Bez kategorii

8 wskazówek jak uspołecznić psa z innymi psami i ludźmi

To świat Twojego golden retrievera, a my po prostu w nim żyjemy – ale to nie znaczy, że Twój kumpel ma wolną rękę w kwestii bycia grzecznym i poprawnym. Upewnij się, że Twój pies jest wzorowym psim obywatelem, stosując się do poniższych wskazówek.

Jak socjalizować psa z ludźmi?

Codzienne spacery są kluczowe

Samo zabranie psa w miejsce publiczne i spacer pomoże mu lepiej poznać świat i ludzi wokół niego. Od samochodów jadących ulicą po listonosza, świat staje się trochę mniej straszny, kiedy już raz lub dwa obejdziesz go dookoła.

Trzymaj swojego kumpla na krótkiej smyczy i ćwicz – jest tu wiele do zobaczenia i mnóstwo do powąchania. Wybieraj różne trasy, dzięki czemu Twój przyjaciel będzie miał szansę poznać nowych przyjaciół i doświadczyć wielu różnych widoków.

Zmieszaj wszystko

Wystawiaj psa na spotkania z różnymi ludźmi, od mężczyzn i kobiet po dzieci, aby mógł się przyzwyczaić do ludzi (którzy są znacznie więksi). Chodzi o to, że jeśli Twój pies spędza czas tylko z jedną osobą, może stać się nieufny w stosunku do każdego, kto nie jest tą osobą, dlatego tak ważne jest urozmaicenie jego kalendarza towarzyskiego i znalezienie czasu na spotkania.

 • Zachowaj spokój i pewność siebie, jeśli Twój pies się boi. Nie naciskaj, ale też nie rób z tego wielkiej sprawy.
 • Upewnij się, że ludzie głaszczą psa w miejscach, w których ich ręce są widoczne, np. na klatce piersiowej lub podbródku psa.
 • Używaj smakołyków, aby pies miał pozytywne skojarzenia z nowymi ludźmi i doświadczeniami.
 • Wracaj do podstaw. Pies, który jest pewny siebie w swoim szkoleniu i rutynie, staje się dobrze zaokrąglonym psem.
 • Zatrudnij osobę do wyprowadzania psów lub opiekunkę do zwierząt, aby Twój pies miał kontakt z różnymi opiekunami w ciągu dnia.

Bądź punktualny

Wiek od 3 do 12 tygodni to najlepszy moment na socjalizację szczeniaka. Sprawdź listę doświadczeń, które Twój pies powinien poznać w tym kluczowym okresie, przygotowaną przez certyfikowanego trenera Shoshi Parksa, dostępną tutaj.

Zazwyczaj nowe szczeniaki powinny być narażone na:

 • Nieznanych ludzi
 • Nieznany ubiór (kaptury, kurtki, okulary przeciwsłoneczne, kapelusze)
 • Obchodzenie się z ciałem (uszy, łapy, ogon itd.)
 • Środowisko miejskie
 • Parki, zbiorniki wodne, lasy i plaże
 • Pojazdy
 • Różne rodzaje podłóg i powierzchni ziemi
 • Wspólne przedmioty w sąsiedztwie, takie jak znaki drogowe, rowery, wózki, deskorolki, ławki
 • Koty
 • Inne psy
 • Po przekroczeniu 18 tygodni (około czterech miesięcy) socjalizacja psa staje się o wiele trudniejsza – choć nie niemożliwa! Nie martw się, jeśli masz starszego psa, ponieważ możesz nauczyć starego psa nowych sztuczek. Jeśli musisz uspołecznić starszego psa, ten artykuł zawiera wiele wskazówek, jak to zrobić.

Zajęcia dla psów

Trochę akcji boot camp nigdy nie zaszkodzi nikomu – lub przedszkola szczeniaka, dla tej sprawy. Zapytaj swojego weterynarza o lokalne możliwości socjalizacji psów, które mogą być dobre dla Ciebie i Twojego zwierzaka.

Zajęcia szkoleniowe dla psów to również świetne miejsce, aby poznać inne psy i ludzi w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku.

Jak socjalizować psa z innymi psami

Zaopatrz się w smakołyki

Większość psów zrobi wszystko dla smakołyków, więc warto mieć ich zapas, aby Twój pies zachował się jak najlepiej. Co robisz za każdym razem, gdy Twój pies ma udaną interakcję z innym psem? Zgadłeś – daj mu smakołyk! Zachęca to do pozytywnych zachowań społecznych.

Smaczne, wartościowe smakołyki będą miały większą wartość – mój pies szaleje za liofilizowanymi, surowymi smakołykami, ale to Ty najlepiej znasz preferencje swojego psa. Ser typu string, kawałki gotowanego kurczaka lub małe kawałki jajka na twardo są zazwyczaj bardzo popularne wśród psów. Po prostu dostosuj ilość kalorii przyjmowanych przez psa w porze posiłków, aby zrekompensować dodatkowe kalorie w porze przekąsek.

Wybierz się do parku dla psów lub sklepu zoologicznego

Pozwól swojemu jasnookiemu i krzaczastoogoniastemu kumplowi na okrążenie parku i zrobienie obchodu. Jeśli jesteś pewny, że pies jest przywoływany, wybierz się do parku bez smyczy lub umów się na randkę z psem u znajomych.

Jeśli brakuje Ci kompostowalnych torebek na kupy lub szamponu dla psów, który tak pięknie pachnie, wybierz się do sklepu z psem, aby sprawdzić, co się dzieje. Być może właśnie pozna nowego przyjaciela! Prawdopodobnie poznasz też innych miłośników psów w swojej okolicy, co może zaowocować późniejszymi spotkaniami ze szczeniakami.

Podążaj za wskazówkami psa

Upewnij się, że interakcje są wystarczająco długie, aby się zapoznać, ale nie aż tak długie, aby zmęczyć Twojego kumpla.

To tak jak z Tobą i Twoim BFF: spędzaj zbyt dużo czasu razem, a możesz zacząć zauważać rzeczy, których wcześniej nie zauważałeś… na dobre i na złe.

Ostrożnie z ćwiczeniami

Wprowadzenie trzykilogramowego Chihuahua do Great Dane może brzmieć uroczo, ale pamiętaj, aby zachować ostrożność przy wprowadzaniu psów.

Zawsze upewnij się, że druga strona jest przyjazna, zanim ułatwisz jej spotkanie i powąchanie. Poznaj oznaki dyskomfortu u swojego psa (nadmierne dyszenie, ziewanie, ogon między nogami) i postępuj zgodnie z nimi.

Pamiętaj: praktyka czyni mistrza, a im więcej udanych interakcji Twojego psa z jego pobratymcami, tym łatwiej będzie Ci to przychodziło.