Bez kategorii

Adopcja kozy lub owcy

Kozy i owce są wspaniałymi towarzyszami, ale mogą również wymagać dużo czasu, opieki i pieniędzy. Jeśli będzie to Twoja pierwsza koza lub owca, oto kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć przed sprowadzeniem jej do domu, aby dołączyła do Twojej rodziny.

Opieka nad kozą lub owcą
Kozy mogą żyć nawet do 18 lat (owce do 12 lat). Kozy są niesamowicie inteligentne, figlarne i ciekawskie. Ponadto są świetnymi kosiarkami do trawników, ponieważ uwielbiają gryźć trawę i chwasty. Ale aby mieć szczęśliwe i zdrowe życie, kozy muszą być czymś więcej niż tylko pożeraczami chwastów. Wymagają wiele troski i uwagi. Kozy uwielbiają uczyć się sztuczek, chodzić na spacery i być regularnie pielęgnowane.

Jeśli kózki są pod dobrą opieką, mogą stać się wspaniałymi zwierzętami domowymi i najlepszymi przyjaciółmi. Oto wszystko, czego będzie potrzebowała Twoja nowa koza:

Pasza. Kozy chętnie jedzą liście, korę z drzew, gałązki, pnącza i krzewy (jak również codzienną porcję siana z tymotki). Lubią również okazjonalne przysmaki, takie jak seler, marchew, liście mango, winogrona, banany, jabłka, gruszki, cukinia i arbuz. Niektóre rośliny mogą być toksyczne dla kóz i owiec, więc zanim przyniesiesz swoją kozę do domu, ważne jest, aby zrobić małe rozpoznanie roślin i chwastów na swoim podwórku lub pastwisku i usunąć wszystkie, które mogą być toksyczne.

Oprócz różnorodnego pożywienia, kozy potrzebują regularnego dostępu do sypkich suplementów mineralnych. Twój lokalny sklep z paszami powinien mieć duży wybór. Należy jednak pamiętać, że minerały dla kóz, które kupisz w sklepie z paszami, zawierają miedź, która jest toksyczna dla owiec i innych zwierząt hodowlanych. Jeśli Twoja koza będzie mieszkać z innymi zwierzętami, trzymaj minerały dla kóz w miejscu przeznaczonym tylko dla kóz.

Schronienie. Kozy są niesamowitymi alpinistami, dlatego wymagają bezpiecznego, wysokiego i odpornego na drapieżniki ogrodzenia. Bądź też przygotowany na to, że ogrodzenie będzie trzeba zabezpieczać co jakiś czas. Kozy i owce są bardzo aktywne i uwielbiają zwiedzać, więc mogą znaleźć pozornie niemożliwą drogę ucieczki, łamiąc przy okazji ogrodzenie. Z tego powodu im więcej pastwiska lub obszaru do wędrowania, tym lepiej.

Dobrym pomysłem jest również wyposażenie placu zabaw, które pomoże zaspokoić figlarną stronę kóz. Upewnij się jednak, że wyposażenie placu zabaw znajduje się z dala od ogrodzenia, aby koza nie mogła wspiąć się na szczyt i wyskoczyć. Kozy potrzebują również schronienia, w którym będą mogły się schronić w nocy lub podczas złej pogody.

Opieka medyczna. Kozy powinny być co roku szczepione przeciwko tężcowi i regularnie odrobaczane, które są dostępne w sklepach z paszą lub u weterynarza. Ponadto, będziesz musiał przycinać kopyta kóz około czterech razy w roku. Możesz to zrobić sam (z cierpliwością) lub może Ci w tym pomóc Twój weterynarz.

Urozmaicenie warunków bytowania. Ważne jest zapewnienie kozom urozmaiconego środowiska, aby mogły się dobrze rozwijać. Dobra wiadomość? Jest mnóstwo łatwych i tanich sposobów, aby to zrobić. Jednym z najlepszych sposobów na to, aby Twoje kozy były szczęśliwe jest zapewnienie im miejsc do wspinania się. Oto kilka pomysłów na proste, niedrogie obiekty do wspinania się:

Duże opony od traktora
Stoły piknikowe połączone z drewnianymi platformami
Drewniane pół beczki z wąskimi przejściami do zabawy
Stare łodzie, ciężarówki, wagony lub przyczepy, do których można wskoczyć lub z których można zjeść siano
Domki dla psów lub domki do wspinania się
Pniaki drzew do skakania, zwłaszcza kilka na różnych wysokościach, jak kamienie do wspinaczki
Dżungle, huśtawki, rampy, wyposażenie placów zabaw
Skalne ściany do zabawy i wspinaczki
Możesz być w stanie znaleźć te przedmioty za darmo przez Craigslist lub lokalne ogłoszenia drobne.

Adopcja owcy lub kozy
Chcemy, abyś miał udane doświadczenia z kozą i/lub owcą, dlatego zalecamy, abyś przeprowadził małe badania, porozmawiał z lekarzem weterynarii i z innymi osobami, które mają kozę lub owcę. Dowiedz się jak najwięcej, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy te zwierzęta będą pasować do Twojego stylu życia.