Bez kategorii

Kakadu – Jedne z najbardziej popularnych ptaków domowych

Cockatiel jest popularnym wyborem na ptaka domowego. Jest to mała papuga z różnymi kolorowymi wzorami i grzebieniem na głowie. Są one atrakcyjne, jak również przyjazne. Ze względu na ich mniejszy rozmiar, pielęgnacja i oswajanie cockatiel są łatwiejsze niż w przypadku innych gatunków papug. Są one zdolne do naśladowania mowy, choć mogą być trudne do zrozumienia. Ptaki te są dobre w gwizdaniu i można nauczyć je śpiewać razem z melodiami.

Przegląd
Potoczne nazwy: Cockatiel, tiel, quarrion (quarrian), weiro (weero)

Nazwa naukowa: Nymphicus hollandicus

Wielkość dorosłego: 12 lub 13 cali, waga od 2 do 4 uncji

Długość życia: 15 do 20 lat przy odpowiedniej opiece, a czasem nawet do 30 lat, choć jest to rzadkie.

Pochodzenie i historia

W ich ojczystej Australii, cockatiels są nazywane quarrions lub weiros. Żyją głównie w Outback, regionie w północnej części kontynentu. Odkryte w 1770 roku, są najmniejszymi członkami rodziny kakadu. Wykazują wiele z tych samych cech i zwyczajów, co większe ptaki. W naturze żyją w dużych stadach.

Kakadu stały się popularne jako zwierzęta domowe w latach 1900. Są łatwe do hodowania w niewoli, a ich potulne, przyjazne osobowości sprawiają, że naturalnie pasują do życia domowego. Ptaki te nie mogą być już odławiane i wywożone z Australii.

Temperament

Te małe ptaki są łagodne, czułe i często lubią być głaskane i trzymane na rękach. Niekoniecznie przepadają za przytulaniem. Po prostu chcą być blisko Ciebie i będą bardzo szczęśliwe, gdy Cię zobaczą.

Cockatiels są ogólnie przyjazne, jednak nieposkromiony ptak może ukąsić. Możesz zapobiec złym nawykom w młodym wieku poprzez ignorowanie złego zachowania, ponieważ te ptaki dążą do zadowolenia. Nigdy nie besztaj ptaka; może to spowodować, że stanie się on nieśmiały w pobliżu ludzi. Nagradzaj dobre zachowanie i lekceważ złe.

Kakadu to inteligentne ptaki i z czasem mogą nauczyć się wielu sztuczek. Od machania i gwizdania do dzwonienia, są to inteligentne małe ptaki, które będą cieszyć się nowym wyzwaniem. Wiele cockatielów potrafi nawet godzinami zajmować się rozmową z „drugim ptakiem” w lustrze.

Mowa i wokalizacje
Kakadu wokalizują i gwiżdżą, ale nie są tak głośne jak niektóre inne papugi. Według reputacji, samce mają przewagę w naśladowaniu mowy i gwizdów. Jednak samice cockatiels nie są slouch, są dobre w mimikry, zbyt. Każda płeć może powtarzać dźwięki z domu, w tym budziki, telefony, a nawet dzikie ptaki na zewnątrz.

Kolory i oznaczenia cockatiel

Dziki cockatiel ma szare ciało z żółtą twarzą i grzebieniem oraz pomarańczową plamą na policzku. Kolory na twarzy są jaśniejsze i bardziej żywe u samca. Kobieta ma bary na spodniej stronie piór ogona.

Hodowane w niewoli na potrzeby handlu zwierzętami domowymi, na przestrzeni lat rozwinęło się kilka mutacji barwnych. Do najczęstszych odmian należą:

  • Albinos: brak pigmentacji piór
  • Lutino: biały ptak z żółtą maską, pomarańczowymi policzkami i czerwonymi oczami
  • Pied: Typowe kolory dzikiego cockatiel zastąpione żółtym lub białym kolorem.
  • Perłowe, sznurowane lub opalowe: Plamki w różnych kolorach, które tworzą małe „perełki” wzdłuż piór
  • Cynamon, płowy, lub Isabelle: Szare pióra z brązowym lub ciepłym kolorem tan
  • Srebrny: Mutacja recesywna srebrna i dominująca srebrna cockatiel; recesywne mają chłodne szare pióra i czerwone oczy; dominujące mają cieplejszy szary odcień i ciemne oczy

Inne mutacje obejmują szmaragdowe, kremowe, pastelowe, białe i żółte cockatiele policzkowe.

