Bez kategorii

8 rzeczy, które rozumieją tylko ludzie Puggle

Co to jest puggle? Nie, to nie tylko kolejna urocza nazwa dla pugów – to krzyżówka pugów z beaglami.

Puggle to stosunkowo nowy typ psa, wyhodowany po raz pierwszy w latach 90. przez Wallace’a Havensa w Wisconsin. Rodzicami muszą być samiec puga i samica beagle, ponieważ istnieją niezliczone komplikacje zdrowotne, które pojawiają się, gdy samiec jest większy od samicy.

(Fun Fact: Havens stworzył również krzyżówkę cockapoo z cocker spanielem i pudlem).

Są one tak nowe, że AKC i inne oficjalne rejestry ras nie uważają puggli za swoją własną rasę. Ale niezależnie od tego, czy są to rasy oficjalne czy nie, właściciele puggli są zagorzałymi obrońcami swoich ukochanych psów. Oto tylko kilka rzeczy, które właściciele puggli wiedzą i kochają o swoich pupilach.

1. Nigdy nie wiesz, jakie cechy będą Ci dane

Czy Twój puggle będzie wyjący jak beagle, czy szczęśliwy w domu jak pug? Z mieszańcami takimi jak puggle nigdy nic nie wiadomo i nigdy nie wiadomo, jaki rodzaj osobowości się otrzyma – a to właśnie podoba się właścicielom puggle.

2. Zrzucają tony

Krótka, błyszcząca sierść pochodzi od beagle’a. Mimo stosunkowo krótkiej sierści, puggle z radością zrzuci tyle, by dostarczyć Ci futro całego innego psa. Upewnij się, że szczotkujesz je raz w tygodniu.

3. Chrapią

Choć puggle ma dłuższy pysk, dzieli tę cechę z innymi psami o płaskiej twarzy. A chrapanie jest szczególnie powszechną cechą pugów. A jak chrapią, to chrapią.

Właściciele Puggle muszą po prostu przyzwyczaić się do tego hałasu.

4. Są super słodkie

To są bardzo dobre psy. Są czułe i delikatne i nie lubią konfliktów, więc najlepiej reagują na pozytywne techniki szkoleniowe.

5. Ale mogą być uparte

Czy beagle jest znany ze swojego posłuszeństwa? Nie do końca. A może pug? Nie. Kiedy więc połączysz te dwa psy, możesz otrzymać zwierzaka o wyjątkowo silnej głowie. Cierpliwość i wytrwałość będą kluczem do szkolenia tego samowolnego szczeniaka.

6. Bardzo lubią jedzenie

Pug i beagle są znane ze swojej skłonności do jedzenia i tendencji do jedzenia w nadmiarze, więc właściciele puggle wiedzą, aby trzymać się harmonogramów karmienia i niskokalorycznych lub minimalnych smakołyków dla swoich zwierząt.

7. One naprawdę lubią ludzi

Dobry dzień dla puggle obejmuje wiele interakcji z ich ulubionymi ludźmi, a nawet z kilkoma obcymi. Są to psy z natury towarzyskie i szczególnie uwielbiają się przytulać.

8. Przyjaźnią się także z innymi psami

Chociaż każdy pies jest wyjątkowy, właściciele puggle zazwyczaj bardzo ciężko pracują, aby ich psy polubiły towarzystwo innych psów. Co jest wspaniałe, ponieważ będą potrzebowały przyjaciela, z którym będą mogły zjeść wszystkie posiłki.

Zdrowie i dobre samopoczucie rasy

Puggle żyją przeciętnie jak na średniej wielkości psa, czyli około 10-15 lat, i są całkiem zdrowe, ale mają kilka problemów zdrowotnych związanych z pugami. Psy o płaskiej twarzy mogą być narażone na ryzyko podczas wysokich temperatur i wilgotności, a także mogą mieć problemy z oddychaniem przy zbyt dużym wysiłku.

Nazywa się to syndromem brachycefalicznym. Według jednego z badań „Najczęstsze objawy zespołu brachycefalicznego to stres i nietolerancja ciepła, stridor wdechowy i asfiksja.”

Cierpią na niektóre schorzenia oczu, wśród nich „wiśniowe oko” i „postępujący zanik siatkówki”. W pierwszym przypadku gruczoły trzeciej powieki przemieszczają się i mogą stać się niewygodne. Może łatwo ulec podrażnieniu i powodować infekcje. (Antybiotyki mogą pomóc, a w skrajnych przypadkach może pomóc drobny zabieg chirurgiczny).

Z PRA – zbiór dziedzicznych i genetycznych problemów, które wpływają na oczy – pies będzie miał trudniejszy czas widzenia, zwłaszcza w ciemności lub w nocy. Jeśli zaczną wbiegać na meble, będziesz miał wskazówkę, że coś jest nie tak.

Mogą również odziedziczyć dysplazję stawów biodrowych, „nieprawidłowe tworzenie się panewki stawu biodrowego”, co może powodować zapalenie stawów i kulawiznę. Jest to najczęstsza przyczyna zapalenia stawów w biodrach.

Podobnie jak pug, mają mnóstwo fałd i załamań w swoim ciele, które muszą być utrzymywane w czystości. Mogą dostać infekcji skórnych w niektórych z tych trudno dostępnych miejsc. A nawet jeśli nie ma infekcji, bakterie i wilgoć mogą prowadzić do smrodu. (termin wysoce techniczny!)

Temperament rasy

Jak już wspomnieliśmy, puggle są urocze, uparte, figlarne, przyjazne i otwarte zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt, i uwielbiają się przytulać.

Z pugglem dostajesz to, co najlepsze z obu światów: mają dobre nosy i węszą zapachy (dzięki, beagle), są super słodkie i urocze (dzięki, pug), ale dostaniesz też trochę uporu (dzięki, beagle i pug), trochę możliwego wycie i szczekania (dzięki, beagle), i trochę chrapania (dzięki, pug). Ich upór sprawia, że są trudniejsze do wyszkolenia, ale nie dajcie się zwieść – są bardzo inteligentne.

Mniej więcej dekadę po ich popularyzacji, New York Times opublikował artykuł o „ciemnej stronie posiadania puggli”, w którym uraczył czytelników historiami uciążliwych, nadpobudliwych puggli. Jedna z właścicielek nazwała swojego puggla „Piekło na łapach”, ponieważ jej puggle lubił się wygłupiać.

Ale jak to się mówi, nikt – i żaden pies – nie jest idealny.

Kto jest najlepszym człowiekiem dla puggla?

Po tym jak Wallace Havens zaczął je hodować, stały się one tak zwanym „psem projektantem”. Niektórzy ludzie płacili za nie nawet 1500 dolarów.

I choć puggle jest świetny dla każdego – rodzin z dziećmi, samotnych mieszkańców miast – stał się poszukiwany przez celebrytów, którzy zaczęli kupować puggle jako zwierzęta domowe. Do znanych właścicieli puggli należą Uma Thurman, Jake Gyllenhaal, Kelly Osbourne i Sylvester Stallone. Nieżyjący już James Gandolfini (odtwórca roli Tony’ego Soprano) był właścicielem puggli.

Ale nie trzeba być sławną osobą, aby posiadać puggle. Musisz jednak być gotów zabrać tego puggle’a na dobry spacer w ciągu dnia. Upewnij się tylko, że nie jest zbyt gorąco i że masz w pobliżu wodę (dzięki, puglu) – wysiłek związany z oddychaniem i ćwiczeniem z pyskatym pyskiem (termin wysoce techniczny) może utrudniać spacery. Pamiętaj też, że puggle nie jest idealnym psem do biegania.