mogą być bardzo poważne.) Jednak znalezienie w pobliżu lekarza weterynarii, który jest w stanie i chce leczyć małpy naczelne może być trudne.

Ponadto, utrzymanie małpy w niewoli w zdrowiu może być trudne. Na przykład, małpy często wymagają specjalistycznej diety, której przygotowanie może być kosztowne i czasochłonne. Cukrzyca jest powszechna u małp domowych z powodu złych diet, którymi karmi je wielu właścicieli. Jest to tylko jedna z chorób, która wymaga stałego monitorowania przez Ciebie i Twojego weterynarza.

Problemy behawioralne

Słodka, zależna małpka w końcu dorośnie i stanie się dzikim zwierzęciem, którym miała być. Wychowywanie małpki w otoczeniu ludzi nie zmieni jej dzikiej natury, a małpki domowe nigdy nie staną się naprawdę udomowione. W rzeczywistości, pozbawienie małp domowych normalnych relacji społecznych z innymi małpami może spowodować problemy behawioralne i nerwice.

Małpy domowe często mają tendencję do gryzienia (i mają 32 zęby, aby wykonać te paskudne ugryzienia). Podczas gdy niektóre małpy są łagodne, niektóre są bardzo agresywne. Jednak nawet najłagodniejsze małpy są nieprzewidywalne i mogą stać się agresywne w stosunku do każdego, w tym osoby, z którą są najbliżej, zwłaszcza w okresie dojrzewania i po jego zakończeniu.

Trzymanie małp domowych

Małpy potrzebują dużego, bezpiecznego pomieszczenia, którego budowa może być kosztowna. W miarę możliwości powinny spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy im również zapewnić szeroki wybór stale zmieniających się zabawek i sprzętu do ćwiczeń, aby stanowiły dla nich wyzwanie, w przeciwnym razie będą cierpieć z powodu nudy. Niektóre stany wymagają określonych typów pomieszczeń, aby spełnić wymagania przepisów dotyczących zezwoleń, ale zawsze należy mieć miejsce, w którym można zabezpieczyć małpę, aby zapewnić jej bezpieczeństwo i bezpieczeństwo ludzi.

Co więcej, małpy nie są czyste i schludne. Większość z nich nie może być skutecznie nauczona korzystania z toalety. Wiele młodych małp może być pieluchowanych lub przynajmniej częściowo nauczonych korzystania z toalety, ale ta umiejętność jest często tracona w wieku dojrzałym. Ponadto, mogą one angażować się w niesmaczne czynności związane z ich kałem i moczem (takie jak rzucanie go i malowanie nim). Oprócz bałaganu w toalecie, małpy domowe mogą być również bardzo złośliwe i destrukcyjne, zwłaszcza gdy się nudzą.

Wniosek końcowy

Ogólnie rzecz biorąc, małpy nie są dobrymi zwierzętami domowymi. Owszem, niektóre z nich mogą być słodkie przez pewien czas. Jednak w rzeczywistości małpy są w stanie wyrządzić zbyt wiele szkód i potrzebują zbyt wiele troski i uwagi, aby dobrze się rozwijać w ludzkim gospodarstwie domowym. Kwestie te są równie ważne w przypadku małp człekokształtnych (szympansów, orangutanów i gibonów). Krótko mówiąc, zwierzęta naczelne i ludzie nie są dobrymi współlokatorami.