Bez kategorii

Wszystko, co musisz wiedzieć o pleszce bristlenose

Istnieje wiele gatunków Ancistrus, a kilka z nich stało się znaczącymi w akwarystyce. Jest to przypisane do faktu, że pozostają one stosunkowo mniejsze niż ich kuzyn sum, pleco stomii, zwykle osiągając tylko pięć cali w większości gatunków. Ich dieta oparta na roślinności, składająca się głównie z glonów, czyni je również idealnym dodatkiem do zbiornika: są one wspaniałymi czyścicielami zbiornika, którzy codziennie „odkurzają” jego podłoże. Jest to spokojna i towarzyska ryba, która świetnie pasuje do zbiornika zbiorczego. Pleco Bristlenose Pleco jest nie tylko łatwą rybą do pielęgnacji, ale również unikalną w wyglądzie i zabawną do oglądania.

Przegląd gatunków
Nazwy zwyczajowe: Bristlenose pleco, bristlenose catfish, bushynose catfish, bushy nose

Nazwa naukowa: Ancistrus Cirrhosus

Wielkość dorosłego: 5 cali

Przewidywana długość życia: 5 lat

Cechy charakterystyczne
Rodzina Loricariidae
Pochodzenie Amazonia, szybko płynące dopływy
Społeczny Spokojny, nadaje się do dużego zbiornika wspólnotowego
Poziom zbiornika Mieszkaniec dna
Minimalna wielkość zbiornika 40 galonów
Dieta roślinożerca
Hodowlane Egglayer
Pielęgnacja łatwa do średnio zaawansowanej
pH 5,8 do 7,8
Twardość 2 do 30 dGH
Temperatura 73 do 81 F (23 do 27 C)
Pochodzenie i rozmieszczenie
Pleco bristlenose lub Ancistrus Cirrhosus pochodzi z Ameryki Południowej, głównie z szybko płynących wód dorzecza Amazonki. Można je również znaleźć w niektórych innych częściach Ameryki Południowej i Środkowej, w tym w Panamie.

Kolory i oznaczenia

The Bristlenose Pleco jest jednym z najmniejszych sumów, dorastając do zaledwie 3 do 5 cali. Są brązowe, zielone lub szare z białymi lub żółtymi plamkami, niektóre mają nierównomierne ubarwienie, z jaśniejszymi i ciemniejszymi plamami na różnych częściach ciała. Większość z nich ma jaśniejsze brzuchy i ciemniejsze grzbiety (z wyjątkiem albinosów Bristlenose, która jest głównie biała). Ten gatunek ma niezwykły wygląd, wyposażony w płytki kostne, płaskie, tłuste ciało i szeroką głowę z „underbite” do zestawu dolnej żuchwy.

Współtowarzysze zbiornika

Wszystkie spokojne ryby są dobrymi partnerami dla szczupieńczyka, mogą być trzymane razem z innymi glonożercami, jak ślimaki czy ryby pasące się na dnie. Świetnie nadają się do zbiorników z takimi gatunkami jak Neon Tetras, Platys, Guppy i inne. Niektórzy akwaryści łączą je nawet w pary ze znanymi agresorami, takimi jak betta czy pielęgnicowate afrykańskie, a nawet z konkurencyjnymi rybami, takimi jak złote rybki. Jednakże, gdy plecosy osiągną dojrzałość, po prostu nie mogą dogadać się z innymi plecosami, mogą być bardzo terytorialne wokół siebie. Dlatego może to być niebezpieczne do domu je razem w każdym wieku.

Bristlenose Pleco Habitat i opieki

Naturalnie, Bristlenose Plecos wolą wodę, która jest dobrze napowietrzone z pewnego rodzaju prądu. Ponieważ są one mieszkańcami dna, upewnij się, że zapewniają dużo driftwood, korzenie, rośliny i jaskinie dla nich, aby ukryć się w ciągu dnia. Są one nocne i wolą robić ich jedzenie głównie w nocy. Driftwood może zapewnić dobre podłoże, na którym glony będą stale rosły, zapewniając Pleco Bristlenose wystarczającą ilość pożywienia. Chociaż są one roślinożerne, nie będą szkodzić żywym roślinom.

