Bez kategorii

Dlaczego mój pies sika w domu?

Kiedy masz psa, wiesz, że wypadki się zdarzają. Jednak może to być bardzo frustrujące, jeśli Twój dorosły pies ciągle sika w domu. Nieodpowiednie oddawanie moczu jest problemem, którym należy się jak najszybciej zająć. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego Twój pies sika w domu. Istnieje kilka różnych powodów, dla których psy wykazują nieodpowiednie zachowania związane z oddawaniem moczu.

Dlaczego psy sikają w domu?

Często nazywane przez weterynarzy „nieodpowiednim oddawaniem moczu”, sikanie w domu jest stosunkowo częstym problemem u psów, ale zazwyczaj rozwiązuje się go w okresie szczenięcym. Jeśli Twój pies jest szczeniakiem, to szkolenie w domu może nie być jeszcze zakończone. Szkolenie domowe może zająć trochę czasu i może być konieczne sprawdzanie kolejnych etapów.

Jeśli Twój pies jest zdecydowanie wyszkolony domowo, a nieodpowiednie sikanie zaczęło się po zakończeniu szkolenia domowego, istnieją inne potencjalne przyczyny takiego zachowania. Istotne jest, aby najpierw wykluczyć problemy zdrowotne, zanim zaczniesz badać przyczyny behawioralne niewłaściwego oddawania moczu.

Jeśli Twój wyszkolony pies zaczyna znowu sikać w domu, istnieje kilka potencjalnych przyczyn.

Problemy z drogami moczowymi

Jeśli Twój pies nagle zaczyna sikać w domu (lub w innych niedopuszczalnych miejscach), może to być spowodowane infekcją dróg moczowych.1 Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niewłaściwego oddawania moczu i jeden z najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych u psów.

Zanim zaczniesz denerwować się na swojego psa, udaj się do lekarza weterynarii na badanie i konsultację. Lekarz weterynarii najprawdopodobniej będzie chciał pobrać próbkę moczu od Twojego psa w celu wykonania badania moczu i ewentualnie posiewu moczu.2 Badanie to wykonuje się w celu poszukiwania bakterii i nieprawidłowych komórek w moczu. Jeśli lekarz weterynarii zdiagnozuje zakażenie dróg moczowych, następnym krokiem będzie podanie antybiotyków.

Inne możliwe problemy z układem moczowym, które może znaleźć lekarz weterynarii, to zapalenie pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza), kryształy w moczu, kamienie w pęcherzu, nieprawidłowości strukturalne, a nawet guzy. Większość problemów z układem moczowym można leczyć za pomocą leków, suplementów i/lub zmiany diety. W bardziej ekstremalnych przypadkach, problemy takie jak kamienie w pęcherzu mogą wymagać operacji.

Jeśli lekarz weterynarii nie znajdzie problemu z drogami moczowymi, następnym krokiem jest poszukanie innych potencjalnych problemów zdrowotnych.

Nietrzymanie moczu a problemy zdrowotne

Nietrzymanie moczu jest często kojarzone z psami w podeszłym wieku, ale możliwe jest, że pies może zachorować na nietrzymanie moczu już jako młody dorosły.3 Jeśli Twój pies sporadycznie przecieka lub drybluje, albo zostawia kałuże moczu na łóżku lub na podłodze podczas drzemki, winowajcą może być nietrzymanie moczu. Jeśli Twój pies jest nietrzymający moczu, ważne jest, aby wiedzieć, że Twój pies nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje i nie ma nad tym kontroli. Na szczęście, nietrzymanie moczu może być czasami leczone za pomocą leków.

Z drugiej strony, jeśli Twój pies świadomie sika w dużych ilościach w nieodpowiednich miejscach, prawdopodobnie nie jest to nietrzymanie moczu. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się więcej.

Niektóre problemy zdrowotne mogą prowadzić do problemów z układem moczowym, takie jak choroby nerek, cukrzyca czy choroba Cushinga. Twój lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne w celu wykluczenia jednej lub więcej chorób, w zależności od innych objawów psa (jeśli takie występują). Leczenie będzie zależało od postawionej diagnozy.

Starzejące się psy

Szczenięta mogą nadal mieć wypadki, kiedy są szkolone w domu, ale podeszły wiek może spowodować inne przyczyny wypadków z moczem.3 U starzejących się psów mogą wystąpić formy demencji lub starości, prowadzące do brudzenia w domu. Psy te mogą zapomnieć o szkoleniu domowym lub po prostu zapomnieć, gdzie się znajdują.