Różnice między samcami i samicami różnią się ubarwieniem. Różnice te mogą być czasami trudne do odróżnienia, zwłaszcza u młodych ptaków. W celu ostatecznego określenia płci należy rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych.

Opieka nad Cockatiel

Para ptaków będzie dobrym towarzystwem dla siebie nawzajem. Ale mogą nie wiązać się tak dobrze z tobą lub naśladować mowę i dźwięki. Utrzymanie pojedynczego ptaka jest w porządku, ale musisz poświęcić znaczną ilość czasu na codzienną interakcję z cockatielami. Jeśli Twój styl życia to uniemożliwia, kup parę ptaków, aby zapobiec samotności i samookaleczaniu się.

Ptaki te są z natury niechlujne i wytwarzają na swoich piórach pudrowy pył. Jest on używany do pielęgnacji i może pozostawiać pudrową powłokę na klatkach i akcesoriach. Raz w tygodniu należy wykąpać ptaka lub spryskać go wodą. Konieczne jest regularne czyszczenie klatki. Wiele klatek dla cockatielów posiada wyjmowaną dolną tackę, która ułatwia to zadanie.

Kakadu są aktywne i chętne do zabawy, dlatego powinny mieć dużą klatkę. Należy zapewnić klatkę o wymiarach co najmniej 20 cali kwadratowych i 26 cali wysokości. Odstępy między prętami klatki nie powinny być większe niż 3/4 cala. Nie chcesz, aby ptak złapał głowę w klatce. Poziome pręty klatki dają ptakowi najlepszą okazję do wspinania się i uzyskania bardzo potrzebnych ćwiczeń. W klatce powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić kilka grzęd na różnych poziomach. Ptak powinien mieć możliwość łatwego przemieszczania się pomiędzy grzędami.

Dwa razy do roku przycinaj skrzydła i paznokcie u nóg Twojego cockatiela. Możesz to zrobić sam, ale musisz nauczyć się właściwej metody, w przeciwnym razie bardzo łatwo jest tym ptakom wykrwawić się na śmierć. Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, lekarz weterynarii lub hodowca ptaków może to zrobić dla Ciebie.

Cockatiels są narażone na kilka niebezpieczeństw domowych. Unikaj umieszczania klatki ptaka w miejscach narażonych na przeciągi lub w pobliżu kuchni. Opary z rozgrzanych teflonowych naczyń kuchennych mogą zabić te ptaki.

Częste problemy zdrowotne

Najczęstszym problemem zdrowotnym dotykającym kakadu jest niedobór składników odżywczych. Zbyt często jedzą one tylko nasiona. Witaminy i minerały znajdujące się w owocach, warzywach i diecie opartej na granulkach są niezbędne do zapobiegania niedożywieniu.

Kakadu jest podatna na stłuszczenie wątroby, które jest wynikiem wysokoenergetycznej diety bogatej w węglowodany i tłuszcze, jak również ograniczonej aktywności fizycznej lub jej braku.2 Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby u Twojego kakadu, upewnij się, że Twój ptak otrzymuje zróżnicowaną dietę i trzymaj go z dala od środków owadobójczych, pozostałości pestycydów na owocach i warzywach oraz oparów środków czyszczących.

Większość ptaków jest podatna na choroby układu oddechowego i psittacosis, szkodliwą infekcję bakteryjną, która może powodować objawy oddechowe takie jak świszczący oddech, kichanie, kaszel i wyciek z nosa. Przy pierwszych oznakach choroby zabierz ptaka do weterynarza. Szybkie działanie może uratować życie Twojego ptaka.

