Bez kategorii

Syberyjski husky – Profil rasy

Syberyjski husky to pełen wdzięku, atletyczny pies o dużej wytrzymałości i zapale do pracy. Ta przyjazna rasa psów, która powstała w północno-wschodniej Azji jako pies zaprzęgowy, ma żywiołową i psotną osobowość. Choć są to psy o dużej energii i czasem intensywnym charakterze, husky potrafią być czułe i łagodne, jeśli zapewni się im odpowiednią opiekę. Do Ameryki zostały przywiezione przez Alaskę.

Jeśli masz aktywne gospodarstwo domowe i dużo czasu, który możesz poświęcić swojemu psu, to może to być pies dla Ciebie. Przy odpowiedniej opiece i uwadze, Siberian husky może stać się wspaniałym towarzyszem. Rasa ta może również dobrze dogadać się z dziećmi, o ile pies jest odpowiednio przeszkolony i uspołeczniony.

Przegląd rasy
Grupa: Pracujące

Wysokość: 20 do 23,5 cala przy łopatce

Waga: 35 do 60 funtów

Płaszcz i kolor: Husky mają gęstą, podwójną sierść w różnych kolorach, w tym, ale nie tylko, kombinacje czarnego, szarego, białego i tan. Mają oznaczenia, które obejmują czarne punkty, piebald, lub pinto.

Oczekiwana długość życia: 12 do 15 lat

Cechy charakterystyczne Siberian Husky
Poziom przywiązania Wysoki
Przyjazność Wysoki
Przyjazny dla dzieci Wysoki
Przyjazny dla zwierząt domowych Wysoki
Potrzeba ćwiczeń Wysoki
Wysoka skłonność do zabawy
Wysoki poziom energii
Zdolność do szkolenia Średni
Inteligencja Średnia
Tendencja do szczekania Wysoka
Ilość linienia Średnia

Historia Siberian Husky

Syberyjski husky pochodzi z północno-wschodniej Azji, gdzie lud Czukczów stworzył rasę specjalnie do użytku jako pies zaprzęgowy. Genetycznie należą one do rodziny szpiców. Na początku XX wieku Alaskańczycy zainteresowali się tą rasą i syberyjski husky został sprowadzony do Stanów Zjednoczonych.

Przez lata husky doskonale sprawdzały się jako psy zaprzęgowe. Najbardziej znamiennym wydarzeniem był transport antytoksyn do Nome na Alasce podczas epidemii błonicy. Upamiętnienie tej ratującej życie wyprawy doprowadziło do zorganizowania corocznego wyścigu psów zaprzęgowych Iditarod Trail Sled Dog Race. W 1925 r. w Central Parku w Nowym Jorku postawiono pomnik Balto, psa, który ukończył bieg z surowicą.

Syberian husky został oficjalnie uznany przez American Kennel Club (AKC) w 1930 roku. Nadal pilnie pracują jako psy zaprzęgowe, ale najbardziej znane są jako psy do towarzystwa. Według AKC są 12. najpopularniejszą rasą w USA.

Leionhard Seppala i jego syberyjskie wyścigowce, eskimoskie psy zaprzęgowe z północnego zachodu, na pierwszym zdjęciu z wyprawy Amundsena na biegun północny. Powszechna Agencja

Pielęgnacja Siberian Husky

Gęsta, podwójna sierść syberyjskiego husky sprawia, że rasa ta jest w stanie wytrzymać bardzo niskie temperatury. Jednakże, rasa ta nie jest tak wygodna w gorącym klimacie. Podszerstek u Siberian husky jest miękki, natomiast wierzchnia warstwa jest grubsza i lekko szorstka.

Psy tej rasy przez większą część roku zrzucają minimalną ilość sierści, a następnie zrzucają jej bardzo dużo w ciągu około trzech tygodni, co nazywane jest wydmuchiwaniem sierści. W tym czasie nadążanie za zrzucaniem sierści jest bardzo uciążliwe, a podwórko i dom mogą być pełne kępek sierści husky.

Pomimo średniej długości włosa, husky ma go bardzo dużo i wymaga rutynowej pielęgnacji. Dokładnie wyszczotkuj swojego husky raz lub dwa razy w tygodniu. Furminator jest doskonałym narzędziem do stosowania w okresie wzmożonego linienia. Są one znane jako psy wymagające, które utrzymują się w czystości i mają mało psiego zapachu; rzadko będziesz musiał kąpać swojego syberyjskiego husky.

Regularnie przycinaj paznokcie, utrzymując je krótko, aby uniknąć rozdwajania i dyskomfortu. Szczotkuj zęby psa kilka razy w tygodniu, aby utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej.