Bristlenose Plecos zrobić dobrze w zbiorniku 20 galonów lub większe i może obsługiwać szeroki zakres warunków wodnych od miękkich i kwaśnych do twardszych i zasadowych. Niektórzy hobbyści znaleźli sukces z Bristlenose Plecos w Cichlid zbiornikach. Może to być prawdą, ale najlepiej nie trzymać ich z większymi pielęgnicami z Ameryki Środkowej i Południowej. Jeśli szukasz do hodowli ich, nie należy dodawać do zbiornika z podłoża tarła Cichlids ponieważ Cichlids są prawdopodobnie pożreć jaja.

Bristlenose Pleco Dieta i karmienie

Bristlenose Plecos są roślinożercami, jedzą głównie glony, więc karmienie algami lub spiruliną wafle są najlepsze do karmienia raz lub dwa razy dziennie. Granulki, płatki, lub bloodworms są również dobre, a okazjonalne plasterki cukinii i blanszowanej sałaty rzymskiej lub szpinaku są dobre smakołyki. Upewnij się tylko, że nigdy nie przesadzasz z ilością pokarmu. Dobrze odżywione plecos mają dobre ubarwienie, więc łatwo jest stwierdzić, że ich potrzeby żywieniowe są zaspokajane. Jak wszystkie sumy, Pleco Bristlenose będzie również spędzać część swojego czasu żerując w podłożu w poszukiwaniu glonów i innych detrytusów; to, oczywiście, jest wielką zaletą, ponieważ skutkuje znacznie czystszym zbiornikiem.

Różnice między płciami

Ten gatunek jest stosunkowo łatwy do rozmnażania, a określenie płci jest również dość łatwe. Zarówno samce jak i samice mają mięsiste macki, stąd nazwa Bristlenose, ale samce są zazwyczaj większe, mają wąsiska i większą szczecinę. Szczeciny samców są na głowie, podczas gdy samice są na pysku. Samce mają również kolce na płetwach.

Hodowla Pleco bristlenose

Warunki hodowlane są dość proste; w rzeczywistości normalne środowisko w zbiorniku jest prawie idealne. Aby zachęcić do krycia, jednak, prawdopodobnie będziesz chciał dodać jaskinie lub driftwood do swojego Bristlenose Plecos siedliska. Gdy samce dojrzeją, zajmą terytorium, które jest najbardziej odpowiednie do tarła.

Następnym krokiem jest przybycie samicy i złożenie przez nią jaj w okresie godowym. Najlepiej jest zrobić 75 procent zmiany wody, aby promować krycia; ich naturalny sezon godowy jest podczas pory deszczowej Amazonii, a zmiana wody może pobudzić zachowania godowe (listopad najlepiej zgadza się z naturalnym czasem sezonu godowego). Samiec będzie bronił swojego terytorium przed innymi samcami, aż w końcu pojawi się samica. Często walki między samcami powodują, że ich szczecina splątuje się ze sobą.

Gdy samica jest gotowa do rozmnażania, składa jaja na terytorium samca. Jaja są przyklejane na twardych powierzchniach takich jak drewno dryfujące, sufity jaskiń, rury PCV, lub odpowiednie dekoracje zbiornika. Samiec będzie strzegł miejsca tarła przez 5 do 10 dni, które są potrzebne do wyklucia się ikry. Po wykluciu narybek przez kilka dni będzie chłonął żółtko jaja, a po jego zakończeniu natychmiast przejdzie na glony.

Więcej gatunków ryb domowych i dalsze badania

Małe sumy są wspaniałym dodatkiem do akwarium słodkowodnego, nie tylko dlatego, że są spokojne i łatwe w pielęgnacji, ale także z powodu ich nawyków żerowania, które pomagają utrzymać zbiornik w czystości.