Bez kategorii

Sznaucer miniaturowy – Profil rasy psów

Sznaucer miniaturowy jest śmiałym i aktywnym psem, którego początki sięgają XV-wiecznych Niemiec i są krzyżówką pudla i sznaucera afrykańskiego. Rasa ta, która jest odrębna od sznaucerów standardowych i olbrzymich, ma charakterystyczne rysy i kwadratową, mocną budowę. Osobowość sznaucera miniaturowego sprawia, że jest on zadziornym, czujnym psem i wiernym towarzyszem.

Przegląd

 • Grupa: Terier
 • Waga: od 11 do 19 funtów
 • Wysokość: 12 do 14 cali
 • Umaszczenie i kolor: Sznaucery miniaturowe są zazwyczaj spotykane w jednej z trzech następujących kombinacji kolorystycznych: sól i pieprz, czarny i srebrny, czarny pełny. Sznaucery miniaturowe z białą sierścią nie są akceptowane przez American Kennel Club. Sznaucery mają podwójną sierść, przy czym sierść zewnętrzna jest żylasta, a podszerstek jest miękki.
 • Przewidywana długość życia: 12 do 15 lat

Charakterystyka sznaucera miniaturowego

Poziom przywiązania Wysoki
Przyjaźń Średni
Przyjazny dla dzieci Średni
Przyjazny dla zwierząt Średni
Potrzeba ruchu Średnie
Lubiący zabawę Średni
Średni poziom energii
Zdolność do szkolenia Wysoka
Inteligencja Średnia
Tendencja do szczekania Wysoka
Ilość zrzucanych liści Niska

Historia sznaucera miniaturowego

Sznaucer miniaturowy jest blisko spokrewniony ze swoimi większymi odpowiednikami, sznaucerem standardowym i sznaucerem olbrzymim. Sznaucer miniaturowy, standardowy i olbrzymi to odrębne rasy, ale wszystkie pochodzą z XV-wiecznych Niemiec. Uważa się, że wywodzący się od sznaucera standardowego sznaucer miniaturowy powstał w wyniku skrzyżowania małych sznaucerów standardowych z pudlami i affenpinczerami. Jako terier, sznaucer miniaturowy był niegdyś łowcą szkodników i psem gospodarskim. Z biegiem lat rasa ta przekształciła się w sympatycznego, lojalnego i opiekuńczego psa do towarzystwa.

Rasa ta została oficjalnie uznana przez American Kennel Club w 1926 roku. Podczas gdy obcinanie ogonów i przycinanie uszu było kiedyś powszechne, obecnie jest to ograniczone w wielu miejscach.

Lider senackiej większości Bob Dole i jego żona, sekretarz transportu Elizabeth Dole pokazują swojego nowego sznaucera miniaturowego.

Pielęgnacja sznaucera miniaturowego

Sznaucer miniaturowy ma kręconą sierść okrywową i miękki podszerstek. Rasa ta wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych, w tym wizyt u profesjonalnego groomera co dwa do czterech tygodni. Typowy „sznaucerkowy fason” nadaje tej rasie długą, krzaczastą brodę, krótką sierść na tułowiu i puszyste włosy na nogach. Zalecane jest codzienne szczotkowanie sierści. Ważne jest również, aby utrzymywać paznokcie przycięte dla zdrowych łap i łatwości chodzenia.

Sznaucer miniaturowy jest jedną z wielu ras psów uznawanych za hipoalergiczne i może być odpowiedni dla tych, którzy mają lekką lub umiarkowaną alergię na psy, ponieważ nie zrzuca dużo sierści.

Sznaucer miniaturowy jest wesoły, inteligentny, energiczny i posłuszny. Właściwe szkolenie i socjalizacja są niezbędne, aby utrzymać sznaucera miniaturowego szczęśliwego i zdrowego. Jak większość terierów, rasa ta może mieć upartą passę, ale ostatecznie pragnie struktury. Należy pamiętać, że ta rasa ma tendencję do bycia dość wokalnym w czasach. Jeśli Twój sznaucer miniaturowy ma tendencję do częstego szczekania, ważne jest, aby wcześnie rozpocząć pracę nad kontrolą szczekania.

 

Ze względu na średnio wysoki poziom energii, sznaucer miniaturowy powinien mieć zapewnioną dużą ilość regularnego ruchu. Aby utrzymać sznaucera miniaturowego w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, ustal codzienną rutynę, która obejmuje spacery i zabawy, takie jak gry.

