Bez kategorii

Czego należy się spodziewać po kotach tuxedo

Koty Tuxedo mają wyraźny dwukolorowy wzór. Ich atrakcyjność wynika z czarno-białego kontrastu ich sierści w połączeniu z wzorem, który przypomina męski strój wizytowy. Każda kombinacja czarno-białego wzoru kwalifikuje się jako smoking, ale ogólnie rzecz biorąc, ciało jest czarne, a klatka piersiowa i łapy są białe. Inne koty bicolor nie są powszechnie nazywane kotami smokingowymi i mogą być czerwone (pomarańczowe) i białe lub niebieskie (szare) i białe. Ponieważ termin ten nie jest ściśle zdefiniowany, możesz swobodnie nazwać swojego szaro-białego kota bicolor smokingiem, jeśli wykazuje on ten wzór.

Tuxedo jest wzorem ubarwienia, który może występować u wielu różnych ras kotów. Wzór bicolor jest odnotowany w standardach rasowych dla amerykańskiego kota krótkowłosego, brytyjskiego kota krótkowłosego, Maine coon, Manx, norweskiego kota leśnego, szkockiego kota fałdowego, tureckiej Angory i tureckiego Vana. W niektórych standardach rasy jest on niedozwolony.

Wzór smokingowy został nazwany na cześć stroju, jaki noszą ludzie na oficjalne okazje. Nic nie jest tak dramatyczne jak widok „smokingu”, jak się go czule nazywa, ubranego w swój najlepszy śliniak i tucker. Niektóre koty smokingowe noszą również „spats”, czyli białe buty. Koty smokingowe to prawdziwi dżentelmeni wśród kocich kolorów. Koty smokingowe są równie powszechne jak kocice, nie ma tu konfliktu płci.

Inne wariacje na temat smokingu obejmują nos w białe paski i „zamaskowany smoking”, z białym podbródkiem i nosem lub białymi końcówkami na nosie. Inna odmiana niesławnie nazywana „Kitler” posiada białe „wąsy”.

Przegląd rasy
Wielkość: od 6 do 16 funtów

Płaszcz i kolor: Czarne ciało, biała klatka piersiowa, a łapy mogą być białe. Nie może być białe łaty na twarzy. Mogą być długowłose lub krótkowłose, w zależności od rasy.

Oczekiwana długość życia: Około 15 lat, ale może być dłuższa dla kotów domowych.

Cechy charakterystyczne kota Tuxedo

 • Poziom przywiązania Różny
 • Przyjazność Różne
 • Przyjazny dla dzieci Różne
 • Przyjazny dla zwierząt domowych Różne
 • Potrzeba ruchu Średnie
 • Skłonność do zabawy Wysoki
 • Poziom energii Średni
 • Zdolność do szkolenia Średni
 • Inteligencja Wysoka
 • Tendencja do wokalizacji Wysoka
 • Ilość linienia Zmienna

Historia kota tuxedo

Koty mają geny kolorów, które w odpowiedniej kombinacji mogą doprowadzić do powstania wzoru tuxedo. Koty tuxedo mają geny bycia czarnymi. Posiadają również gen białej plamistości (S), który maskuje czarny kolor na niektórych częściach ciała. Dzieje się tak poprzez uniemożliwienie migracji melanocytów wytwarzających kolor do tych obszarów. Gen plamistości powoduje różne stopnie białej plamistości, od 1 do 10. Koty tuxedo należą do niskich klas od 1 do 4. Im niższy numer, tym mniej białych plamek jest widocznych.

Nie wiadomo, kiedy ta kombinacja genów zaczęła być wyrażana u kotów. Datuje się to co najmniej od czasów Egipcjan, ponieważ dwukolorowe koty zostały zidentyfikowane w ich grobowcach.

Koty tuxedo nazywane są również kotami Feliksa, od imienia Feliksa Kota, postaci stworzonej w epoce kina niemego w latach 20-tych XX wieku. Feliks występował w kreskówkach, animacjach i różnych towarach. Do dziś zegar Felixa, z długim czarnym ogonem merdającym w przód i w tył, jest ulubionym kocim przedmiotem kolekcjonerskim. Chociaż prawdziwy twórca lub twórcy są kwestią sporną, Pat Sullivan posiadał prawa do postaci Felixa za życia. Felix jest cały czarny z wyjątkiem białego podbródka (i bardzo dużych białych oczu).

