Bez kategorii

Golden Retriever Rasa psów Fakty i informacje

Golden Retrievery można poznać po ich charakterystycznym kolorze, wspaniałym upierzeniu, klapniętych uszach lub słonecznym usposobieniu. Te kochające wodę, figlarne szczeniaki zostały pierwotnie wyhodowane, aby wyszukiwać ptactwo dla myśliwych, ale w dzisiejszych czasach są szczęśliwe również w wielu innych rolach, od niekończącej się zabawy w aportowanie z właścicielami po pracę jako psy służbowe.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jednej z najpopularniejszych ras psów na świecie i zdecydować, czy pies Golden Retriever jest dla Ciebie odpowiedni.

Wygląd Golden Retrievera

Mimo, że psy rasy Golden Retriever są złote, występują w różnych odcieniach, od jasnozłotych (jak biały Golden Retriever lub angielski kremowy Golden Retriever) do ciemnozłotych, z piórami na grzbietach kończyn przednich, na czołach szyi, grzbietach ud i spodzie ogona. Ich długie klapnięte uszy łączą się z ich figlarną osobowością, aby stworzyć wygląd wiecznego szczeniaka.

Uwaga: być może słyszałeś o mini Golden Retrieverze, który również wygląda jak szczeniak, ale czy wiesz, że mini jest mieszanką innych ras psów, a nie prawdziwym Golden Retrieverem? Teraz już wiesz.

Ta wspaniała złota sierść znana jest również jako podwójna sierść, która składa się z wodoodpornej sierści zewnętrznej i miękkiego podszerstka, który utrzymuje temperaturę ciała psa zarówno w chłodne jak i ciepłe dni.

Podobnie jak u innych psów o podwójnej sierści, także u psa rasy golden retriever można spodziewać się zrzucania sierści. Aby zapobiec obfitemu zrzucaniu sierści jesienią i wiosną, ważne jest, aby szczotkować psa Golden Retriever co tydzień, a w miesiącach, w których sierść jest zrzucana – codziennie. Przy odpowiednim szczotkowaniu, Golden Retriever powinien potrzebować jedynie sporadycznych kąpieli.

Osobowość Golden Retrievera

Golden Retrievery są miłe, ufne i łagodne. Te cechy czynią je bardzo słabymi psami stróżującymi, ale doskonałymi psami rodzinnymi. Są inteligentne, chętne do zadowolenia, zabawne, aktywne i bardzo podatne na szkolenie.

Są również skłonne do niepokoju, jeśli są pozostawione same na dłuższy czas i najlepiej radzą sobie z demonstracyjnym, zaangażowanym właścicielem.

Idealne środowisko dla Golden Retrievera

Pies rasy Golden Retriever potrzebuje dużo ruchu i preferuje otwarte przestrzenie do (zgadliście) szukania pożywienia. Dlatego też Golden Retriever najlepiej nadaje się do domu z dużym podwórkiem lub właściciela, który będzie zabierał go na spacer do parku bez smyczy. Jeśli masz małe dzieci, Golden Retriever jest bezpiecznym wyborem na zwierzę rodzinne, zwłaszcza jeśli jest odpowiednio wyszkolony.

Idealny człowiek dla Golden Retrievera

Golden Retriever to pies o dużej energii, aktywny, który potrzebuje codziennych ćwiczeń. Idealny rodzic dla psa tej rasy jest również aktywny i chętny do codziennych ćwiczeń (do jednej godziny), których ten pies potrzebuje. Golden Retrievery lubią pływanie, bieganie, spacery i (jeśli chcesz mniej biegać) dobrą grę w aportowanie.

Ponieważ są tak aktywne i pragną czasu spędzanego z rodziną, Golden Retrievery są idealne dla właścicieli o podobnej energii, którzy mają dużo czasu dla swojego przyjaciela.

Szkolenie Golden Retrieverów

Choć Golden Retrievery słyną z tego, że są ugodowe i łatwe w szkoleniu, znudzony golden retriever to niegrzeczny golden retriever. Psy te nie radzą sobie dobrze, gdy pozostają same przez dłuższy czas i nie są szczęśliwe, gdy brakuje im codziennego spaceru. Zacznij szkolenie od zadbania o ich potrzebę bliskości i aktywności fizycznej.

Golden Retrievery są bardzo inteligentne i chętne do pracy w zamian za nagrody, czy to smakołyki czy pochwały, dobrze radzą sobie również z treningiem klikerowym. A ponieważ golden retrievery doskonale radzą sobie na szkoleniach z posłuszeństwa i często chcą czegoś więcej, doskonale nadają się do pracy jako psy służbowe, niektóre z nich pracują w bardziej wymagających dziedzinach, takich jak poszukiwanie i ratownictwo.

Uwaga na temat szkolenia: Golden Retrievery są tak ugodowe i pracowite, że czasami pracują do upadłego. Upewnij się, że do intensywnych zabaw i treningów włączasz przerwy na wodę i odpoczynek, a wyczerpujące treningi uzupełniasz ćwiczeniami umysłowymi, takimi jak układanie puzzli, zabawa w chowanego lub długie, łagodne spacery.

