Bez kategorii

Pomocy! Mój kot wszędzie sika

Problemy z układem moczowym są bardzo częste u kotów, a niewłaściwe oddawanie moczu może być tak frustrujące dla właścicieli kotów, że niektórzy rozważają odesłanie ich do domu. Zanim pójdziesz tą drogą, powinieneś wiedzieć, że jest nadzieja dla Twojego kotka. Możesz nie tylko dowiedzieć się, jak najlepiej radzić sobie z problemami z układem moczowym u kota, ale także jak zapobiegać niektórym z nich.

Dlaczego koty sikają poza kuwetą?

Zanim zaczniesz rozwiązywać problem z kuwetą, ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego Twój kot sika w nieodpowiedni sposób. Kot oddaje mocz poza kuwetą z jednego z dwóch ogólnych powodów: problemu medycznego lub behawioralnego.

Problemy medyczne

Jeśli Twój kot sika w nieodpowiedni sposób, pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza weterynarii. Weterynarz zbada kota fizycznie i sprawdzi próbkę moczu. W oparciu o wyniki lekarz zaleci leczenie. Istnieje wiele powszechnych problemów medycznych związanych z układem moczowym u kotów:

 • Kamienie w pęcherzu moczowym: U niektórych kotów dochodzi do rozwoju rzeczywistych kamieni w pęcherzu moczowym, które mogą powodować podrażnienia, a nawet blokadę.1 Kryształy mogą towarzyszyć kamieniom pęcherza moczowego lub być prekursorem tworzenia się kamieni. Jeśli lekarz weterynarii podejrzewa kamienie w pęcherzu moczowym, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu określenia wielkości i ilości kamieni. Mniejsze kamienie pęcherza można rozpuścić za pomocą specjalnej diety, ale większe mogą wymagać usunięcia chirurgicznego (cystotomia). Często zdarza się, że kot z kamieniami w pęcherzu moczowym ma również infekcję dróg moczowych. W takim przypadku konieczne jest leczenie antybiotykami.
 • Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego: Termin zapalenie pęcherza moczowego oznacza stan zapalny pęcherza. Idiopatyczne oznacza, że przyczyna jest nieznana. Koty z zapaleniem pęcherza moczowego często mają krwiomocz (krew w moczu).2 Badanie próbki moczu jest niezbędne, ponieważ krew może być wykryta jedynie mikroskopowo. Jeśli lekarz weterynarii stwierdzi, że w moczu Twojego kota znajduje się krew, ale nie ma kryształów, bakterii ani kamieni, prawdopodobną diagnozą będzie idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego jest zazwyczaj leczone poprzez zmianę diety i wzbogacenie środowiska. Mogą być również stosowane leki przeciwbólowe i przeciwlękowe.
 • Choroba metaboliczna: Objawy przewlekłej choroby nerek mogą obejmować zwiększone oddawanie moczu.3 Inne choroby metaboliczne, które mogą zwiększać ilość oddawanego przez kota moczu to choroby wątroby, cukrzyca i problemy z tarczycą. Jeśli Twój kot pije więcej lub częściej musisz czyścić kuwetę, lekarz weterynarii może zlecić wykonanie badań krwi w celu sprawdzenia tych problemów.
 • Infekcja dróg moczowych (UTI): Infekcje dróg moczowych są rzadkie u młodych kotów, ale mogą być częstą przyczyną problemów z oddawaniem moczu u starszych kotów, zarówno same w sobie, jak i w połączeniu z innymi schorzeniami układu moczowego.2 Bakterie w moczu mogą wywołać reakcję zapalną w drogach moczowych. W leczeniu zakażenia dróg moczowych stosuje się antybiotyki. Lekarz weterynarii prawdopodobnie zaleci wykonanie badań kontrolnych po zakończeniu podawania antybiotyków, aby upewnić się, że infekcja ustąpiła.
  Kiedy jeden lub więcej problemów z układem moczowym ma charakter przewlekły, stan taki jest zwykle nazywany chorobą dolnych dróg moczowych kotów, lub FLUTD. Jeśli u Twojego kota zdiagnozowano FLUTD, lekarz weterynarii może zalecić specjalną dietę moczową i/lub suplementy wspomagające układ moczowy.

Problemy z układem moczowym mogą prowadzić do poważnej niedrożności układu moczowego, zwłaszcza u kotów płci męskiej. Jeśli Twój kot ma problemy z oddawaniem moczu, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Jeśli Twój kot oddaje mocz, a niewiele lub wcale go nie oddaje, może to oznaczać, że Twój kot ma blokadę lub częściową niedrożność. W takim przypadku należy natychmiast udać się do weterynarza, ponieważ stan ten może szybko stać się niebezpieczny dla życia.

W niektórych przypadkach nieodpowiednie oddawanie moczu występuje, gdy kot ma problem zdrowotny niezwiązany z układem moczowym. Twój kot może sikać poza pudełkiem z powodu bólu lub dyskomfortu w innym miejscu ciała. Dobrym pomysłem jest zlecenie lekarzowi weterynarii kompleksowych badań laboratoryjnych w poszukiwaniu problemu zdrowotnego, jeśli żaden nie został znaleziony podczas wstępnego badania lub analizy moczu. Badania laboratoryjne mogą ujawnić poważne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub choroby nerek, pozwalając lekarzowi weterynarii na natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny behawioralne

Jeśli nie znaleziono medycznej przyczyny niewłaściwego oddawania moczu przez Twojego kota, ważne jest, aby ustalić, jakie czynniki powodują, że Twój kot zachowuje się w ten sposób.