Sylvester, kot z Looney Tunes, jest kolejnym słynnym kotem w typie smokingowym. Sylvester ma białe podgardle, długi śliniak ciągnący się w dół brzucha, białe łapy i białą końcówkę ogona. Jest dość ciężki od spodu, co sprawia, że jego niekończące się podchody pod Tweety Bird w kreskówkach są dość zabawne. Sylvester również mówi z seplenieniem, podczas gdy niewinny, mały Tweety Bird mówi jak dziecko: „I tot I taw a puddy tat sneaking on me.” Tweety często można zobaczyć trzymając młot kowalski za plecami, gotowy do ataku.

„Kot w kapeluszu” Dr. Seussa został opublikowany w 1957 roku i przedstawiał kota w smokingu. Kolekcje z ulubioną postacią Dr. Seussa są bardzo poszukiwane. Z książki powstał w 2003 roku film akcji z Mike’m Myersem w roli tytułowej.

Socks, znany jako Pierwszy Kot podczas administracji Białego Domu Billa Clintona, był kolejnym słynnym kotem smokingowym. Ale jeszcze bardziej szczęśliwym kotem smokingowym był kot o imieniu Sparky, który w 1998 roku odziedziczył ponad 6 milionów dolarów.

Pielęgnacja kota smokingowego

O tym, czy kot ma wzór smokingowy, można się dowiedzieć już po jego urodzeniu. Kocięta są po prostu miniaturkami dorosłego wzoru, a nie mają zmieniającego się wzoru koloru, gdy dorastają.

Możesz się zastanawiać, jak nazwać kota smokingowego. Niektóre propozycje to Charlie Chaplin, Boots, Domino, Felix, Mittens, Oreo, Panda, Pepé Le Pew, Socks, Spot, Sox, Sylvester, Tux i Tuxxy.

Kotem smokingowym należy opiekować się w taki sam sposób, jak każdym innym kotem tej rasy. Sierść nie wymaga specjalnego traktowania ze względu na swój wzór kolorystyczny. Szczotkowanie kota pomoże ograniczyć matowienie i może zapobiec powstawaniu kul włosowych. Przycinaj paznokcie kota co dwa do trzech tygodni i zapewnij mu miejsce do drapania.

Wysterylizuj lub wykastruj swojego pupila przed ukończeniem przez niego piątego miesiąca życia. Dla bezpieczeństwa trzymaj kota w domu. Bądź na bieżąco z wizytami u weterynarza i szczepieniami, aby zapobiec powszechnym i poważnym problemom.

Zapewnij kotu wiele okazji do zabawy, gonitwy za zabawkami i bezpieczne miejsca do ucieczki. Koty lubią dużo snu i kocich drzemek, więc zapewnij kotu wygodne łóżko i inne miejsca w swoim mieszkaniu, w których może się wylegiwać.

Koty przebywające w domu będą potrzebowały kuwety w spokojnym miejscu. Upewnij się, że kuweta jest całkowicie opróżniana i czyszczona co najmniej raz w tygodniu. Używanie zbrylającego się żwirku i codzienne wygarnianie zbryleń pozwala utrzymać porządek.

Częste problemy zdrowotne

Kot rasy tuxedo może pochodzić z wielu różnych ras, z których niektóre są bardziej podatne na określone choroby i dolegliwości. ASPCA wymienia te powszechne choroby kotów jako te, których należy być świadomym w przypadku każdego kota:

Rak: Rak jest bardziej powszechny u starszych kotów. Zwracaj uwagę na wszelkie guzki lub nietypowe zmiany skórne. Chłoniak jest częstym typem raka u kotów.
Cukrzyca: Jest to częstsze u kotów otyłych, płci męskiej i starszych.
Feline Immunodeficiency Virus: To jest rozprzestrzenianie się z kota na kota, gdy walczą i ponieść głębokie ukąszenia. Najlepszym sposobem zapobiegania jest trzymanie kota w domu i unikanie walk terytorialnych.
Feline Leukemia Virus: Ten wirus uszkadza układ odpornościowy i sprawia, że koty są bardziej podatne na rozwój raka krwi. Istnieje szczepionka, która może zmniejszyć to ryzyko.

Dieta i odżywianie

Twój kot smokingowy powinien być karmiony taką samą dietą, jak każdy inny kot tej rasy. Chociaż może być ubrany po dziewiątą, Twój kot nie musi jeść kawioru. Dieta oparta na mokrej karmie jest często uważana za najlepszą, ale możesz zostawić kotu suchą karmę na przekąskę. Przedyskutuj potrzeby swojego kota z lekarzem weterynarii, zwłaszcza jeśli Twój kot ma cukrzycę, jest otyły lub starszy. Zapewniaj swojemu kotu świeżą, czystą wodę przez cały czas.