Pielęgnacja Golden Retrievera

Golden Retrievery mają gęstą, wodoodporną, podwójną sierść i zrzucają podszerstek wiosną i jesienią (lub przez cały rok w klimacie umiarkowanym). Podczas okresów sezonowego zrzucania sierści, mogą wymagać codziennego szczotkowania, aby usunąć martwe futro. W pozostałej części roku szczotkowanie raz w tygodniu w ramach pielęgnacji powinno wystarczyć. Sporadyczne kąpiele pomogą utrzymać Twojego Golden Retrievera w czystości, a także pomogą usunąć zrzuconą sierść. Jak większość psów, Golden Retriever powinien mieć regularnie przycinane paznokcie i szczotkowane zęby, aby utrzymać zdrowie zębów.

Zdrowie Golden Retrievera

Jak każda rasa psów, Golden Retrievery są podatne na pewne problemy zdrowotne. Nawet jedna piąta golden retrieverów zapada na jakąś formę choroby stawów, taką jak dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych. Golden Retrievery są również bardziej niż inne rasy narażone na rozwój choroby serca znanej jako podzastawkowe zwężenie aorty (SAS), która może być śmiertelna.

Wiele Golden Retrieverów umiera jednak z powodu nowotworów (takich jak mięsak kościopochodny i mięsak kościopochodny). Pomijając potencjalne problemy zdrowotne, większość ludzi przekonuje się, że Golden Retriever to radość z miłości i opieki, na jak długo może być częścią rodziny. Wielu rodziców zwierząt decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne, tak na wszelki wypadek.

Kilka słów o pielęgnacji uszu: ze względu na kształt uszu, golden retrievery muszą być regularnie czyszczone, aby uniknąć infekcji. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat właściwej pielęgnacji uszu i bezpiecznych produktów do czyszczenia uszu, których należy używać.

Historia Golden Retrievera

Golden Retrievery zostały pierwotnie wyhodowane w XIX-wiecznej Szkocji jako psy myśliwskie specjalizujące się w pracy w wodzie i na lądzie. Hodowcy mieszali spaniele wodne z innymi retrieverami, aby stworzyć psa z talentem golden retrievera, czyli przynoszącego z powrotem ptactwo wodne i inne ptaki bez szwanku dla swoich panów myśliwych.

Rasa ta została oficjalnie uznana przez American Kennel Club (AKC) w 1925 roku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych.

Kupno Golden Retrievera

Kupno Golden Retrievera jest proste, ale ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli kupujesz szczeniaka Golden Retrievera, musisz poświęcić dużo czasu na podstawowe szkolenie z zakresu posłuszeństwa, socjalizację szczeniaka do innych ludzi i psów, oraz nauczenie go tak ważnych umiejętności jak przesypianie nocy i załatwianie się do toalety w odpowiednim miejscu.

Znalezienie szczeniaka Golden Retriever lub dorosłego psa może być tak proste jak wyszukiwanie w Internecie, ale uważaj na młyny szczeniąt i oszustwa internetowe. Zrób swoje badania i zapytaj o renomowanych hodowców, odwiedź ich przed dokonaniem płatności i zaufaj swojemu przeczuciu.

Golden Retriever Adopcja

Innym sposobem na znalezienie Golden Retrievera jest adopcja ratunkowa. W przeciwieństwie do szczeniąt, ratownicy często przychodzą spayed i wykastrowany, i z wszystkich swoich strzałów. Ponieważ duża liczba ratowników są oddawane przez indywidualnych właścicieli, te psy mogą również znać podstawowe komendy i być uspołecznione. Jeśli nie, nie oznacza to, że nie możesz z nimi pracować. Skontaktuj się z zaufanym trenerem psów, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak nauczyć psa, który nie doświadczył zbyt wiele struktury lub jak pomóc psu, który doznał traumy, aby czuł się bezpieczny i mile widziany.

Hodowcy Golden Retrieverów

Aby znaleźć hodowców, którzy muszą spełniać rygorystyczne wymagania, skorzystaj z wyszukiwarki American Kennel Club (AKC) i znajdź w pobliżu renomowanego hodowcę golden retrieverów. Podczas wizyty należy zapytać o ewentualne problemy zdrowotne w linii krwi psa i omówić ewentualne badania genetyczne, które należałoby wykonać, takie jak testy na mielopatię zwyrodnieniową, ichtiozę czy postępujący zanik siatkówki.

Więcej na temat Golden Retrieverów

Chcesz dowiedzieć się więcej o golden retrieverach? Zobacz co Rover ma do zaoferowania poza podstawami:

Shop Golden Retriever Totes, Mugs and More on the Rover Store

  • Porównanie ras: Labrador Retriever vs Golden Retriever
  • 251 najpopularniejszych imion dla golden retrieverów
  • 7 najlepszych zabawek dla psów dla Golden Retrieverów
  • 5 najlepszych smyczy dla Golden Retrieverów
  • 5 najlepszych szelek dla Golden Retrieverów
  • 7 wspaniałych akcesoriów dla Golden Retrieverów
  • 6 najlepszych łóżek dla psów dla Golden Retrieverów
  • Najlepsza karma dla psów rasy Golden Retriever (aktualizacja na rok 2020)
  • Golden Retriever vs. Goldendoodle: Jaka jest różnica?
  • Golden Retriever Grooming: Niezbędny przewodnik z obrazkami fryzur