Husky są energicznymi i mądrymi psami, które mogą być głośne (często w formie wycie i/lub skomlenia). Wiele Husky ma chęć do odkrywania i może być artystami ucieczki. Dlatego wymagają one dużo treningu i ćwiczeń, aby były szczęśliwe i zdrowe. Husky nie mogą być wyprowadzane na spacer bez smyczy, ponieważ będą się wyrywać do eksploracji i gonić małe zwierzęta. Potrzebują solidnego fizycznego ogrodzenia, które jest na tyle wysokie, że nie mogą się nad nim unosić i jest zabezpieczone, aby nie mogły pod nim kopać.

Husky mogą korzystać z działań, takich jak bieganie, tak długo, jak nie jest zbyt ciepło na zewnątrz. Być może będziesz musiał znaleźć kreatywny sposób na ćwiczenie husky w domu, kiedy na zewnątrz jest gorąco, ponieważ ta rasa jest tylko umiarkowanie odporna na ciepło. Husky lubią kopać i możesz spodziewać się wielu dziur na swoim podwórku. Znudzony husky w domu lub na zewnątrz może być bardzo destrukcyjny.

Poważne szkolenie jest absolutnie niezbędne, aby pomóc husky skupić swoją energię. Bez odpowiedniego szkolenia i ćwiczeń, husky może czasami wydawać się nie do opanowania.

Siberian husky zostały wyhodowane jako psy stadne i na ogół dobrze dogadują się z innymi psami. Dzięki temu nadają się do wycieczek do ogrodzonego parku z wolnym wybiegiem. Mają silny popęd drapieżniczy, co może okazać się problemem, jeśli posiadamy gryzonie, króliki, a nawet koty. Jeśli jednak wychowuje się je razem z kotem, mogą one dobrze współistnieć.

Rasa ta jest kochająca w stosunku do dzieci i zazwyczaj jest szczęśliwym towarzyszem zabaw i toleruje ich psoty. Dzieci muszą jednak traktować każdego psa z szacunkiem i nie traktować go szorstko. Większość syberyjskich husky jest również przyjaźnie nastawiona do gości i nie są dobrymi psami stróżującymi.

Częste problemy zdrowotne

Odpowiedzialni hodowcy starają się utrzymać najwyższe standardy rasy ustanowione przez kluby kynologiczne, takie jak AKC. Psy hodowane zgodnie z tymi standardami są mniej narażone na dziedziczenie schorzeń zdrowotnych. Niemniej jednak, niektóre dziedziczne problemy zdrowotne mogą wystąpić w tej rasie. Poniżej przedstawiamy kilka schorzeń, o których należy pamiętać:

Dysplazja stawu biodrowego: Stan, w którym panewka stawu biodrowego tworzy się nieprawidłowo.
Niedoczynność tarczycy: Choroba, w której tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów.
Postępujący zanik siatkówki: Grupa chorób oczu, które w końcu mogą prowadzić do ślepoty.

Dieta i odżywianie

Siberian husky zostały wyhodowane tak, aby wymagały mniej jedzenia niż inne rasy o podobnej wielkości. Należy podawać dwa posiłki dziennie z maksymalnie jedną filiżanką suchej karmy dla psów na posiłek. Potrzeby Twojego psa będą zależały od jego wielkości, poziomu aktywności, wieku i innych czynników. Pamiętaj, aby kontrolować wagę swojego psa, aby zapobiec otyłości i omówić potrzeby żywieniowe swojego psa z lekarzem weterynarii.

Zalety

Przyjazny i łagodny w stosunku do wszystkich grup wiekowych i większości zwierząt

Niska predyspozycja do chorób dziedzicznych

Inteligentny i łatwy do szkolenia

Wady

Intensywne linienie, szczególnie w okresie szczotkowania dwa razy do roku

Skłonność do wokalizacji, w tym szczególnie głośnego wycie

Wymaga znacznej ilości ćwiczeń

Gdzie adoptować lub kupić Siberian Husky

Siberian Husky są popytu psów, więc jest mało prawdopodobne, że jeden pojawi się w lokalnym schronisku dla zwierząt – choć zawsze warto sprawdzić. Miej oko na lokalnych grup ratowniczych, zbyt. Są to między innymi grupy ratownicze zajmujące się konkretną rasą:

Więcej ras psów i dalsze badania
Jak w przypadku każdej rasy, jeśli uważasz, że Siberian husky jest właśnie dla Ciebie, pamiętaj, aby zrobić wiele badań przed uzyskaniem jednego. Porozmawiaj z innymi właścicielami Siberian husky, renomowanych hodowców i grup ratowniczych, aby dowiedzieć się więcej. Niestety, jest wielu, którzy potrzebują adopcji i opieki, ponieważ ludzie odkrywają, że nie pasują do ich gospodarstwa domowego.

Jeśli jesteś zainteresowany podobnymi rasami, sprawdź te, aby porównać zalety i wady:

Istnieje cały świat potencjalnych ras psów tam – z odrobiną badań, można znaleźć odpowiedni, aby przynieść do domu!