Inne problemy zdrowotne, takie jak niewydolność nerek, również pojawiają się w podeszłym wieku. Jest to kolejny powód, aby wcześnie i często angażować lekarza weterynarii. W niektórych przypadkach demencja może być w pewnym stopniu kontrolowana za pomocą leków i suplementów. Wiele osób mieszkających z psami seniorami, które mają problemy z oddawaniem moczu, decyduje się również na stosowanie pieluch dla psów lub wyłożenie posłania psa i innych często uczęszczanych miejsc chłonnymi podkładkami.

Problemy behawioralne

Po wykluczeniu przez lekarza weterynarii wszystkich problemów zdrowotnych, prawdopodobnie Ty i Twój pies macie do czynienia z problemem behawioralnym.

Niektóre psy, zwłaszcza samce, wykazują zachowania polegające na znakowaniu. Znakowanie jest często powodowane przez hormony płciowe, ale może stać się nawykiem i trwać nawet po zmianie właściciela.

Inną możliwością jest to, że Twój pies może wykazywać uległość lub oddawać mocz z podniecenia.3 Może się to zdarzyć, jeśli Twój pies jest zastraszony przez kogoś lub coś. Niektóre psy często sikają, kiedy ktoś stoi nad nimi i patrzy w dół, zwłaszcza jeśli pies jest młody lub bojaźliwy. Psy mogą również oddawać mocz w nieodpowiedni sposób, kiedy są niespokojne i zestresowane.

Zbadaj sytuację w swoim domu, aby ustalić, czy coś w otoczeniu może wywołać takie zachowanie u Twojego psa. Czy niedawno dodałeś do domu nowe zwierzę? Czy w rodzinie pojawił się nowy człowiek, na przykład nowe dziecko? Czy ktoś z domowników niedawno odszedł lub zmarł? Psy są często bardzo wrażliwe na tego typu zmiany środowiskowe.

Twój pies może być również zaniepokojony sytuacją na zewnątrz, która może prowadzić do nieodpowiedniego oddawania moczu. Być może Twój pies zobaczył innego psa, usłyszał głośny projekt budowlany w pobliżu lub zobaczył coś innego, co go zdenerwowało.

Jak powstrzymać psa przed oddawaniem moczu w domu

Cokolwiek zrobisz, nie poddawaj się ani nie porzucaj psa. Możesz pracować przez to! Oczywiście, być może trzeba będzie uzyskać dodatkową pomoc. W międzyczasie bądź cierpliwy dla swojego psiego towarzysza i spróbuj podjąć jeden lub więcej prostych kroków, aby pomóc psu w rozwiązaniu problemu.

  • Ponowne szkolenie psa. Ponieważ Twój pies był prawdopodobnie kiedyś szkolony w domu, pomocne może być ponowne przeprowadzenie szkolenia i powtórzenie czynności.
  • Zwiększ ilość przerw na załatwianie się. Wyprowadzaj psa na dwór na siusiu zaraz po piciu, jedzeniu i po przebudzeniu się z drzemki. Nagradzaj psa za sikanie na dworze w odpowiednich miejscach.
  • Zidentyfikuj czynnik wyzwalający. Spróbuj dowiedzieć się, czy w otoczeniu Twojego psa jest jakiś bodziec, który skłania go do sikania w domu. Jeśli to możliwe, wyeliminuj ten bodziec, naucz psa żyć z nim w zgodzie lub zmień wszystkie elementy, które mogą uspokoić niepokój psa. Na przykład, unikaj źródeł strachu podczas spacerów, takich jak agresywny pies z sąsiedztwa lub teren, na którym słychać młoty pneumatyczne. Jeśli na zewnątrz słychać głośne dźwięki, włącz w domu muzykę lub użyj urządzenia emitującego biały szum.
  • Nie bij i nie krzycz. Unikaj karania lub krzyczenia na swojego psa za oddawanie moczu w domu. Zamiast nauczyć się, że oddawanie moczu w domu jest niewłaściwym zachowaniem, pies może nauczyć się, że jego ludzie są nieprzewidywalni lub niebezpieczni w pobliżu. Karanie psa może sprawić, że będzie się bał oddawać mocz przy Tobie (nawet na zewnątrz), co może prowadzić do większej liczby wypadków w domu.
  • Porządnie posprzątaj. Każdy wypadek należy jak najszybciej dokładnie posprzątać za pomocą enzymatycznego środka czyszczącego, który usuwa zapach. Nie chcesz przecież, aby Twój pies rozpoznał zapach moczu i uznał, że w domu można oddawać mocz.
  • Skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Jeśli próbowałeś już wszystkiego i nadal nie jesteś w stanie osiągnąć żadnego postępu w rozwiązaniu problemu swojego psa, rozważ zaangażowanie trenera psów lub behawiorysty na pojedynczą konsultację lub częste sesje w zależności od potrzeb.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.