Bez kategorii

Owczarek niemiecki Fakty i informacje

Owczarki niemieckie znane są ze swojego wyglądu przypominającego wilka, siły, lojalności i szlachetnego usposobienia. Pierwotnie hodowano je do zaganiania owiec i ochrony stad przed niebezpieczeństwem, ale owczarki niemieckie to znacznie więcej niż psy pracujące.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, jak bardzo towarzyskie są te psy. Oprócz pracy w policji, prawdopodobnie znajdziesz owczarka niemieckiego podążającego za swoimi właścicielami podczas trudnych przygód, uczącego się sztuczek na lekcjach posłuszeństwa i bawiącego się na rodzinnym podwórku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej popularnej i majestatycznej rasie i dowiedzieć się, czy owczarek niemiecki (znany entuzjastom jako GSD) jest dla Ciebie odpowiedni.

Charakterystyka rasy

Wygląd owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to atrakcyjne psy: duże i muskularne, z charakterystyczną kwadratową kufą, krzaczastym ogonem i (zazwyczaj) czarną maską. Zazwyczaj są umaszczone w kolorze brązowo-czarnym lub czerwono-czarnym, często z oznakami „siodła” i „koca” na grzbiecie. Rzadsze umaszczenia to sobolowe, srebrne, wątrobiane i panda. Istnieją nawet owczarki niemieckie czysto czarne i owczarki niemieckie białe.

Owczarki niemieckie mają zazwyczaj gęstą, podwójną sierść z wodoodporną warstwą zewnętrzną i gęstym podszerstkiem. Są to psy, które bardzo często zrzucają sierść. Psy te zrzucają sierść raz lub dwa razy w roku, ale korzystnie jest je pielęgnować co tydzień. (Jak również codzienne szczotkowanie w miesiącach, w których sierść się zrzuca).

Chociaż większość owczarków niemieckich ma średnią lub długą sierść, niektóre owczarki niemieckie nie mają podszerstka i dlatego mają inne potrzeby w zakresie pielęgnacji. Upewnij się, że wiesz jak prawidłowo pielęgnować sierść Twojego owczarka niemieckiego, aby maksymalnie wykorzystać naturalne zalety jego włosa i zminimalizować niekontrolowane wypadanie. W razie wątpliwości, skonsultuj się z groomerem, który udzieli Ci wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji w domu.

Osobowość owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie zostały wyhodowane z myślą o inteligencji i niezależnym myśleniu jako psy pasterskie, dlatego GSD mają tendencję do uczenia się z ciekawością i lubią być użyteczne. Ze względu na ich ciekawość i nieufność wobec obcych, owczarki niemieckie są doskonałymi psami stróżującymi (ale mogą być nadopiekuńcze, jeśli nie są dobrze zsocjalizowane).

Dzięki ich lojalnym osobowościom i zapałowi do pracy, owczarki niemieckie są bardzo posłuszne, jeśli chodzi o szkolenie i wykonywanie poleceń. Nic więc dziwnego, że owczarek niemiecki jest tak popularnym psem!

Środowisko owczarka niemieckiego

Jeśli jesteś bardzo aktywny, uwielbiasz ruch na świeżym powietrzu i chcesz codziennie ćwiczyć bez względu na wszystko, owczarek niemiecki będzie idealnie pasował do Twojego życia. Idealny właściciel owczarka niemieckiego uwielbia długie spacery lub biegi i zabiera psa na cotygodniowe wycieczki w ciekawe miejsca. Psy te są zawsze chętne do zabawy w nogę.

Ze względu na lojalność owczarka niemieckiego i jego potrzebę stymulacji, psy te bardzo mocno wiążą się z ludźmi. Owczarki niemieckie postrzegają siebie jako prawdziwych członków rodziny. Pragną nawiązać silną więź ze swoimi ludźmi i uwielbiają towarzystwo ludzi. Ta szczególna więź jest jedną z największych nagród w życiu z GSD.

Idealny człowiek dla owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie są psami aktywnymi. Pomyśl: bieganie z pełną prędkością przez pole, tak często jak tylko im na to pozwolisz. Preferują przestrzeń, w której mogą ćwiczyć na najwyższych obrotach i dużo czasu na świeżym powietrzu. Idealnym domem dla owczarka niemieckiego byłby dom z dużym podwórkiem, na którym mógłby się wybiegać, a to nie licząc wszystkich spacerów, biegów i przygód, które chciałby z Tobą przeżywać.

Owczarki niemieckie mogą być również wspaniałymi psami rodzinnymi i dobrze dogadują się z dziećmi, o ile są odpowiednio socjalizowane.

Szkolenie owczarków niemieckich

Owczarki niemieckie znane są z łatwości w szkoleniu i doskonale radzą sobie z nauką posłuszeństwa. Dzięki ich silnemu apetytowi na naukę, wiele owczarków niemieckich staje się wyjątkowymi psami służbowymi. Niektóre z nich mają nosa do psów poszukiwawczych i ratowniczych. Owczarki niemieckie doskonale sprawdzają się również w innych rolach, takich jak psy przewodnicy, psy stróżujące i psy stróżujące. Niektóre z nich stają się nawet psami policyjnymi.

