Bez kategorii

Czy mój szczeniak za dużo śpi?

Kupno nowego szczeniaka jest dla wielu z nas równie ekscytujące i radosne, jak sprowadzenie do domu nowego dziecka. Obserwujemy każdy ruch szczeniaka, ciesząc się z wybryków (i słodyczy!) tej niesamowitej małej istoty i jesteśmy nią zauroczeni nawet wtedy, gdy śpi, a jej małe łapki drgają w pierwszym psim śnie w nowym domu. Ale czekaj. Wydaje się, że bardzo dużo śpi – czy to normalne? Czy Twój szczeniak śpi za dużo?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś psa, lub jeśli minęło trochę czasu (lub nigdy!) odkąd miałeś szczeniaka, to normalne, że zastanawiasz się, czy wszystko robimy dobrze. Martwimy się nawet o to, jak wielką odpowiedzialność ponosimy za tego nowego członka rodziny i czego on od nas potrzebuje, aby żyć pełnym, szczęśliwym życiem.

Spodziewasz się wypadków przy szkoleniu, gryzienia, szalonej zabawy i energii szczeniaka, ale kiedy wydaje się, że śpi on cały czas, zastanawiamy się i martwimy.

Czy to możliwe, aby szczeniak spał za dużo?

Krótka odpowiedź brzmi: nie. Zobaczysz różnice w ilości snu w zależności od wieku, rasy i aktywności, ale młode szczeniaki potrzebują około 18 do 20 godzin snu dziennie. (Dla porównania, dorosłe psy zazwyczaj śpią około 14 godzin na dobę).

To bardzo dużo snu! Ale kiedy się zatrzymasz i zastanowisz, pomyśl, jak wiele się dzieje – szczeniak dosłownie rośnie każdego dnia, codziennie uczy się nowych rzeczy, bawi się zabawkami i Tobą. To jest wyczerpujące! I tak jak wszystkie małe zwierzęta – w tym niemowlęta i małe dzieci – rosnące szczeniaki potrzebują wielu drzemek.

Potrzeba dużo energii, aby rosnąć i uczyć się nowych rzeczy, a Ty chcesz mieć pewność, że oprócz ćwiczeń i czasu na zabawę, szczeniak ma też dużo czasu na sen i odpoczynek.

Stwórz rutynę snu

Podobnie jak wszystkie dzieci, Twój nowy szczeniak lubi rutynę. Zauważysz, że po posiłku może chcieć zasnąć na chwilę, albo po spacerze lub zabawie w aportowanie. Pomocne dla Ciebie i Twojego szczeniaka będzie ustalenie harmonogramu:

  • posiłków
  • pory zabawy
  • drzemki
    Na przykład: po emocjonującej zabawie w aportowanie, gonitwę lub ucieczkę, czas na przekąskę i wyjście na dwór na siku, a następnie drzemkę.

Szkolenie w klatce może być bardzo pomocne w rutynowych czynnościach, ponieważ cisza w klatce i komfort własnej przestrzeni dadzą mu znać, że nadszedł czas na sen.

Większość z 18-20 godzin snu szczeniaka przypada oczywiście na noc, kiedy my śpimy, dlatego dobrze jest nie pozwalać mu na zbyt długie drzemki na kilka godzin przed tym, kiedy zwykle kładziemy się spać. Nie chcesz jej zbytnio pobudzić, ani przemęczyć, ale upewnij się, że nie śpi tak dużo, że jest rozbudzona i gotowa do zabawy, gdy nadejdzie czas, by położyć się do łóżka na wieczór.

Czy ja się o nic nie martwię?

A co jeśli obudzisz go po drzemce, a on nadal będzie spał? (Pro tip: pozwól mu spać.) Albo co, jeśli masz szczeniaka, jak mój ostatni szczeniak, i śpi tak głęboko, że nawet nie budzi się, gdy jej pęcherz jest pełny, a zamiast tego moczy łóżko. To nie może być w porządku…prawda? Chociaż może nie jest to typowe dla szczeniąt, aby spać tak głęboko, nie jest to niespotykane.

Prawdopodobnie najlepszym wskaźnikiem normalnego zachowania jest to, jak się zachowuje, kiedy nie śpi. Czy jest aktywny i pogodny? Interesuje się otoczeniem i angażuje się w kontakty z Tobą i innymi członkami rodziny (w tym z innymi psami lub kotami)? Czy jest trochę złośliwy, chwyta trampek, który zostawiłeś przy drzwiach i ucieka z nim? Tak, masz normalnego, zdrowego szczeniaka.

Ale jeśli podczas normalnych okresów czuwania zauważysz, że Twój szczeniak wydaje się być ospały i ociężały, nie chce się zbytnio ruszać, lub w inny sposób jest otępiały i niezainteresowany otoczeniem, może to być powód do niepokoju. Jeśli niedawno otrzymał szczepionkę przypominającą, może być bardzo zmęczony przez około 24 godziny po szczepieniu, ale jeśli tak nie jest i wydaje się być przygnębiony fizycznie podczas normalnych godzin czuwania, natychmiast zadzwoń do lekarza weterynarii.

W przeciwnym razie, jak mówi stare powiedzenie, pozwól śpiącym psom leżeć i ciesz się spokojnym czasem, aż twoje małe kudłate tornado obudzi się, by zacząć wszystko od nowa. I wtedy też ciesz się tym czasem!