Brudna kuweta

Koty są bardzo przywiązane do swoich toalet. Kuweta może być po prostu zbyt brudna dla Twojego kota. Może też być idealnie czysta, ale z drugiej strony niewygodna w użyciu. Na przykład, kuweta może być zbyt mała, aby Twój kot mógł z niej wygodnie korzystać. Może też znajdować się w miejscu, którego kot nie lubi5 . Jeśli jest przykryta, może to przeszkadzać Twojemu kotu. Być może żwirek ma silny zapach lub jest drażniący w dotyku na łapkach kota. Koty lubią mieć wybór, więc problemem może być również zbyt mała liczba kuwet.

Stres

Twój kot może próbować dać ci do zrozumienia, że jest zestresowany w domu.5 Może być niezadowolony z innego zwierzęcia w domu i zaznacza swoje terytorium, aby wysłać mu wiadomość. Kot może też wyczuwać, że dostęp do kuwety jest zbyt niebezpieczny, jeśli drugie zwierzę jest poza domem. Twój kot może się również „zachowywać”, jeśli w domu pojawi się nowy człowiek.

Koty są wrażliwe na najmniejsze zmiany w swoim otoczeniu. Bez względu na to, co jest źródłem stresu, upewnij się, że Twój kot ma spokojne miejsce, do którego może uciec. Nowe zwierzę lub człowiek nie powinien mieć dostępu do tego miejsca schronienia.

Zapach starego moczu

Jeśli Twój kot nasikał w jakimś miejscu, zapach może pozostać nawet po uprzątnięciu miejsca wypadku. Zmysł powonienia kota jest znacznie lepszy niż Twój. Jeśli w Twoim domu utrzymuje się zapach starego moczu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój kot wraca w to miejsce z powodu tego zapachu.5

Jak powstrzymać nieodpowiednie zachowanie przy korzystaniu z kuwety?

Prawdopodobnie najczęstszym powodem, dla którego koty oddają mocz w nieodpowiedni sposób, jest niechęć do kuwety. Jeśli Twój kot sika wszędzie, a Ty wykluczyłeś problemy medyczne, nadszedł czas, aby ponownie ocenić stan kuwety.

 • Zacznij od upewnienia się, że kuwety Twojego kota są tak czyste i pożądane, jak to tylko możliwe. Wybieraj możliwie największe kuwety i staraj się, aby były one odkryte. Twój kot może czuć się ciasno w zakrytej kuwecie, zwłaszcza jeśli jest to kot duży lub puszysty.
 • Umieszczaj kuwety w cichych, ale dostępnych miejscach w domu.
 • Upewnij się, że nie są one umieszczone w miejscu, w którym Twój kot je lub pije.
 • W trosce o prywatność kota i swój własny wystrój, rozważ zastosowanie ozdobnego ekranu, który oddzieli obszar kuwety od innych obszarów.
 • Upewnij się, że na każdym poziomie Twojego domu znajduje się kuweta.
  W przypadku starszych kotów, kuweta powinna być dla nich łatwa do załatwienia. Rozważ zakup płytkiej kuwety dla kota lub umieszczenie rampy przy wejściu do kuwety.
 • Znajdź dobry żwirek, który Twój kot lubi. Najlepiej wybrać bezzapachowy żwirek z możliwością przesypywania, który koty uwielbiają, taki jak Dr. Elsey’s Cat Attract.
  Wielu lekarzy weterynarii zaleca posiadanie jednej kuwety na kota oraz jednej dodatkowej. Oznacza to posiadanie dwóch kuwet, nawet w gospodarstwie domowym z jednym kotem. Jednym z powodów jest to, że niektóre koty lubią używać jednej kuwety do oddawania moczu, a drugiej do oddawania stolca. Innym powodem jest zapobieganie rywalizacji pomiędzy kotami o terytorium w kuwecie.
 • Upewnij się, że Twój dom jest szczęśliwym miejscem dla Twojego kota. Zapewnij kotu dużo przestrzeni w pionie i urozmaicenie, aby jego środowisko było optymalne. Pamiętaj o zabawie z kotem i zapewnij mu zabawki. Jeśli zmiany środowiskowe nie przynoszą rezultatów, lekarz weterynarii może zalecić stosowanie suplementów lub leków na receptę, aby zmniejszyć stres i niepokój u kota.
 • Bardzo ważne jest, abyś dokładnie wyczyścił wszystkie nieodpowiednie miejsca, w których kot oddał mocz, używając specjalnego środka czyszczącego, np. enzymatycznego, aby całkowicie zlikwidować nieprzyjemny zapach. W przeciwnym razie Twój kot może nadal tam sikać.

Ogólnie rzecz biorąc, kluczem do powstrzymania lub całkowitego uniknięcia niewłaściwego oddawania moczu przez koty jest bycie odpowiedzialnym, uważnym właścicielem kota. Dbaj o zdrowie swojego kota i odwiedzaj weterynarza w ramach rutynowej opieki i gdy tylko pojawią się problemy. Minimalizuj stres w otoczeniu kota i staraj się utrzymywać dom przyjazny kotu i mało stresujący.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.