Twój owczarek niemiecki może nie być oficjalnym psem pracującym, ale nadal będzie lubił wymagające zadania. A ponieważ owczarki niemieckie uwielbiają się uczyć i być zajęte, będą chciały nauczyć się czegoś więcej niż tylko podstawowych komend. Trening sztuczek sprawi, że Twój owczarek niemiecki będzie szczęśliwy i będzie to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu. Wyzwania szkoleniowe zamienią się w pewność siebie i pozwolą owczarkowi niemieckiemu poczuć się naprawdę ważnym członkiem stada. Ponadto, dzięki pozytywnemu wzmacnianiu zachowań, sesje szkoleniowe zamieniają się w sesje budowania więzi.

GSD doskonale nadają się również do uprawiania sportu. Od treningu zwinności po nosework – te atletyczne psy są gotowe na niemal wszystko. (Pod warunkiem, że jesteś tuż obok nich).

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Dla większości rodziców owczarków niemieckich pielęgnacja jest stosunkowo łatwa. Owczarki niemieckie mają średniej długości podwójną sierść z miękkim podszerstkiem i gęstą, bardziej szorstką sierścią zewnętrzną. Przez cały rok zrzucają umiarkowanie sierść, a wiosną i jesienią zrzucają ją bardziej obficie. W okresach sezonowego zrzucania sierści mogą wymagać codziennego szczotkowania w celu usunięcia martwej sierści. W pozostałej części roku szczotkowanie raz w tygodniu jako pielęgnacja powinno wystarczyć. Sporadyczne kąpiele pomogą utrzymać Twojego owczarka niemieckiego w czystości. Podobnie jak u większości psów, owczarki niemieckie powinny mieć regularnie przycinane paznokcie, a ich zęby szczotkowane w celu utrzymania zdrowia zębów.

Zdrowie owczarka niemieckiego

Podobnie jak wiele ras psów, owczarki niemieckie są podatne na szczególne problemy zdrowotne. Wiele z nich jest wynikiem chowu wsobnego we wczesnym okresie życia rasy.

Choroby częściej występujące u owczarków niemieckich to dysplazja stawów biodrowych, dysplazja stawów łokciowych, mielopatia zwyrodnieniowa, zwyrodnieniowa stenoza kręgosłupa i choroba von Willebranda.

Aby zapobiec chorobom stawów, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o suplementach diety wspomagających zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego, a także o ograniczeniu skoków i ostrej zabawy. Wielu rodziców zwierząt domowych decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt, tak na wszelki wypadek.

Historia Owczarka Niemieckiego

Przodkowie owczarków niemieckich zostali wyhodowani pod koniec XIX wieku w Niemczech jako psy pracujące, a konkretnie jako owczarki i psy stróżujące w gospodarstwach rolnych. W 1899 roku, po wielu sporach na temat cech, które należy podkreślić w rasie, Max von Stephanitz ogłosił pierwszego owczarka niemieckiego, któremu nadał imię Horand von Grafrath.

Ze względu na antyniemieckie nastroje po I wojnie światowej, owczarek niemiecki został przemianowany na wilczarza alzackiego (lub po prostu nazywany alzackim) w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych aż do 2006 roku.

Zdobycie owczarka niemieckiego

Kupno owczarka niemieckiego jest proste, ale ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli kupujesz szczeniaka owczarka niemieckiego, spędzisz mnóstwo czasu na zniechęcaniu do gryzienia i szczekania, socjalizowaniu szczeniaka do innych ludzi i psów oraz uczeniu go ważnych umiejętności, takich jak przesypianie nocy i wychodzenie do łazienki na zewnątrz.

Znalezienie szczeniaka owczarka niemieckiego lub dorosłego psa może być tak proste, jak wyszukiwanie w Internecie, ale uważaj na młyny szczeniąt i oszustwa internetowe. Zrób swoje badania i zapytaj o renomowanych hodowców, odwiedź przed podjęciem zobowiązania do zapłaty, i zaufać jelita.

Owczarek niemiecki Ratownicy

Innym sposobem na znalezienie owczarka niemieckiego jest przyjęcie ratowania. W przeciwieństwie do szczeniąt, ratuje często przychodzą spayed i wykastrowany, i z wszystkich swoich strzałów. Ponieważ duża liczba Owczarek niemiecki ratuje są oddawane przez indywidualnych właścicieli, te psy mogą już znać podstawowe komendy i być uspołecznione.

Jeśli nie, nie oznacza to, że nie możesz z nimi pracować. Skontaktuj się z zaufanym trenerem psów, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak nauczyć psa, który nie doświadczył zbyt wiele struktury lub jak pomóc psu, który doznał traumy, aby poczuł się bezpieczny i mile widziany.

Hodowcy owczarków niemieckich

Znalezienie renomowanego hodowcy może być trudnym zadaniem. Na szczęście organizacje takie jak American Kennel Club (AKC) mają narzędzia do wyszukiwania renomowanych hodowców owczarków niemieckich w pobliżu.

Jeśli nie znajdziesz hodowcy, który lubisz przez AKC, wielu hodowców mają obecność online. Uważaj jednak na młyny szczeniąt i inne oszustwa, które mogą zostawić cię z chorym szczeniakiem lub bez szczeniaka w ogóle.

Podczas wizyty u potencjalnego hodowcy, pamiętaj, aby zapytać o wszelkie problemy zdrowotne w linii krwi psa i omówić wszelkie badania genetyczne, które możesz chcieć wykonać, takie jak test na chorobę von Willebranda. Możesz także poznać rodziców szczeniaka, aby upewnić się, że mają oni temperament, którego szukasz.

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie do swojego życia psa rasy GSD, wiedz, że zyskujesz futrzanego towarzysza przygód, który z przyjemnością będzie towarzyszył swojej paczce, niezależnie od tego, czy jest to dwójka, czy duża rodzina w podróży.