Bez kategorii

Co robić, jeśli twój pies wymiotuje żółcią?

Czy Twój pies wypluwa żółć? Chociaż niektóre psy będą wymiotować od czasu do czasu, powtarzające się wymioty wymagają pewnej uwagi. Wymioty psa często pojawiają się, jasne, brązowe, białe lub żółte. Może, ale nie musi, wydawać się pienisty. Istnieje wiele możliwych przyczyn wymiotów żółcią.

Dlaczego psy wymiotują żółcią?

Wymioty o żółtym zabarwieniu składają się z kwasów żołądkowych i żółci. Kwasy żołądkowe są produkowane w wyściółce żołądka, aby pomóc w trawieniu. Żółć jest płynem produkowanym w wątrobie i przechowywanym w pęcherzyku żółciowym. Żółć dostaje się do dwunastnicy (znajdującej się tuż za żołądkiem), aby dalej wspomagać trawienie.

Kiedy psy wymiotują żółtym płynem, może to oznaczać po prostu, że żołądek jest pusty. Kwasy żołądkowe podrażniają wyściółkę żołądka, powodując wymioty u psa. To wyjaśnia, dlaczego niektóre psy wymiotują, gdy są szczególnie głodne. Istnieją jednak inne problemy, które mogą powodować wymioty u psów, więc nie odrzucaj jeszcze żółtych wymiotów swojego psa.

Zwróć uwagę, że żółty płyn może być nie tylko kwasem żołądkowym i żółcią; może być tak, że Twój pies zjadł coś o żółtym kolorze i nie może tego strawić.

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies wymiotuje żółcią. W wielu przypadkach wymioty ustępują samoistnie i nie stanowią większego powodu do niepokoju. Jednak wymioty jakiegokolwiek rodzaju mogą wskazywać na poważniejszą chorobę, zwłaszcza jeśli występują często.

 

  • Niestrawność (często spowodowana niedyskrecją żywieniową)
  • Niedrożność przewodu pokarmowego
  • Narażenie na toksyny
  • Zapalenie trzustki lub inny stan zapalny przewodu pokarmowego
  • Choroba zakaźna
  • Zespół podwójnych wymiotów
  • Choroba wątroby i/lub problemy z pęcherzykiem żółciowym
  • Co robić, jeśli Twój pies wymiotuje żółcią?

Jeśli Twój pies zwymiotuje żółcią tylko raz, nie ma powodów do niepokoju. Obserwuj psa pod kątem senności, biegunki, utraty apetytu, osłabienia i innych objawów choroby. Jeśli Twój pies wydaje się normalny, obserwuj czy nie wymiotuje więcej. Jeśli wymioty nie ustąpią, pomiń następny posiłek i kontynuuj obserwację. Po pominięciu posiłku zaproponuj następny zaplanowany posiłek i kontynuuj obserwację pod kątem wymiotów i innych objawów choroby. Jeśli wymioty nie ustąpią, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies wymiotuje więcej niż dwa razy w ciągu 24 godzin lub jeśli codzienne wymioty trwają przez kilka dni. Ponadto, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli pojawią się inne objawy choroby.

Leczenie wymiotów u psów

Lekarz weterynarii najpierw przeprowadzi dokładne badanie psa. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat aktualnej i długoterminowej historii choroby Twojego psa. Uwzględnij informacje o aktualnie stosowanych lekach i diecie. Pamiętaj, aby podzielić się informacjami na temat wszystkiego, co Twoim zdaniem pies mógł zjeść, np. roślin, substancji chemicznych lub niebezpiecznych pokarmów.

Twój lekarz weterynarii może zalecić wykonanie badań diagnostycznych w celu znalezienia źródła wymiotów. Zwykle oznacza to wykonanie badań krwi i moczu, zdjęć rentgenowskich (RTG) i ewentualnie USG.

Leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od podania leków przeciw nudnościom, leków zobojętniających kwas żołądkowy i leków chroniących przewód pokarmowy. Jeśli to możliwe, pierwsze dawki mogą być podawane w formie zastrzyku, aby uniknąć dalszych wymiotów. Inne problemy, takie jak odwodnienie, zapalenie trzustki i choroby zakaźne mogą wymagać hospitalizacji. Podczas obserwacji w szpitalu psy zazwyczaj otrzymują dożylnie płyny i częste dawki leków.

Jeśli wymioty są wynikiem zatrucia, lekarz weterynarii będzie przestrzegać zaleceń dotyczących leczenia konkretnej toksyny. Może to również wymagać hospitalizacji.

Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa niedrożność przewodu pokarmowego, następnym krokiem może być operacja lub endoskopia w celu zbadania przewodu pokarmowego i usunięcia niedrożności. Pobyt w szpitalu będzie konieczny w celu zapewnienia opieki pooperacyjnej.

Jak zapobiegać wymiotom u psów?

Najlepszym sposobem zapobiegania wymiotom jest trzymanie psa z dala od przedmiotów, których nie powinien jeść, lizać lub żuć. Oczywiście, czasami nie ma sposobu, aby zapobiec wymiotom u psa, ponieważ wiele chorób występuje bez znanej przyczyny.

Dobra wiadomość jest taka, że jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wymiotów u psa.

Zabieraj psa do weterynarza na rutynowe badania kontrolne co roku (lub częściej, jeśli tak zaleci lekarz weterynarii).
Stosuj odpowiednią dietę i ogranicz do minimum podawanie smakołyków.
Trzymaj rośliny, chemikalia, ludzkie jedzenie i wszelkie inne toksyny poza zasięgiem.
Zapobiegaj lizaniu, żuciu i jedzeniu przez psa niebezpiecznych przedmiotów.
Pamiętaj, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii w przypadku wczesnych objawów choroby; zwlekanie może tylko pogorszyć sytuację. W razie wątpliwości udaj się do najbliższego otwartego gabinetu weterynaryjnego.