Dieta i odżywianie

Różnorodność jest kluczem do zdrowej diety dla każdej papugi, w tym kakadu. Nasiona mogą być pożywną częścią diety, ale są one bogate w tłuszcz. Nasiona nie powinny stanowić więcej niż 30 procent diety ptaka. Diety granulowane są często właściwym wyborem dla ptaków, ponieważ są one zbilansowane pod względem odżywczym, a ptaki nie mogą wybierać swoich ulubionych nasion i pozostawiać reszty.

Aby upewnić się, że Twój ptak otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze, podawaj mu różnorodne świeże warzywa i owoce. Ogólnie rzecz biorąc, cockatiel zjada około 1 łyżkę stołową pokarmu dziennie. Dlatego to, co wchodzi w skład tej łyżki stołowej ma znaczenie.

Codziennie rano podawaj mieszankę nasion i peletek. Podawaj tyle, ile ptak jest w stanie zjeść. Kakadu nie mają skłonności do przejadania się. Możesz umieścić pokarm w misce lub rozsypać go na podłodze klatki. W naturze ptaki te są naturalnymi poszukiwaczami pożywienia, gdzie jedzą nasiona traw, owoce i rośliny. Zapewnij świeże owoce i warzywa w misce. Usuń to, czego nie zjedzą po godzinie; nie karm ptaka psującym się pokarmem.

Jeśli Twój ptak preferuje dietę opartą wyłącznie na nasionach, musisz być wytrwały w nakłanianiu go do jedzenia bardziej urozmaiconych posiłków. Podawaj z umiarem białka, takie jak jajka na twardo, rośliny strączkowe i gotowane mięso. Kiełkujące nasiona są również doskonałym sposobem na urozmaicenie diety Twojego ptaka. Nigdy nie podawaj awokado, czekolady, kawy i soli; te produkty są toksyczne dla ptaków.

Ćwiczenia

Jak w przypadku każdej papugi, aktywność sprawi, że cockatiel będzie szczęśliwy i pomoże utrzymać jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Jeśli Twój ptak spędza większość czasu w klatce, upewnij się, że jest ona wystarczająco duża, aby ptak mógł latać. Zapewnij wiele zabawek, które mogą stymulować naturalną skłonność ptaka do zabawy. Grzędy, drabinki i zabawki powinny być obfite, ale nie do tego stopnia, aby utrudniały ptakowi poruszanie się po klatce.

Jeśli możesz, zapewnij swojemu cockatielowi co najmniej godzinę poza klatką. Chociaż nie jest to tak istotne jak w przypadku innych papug, przebywanie poza klatką pomaga w socjalizacji i pozwala ptakowi rozwinąć skrzydła.

Plusy

Mniejszy rozmiar papugi

Cichszy ptak, który może nauczyć się mówić

Nie wymaga dużo czasu poza klatką

Wady

Może uszczypnąć, jeśli nie jest wychowywana ręcznie lub dobrze wyszkolona

Może nie być czuły lub mówić, jeśli trzymany z innym cockatiel

Gdzie adoptować lub kupić Cockatiel

Przy wyborze ptaka, najlepiej jest wybrać ręcznie karmione dziecko lub przynajmniej młodego ptaka, który był regularnie obsługiwany. Ceny będą się różnić w zależności od koloru, i można oczekiwać, że zapłacisz trochę więcej od sumiennego hodowcy. Dobrze obsługiwany młody ptak może kosztować od 400 do 1200 złotych.

Cockatiels są powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych, ale te ptaki mogą mieć nieznaną historię. W rezultacie, mogą być starsze, nie przyzwyczajone do obsługi i trudniejsze do oswojenia.

Poszukaj ptaka, który jest jasny, czujny i aktywny. Unikaj ptaka, który siedzi cicho z nastroszonymi piórami; może być chory. Pióra ptaka powinny być gładkie i błyszczące oraz leżeć płasko na ciele. Pióra wokół otworu oddechowego/kloaki (otwór, przez który ptak wydala kał i mocz) powinny być czyste, suche i wolne od odchodów. Łuski na stopach powinny być gładkie. Należy upewnić się, że paznokcie są w dobrym stanie, a dziób jest gładki i dobrze ukształtowany. Jego nozdrza powinny być jasne i czyste.