Ogólnie rzecz biorąc, sznaucer miniaturowy jest wspaniałym zwierzęciem dla wszystkich rodzajów gospodarstw domowych. Na ogół dobrze socjalizuje się z innymi rasami psów i dobrze dogaduje się z kotami. Jeśli jednak masz małe zwierzęta domowe, takie jak myszoskoczki, świnki morskie, ptaki lub węże, pamiętaj, że instynkt sznaucera miniaturowego może skłonić go do pościgu za nimi. Najlepiej trzymać je oddzielnie.

Częste problemy zdrowotne

Odpowiedzialni hodowcy dążą do utrzymania najwyższych standardów rasowych ustanowionych przez kluby kynologiczne takie jak AKC. Psy hodowane zgodnie z tymi standardami są mniej narażone na dziedziczenie chorób zdrowotnych. Jednakże, niektóre dziedziczne problemy zdrowotne mogą wystąpić w tej rasie. Do schorzeń, o których należy pamiętać należą:

 • Cukrzyca: Podobnie jak u ludzi, u psa mogą wystąpić trudności w zarządzaniu poziomem cukru we krwi.
 • Zaćma: Częściej spotykana w starszym wieku, to zmętnienie soczewki oka może być leczone chirurgicznie w celu przywrócenia widzenia.
 • Entropion: Podwinięcie powiek do wewnątrz, prowadzi do podrażnienia rogówki i wymaga operacji w celu korekcji.
 • Postępujący zanik siatkówki (PRA): Jest to choroba genetyczna, która może prowadzić do ślepoty.
 • Epilepsja: Jest to zaburzenie polegające na występowaniu napadów drgawkowych.
 • Kamica moczowa (kamienie moczowe): Operacja może być konieczna, jeśli kamienie nie mogą być przekazane. Specjalna dieta może pomóc w zapobieganiu nawrotom.
 • Zespół wągrów: Te „sznaucerowe zgrubienia” przypominają ludzkie pryszcze z zaskórnikami, występujące na grzbiecie psa. Przedyskutuj z lekarzem weterynarii właściwy sposób pielęgnacji tej choroby skóry.
 • Choroba Von Willebranda: Jest to dziedziczne zaburzenie krwawienia spowodowane brakiem czynnika krzepnięcia.
 • Myotonia congenita: Hodowcy powinni przeprowadzać testy na obecność genu, który skutkuje genetycznym zaburzeniem mięśniowo-szkieletowym, przypominającym dystrofię mięśniową u ludzi.

Dieta i żywienie

Karmić sznaucera miniaturowego dwa razy dziennie, z 1/2 do 1 filiżanki suchej karmy podzielonej pomiędzy dwa posiłki. Sznaucery miniaturowe są podatne na wysoki poziom tłuszczu (hiperlipidemia), a niektóre z nich mogą potrzebować specjalnej diety, która pomoże im kontrolować poziom tłuszczu. Nie podawaj psu resztek ze stołu lub niezdrowego ludzkiego jedzenia jako smakołyków.

Tak jak w przypadku każdego psa, zwracaj uwagę na to, czy pies przybiera na wadze, ponieważ otyłość może skrócić jego życie i zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób. Porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy pies będzie potrzebował specjalnej diety lub więcej ruchu.

Szczotkuj zęby swojego psa codziennie lub co najmniej dwa do trzech razy w tygodniu, aby utrzymać świeży oddech i zapobiec chorobom dziąseł i odkładaniu się kamienia nazębnego.

Plusy

 • Sznaucery miniaturowe są przyjazne, osobiste i czułe.
 • Rasa ta dobrze socjalizuje się z innymi psami i zazwyczaj z kotami.
 • Sznaucery miniaturowe są uważane za hipoalergiczne i nie zrzucają dużo.

Wady

 • Rasa ta często szczeka.
 • Sznaucery miniaturowe wymagają codziennego szczotkowania i częstych wizyt u groomera.
 • Sznaucery są podatne na problemy zdrowotne, w tym cukrzycę, zaćmę i kamienie moczowe.

Gdzie można adoptować lub kupić sznaucera miniaturowego
Jeśli szukasz sznaucera miniaturowego dla swojej rodziny, sprawdź grupy adopcyjne lub ratownicze, a także renomowanych hodowców. Dodatkowo, możesz znaleźć sznaucery miniaturowe do adopcji w lokalnych schroniskach dla zwierząt.