Bez kategorii

Jak pomóc rannemu dzikiemu ptakowi

Czy ptak jest dorosły, dziecko czy pisklę?
Jeśli znalazłeś ptaka śpiewającego, który wydaje się być dzieckiem (np. wydaje się być młody i zdrowy, ale nie lata), proszę zobacz „Ratowanie małych ptaków”. Nawet jeśli znaleziony przez Ciebie dziki ptak wygląda na dorosłego, możliwe, że w rzeczywistości jest to pisklę (młody ptak, który dopiero niedawno nabył pióra lotne). Wiosną, latem i wczesną jesienią ludzie znajdują na ziemi wiele młodych ptaków, które właśnie po raz pierwszy opuszczają gniazdo.

Ratowanie rannych ptaków
Każdy ptak śpiewający, którego znajdziesz na ziemi, a który jest dorosły, a nie pisklę, i który nie odlatuje od Ciebie natychmiast, potrzebuje pomocy. Ptak ten jest chory lub ranny i musi zostać natychmiast zabrany do licencjonowanego rehabilitanta dzikich zwierząt.

Ważne: Aby ptak miał jak największe szanse na wyzdrowienie i uwolnienie, musisz natychmiast skontaktować się z rehabilitantem i natychmiast przetransportować tam ptaka. Nigdy nie próbuj opiekować się ptakiem samodzielnie. W większości przypadków szanse na to, że ptak przeżyje i zostanie wypuszczony z powrotem na wolność są prawie zerowe. Tylko licencjonowany rehabilitant dzikich zwierząt posiada specjalistyczny sprzęt i umiejętności, aby zapewnić zranionemu ptakowi właściwą opiekę.

Jeśli stwierdziłeś, że dorosły ptak wymaga ratunku, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby złapać i przetransportować ptaka do rehabilitanta dzikich zwierząt.

Jak złapać rannego ptaka
Istnieje bardzo wiele sytuacji, w których możesz znaleźć rannego ptaka. Oto jak złapać ptaka w różnych sytuacjach:

Ptak znajduje się w pysku psa lub kota albo został złapany w ogrodzenie: Wyciągnij ptaka tak ostrożnie i szybko, jak tylko potrafisz. Staraj się utrzymać ptaka, aby nie odleciał i nie umarł później z powodu odniesionych obrażeń.
Ptak jest na ziemi i nie jest w stanie latać: Podejdź do ptaka od tyłu cicho i powoli, następnie sięgnij szybko i precyzyjnie w dół, i bez wahania połóż rękę wokół ramion ptaka, trzymając skrzydła złożone przy ciele, i podnieś ptaka. Jeśli to nie zadziała w ciągu dnia, spróbuj ponownie wczesnym wieczorem, kiedy jest już prawie ciemno.
Ptak jest w stanie biegać, chodzić lub skakać: Spróbuj wmanewrować go w kąt lub pod ścianę, tak abyś mógł go podnieść, lub poproś jedną lub dwie inne osoby o pomoc. Przydatna może być siatka na ptaki.
Ptak może trochę latać: Być może uda Ci się złapać ptaka po zmroku, lub poprzez manewrowanie nim do rogu. Ponownie, siatka na ptaki może być pomocna. Jeśli ptak potrafi dobrze latać, być może uda Ci się go złapać następnego dnia, kiedy może być słabszy od odniesionych obrażeń.
Ptak dobrze lata, ale ma widoczne obrażenia: Złapanie ptaka może nie być możliwe. Nie doprowadzaj do sytuacji, w której będziesz gonił ptaka bez możliwości jego złapania. W ten sposób nic nie osiągniesz, a ptak może umrzeć z powodu stresu.
Odławianie ptaka potrzebującego pomocy
W niektórych przypadkach, zwłaszcza w przypadku ptaków żyjących na podwórku, można rozłożyć nasiona na ziemi, prowadzące do transportera, i przez kilka dni ptak może wejść do transportera, a Ty możesz zamknąć drzwi. Metoda ta jest jednak niebezpieczna dla wielu ptaków śpiewających, ponieważ można uwięzić, a nawet zranić inne ptaki, a ten, który jest ranny, może jeszcze bardziej zranić samego siebie. Metoda ta sprawdza się najlepiej w przypadku rannych gołębi, gołębi pocztowych i niektórych innych karmicieli naziemnych.

Uwagi prawne dotyczące pomocy dzikim ptakom
Niniejsze informacje przeznaczone są wyłącznie dla rannych lub chorych dorosłych ptaków śpiewających. Nie ma powodu, a także jest to nielegalne, aby łapać dorosłe ptaki, które nie są ranne lub chore. Legalne jest zabranie rodzimego dzikiego ptaka bezpośrednio do licencjonowanego rehabilitanta dzikich zwierząt, ale nie jest legalne posiadanie takiego ptaka w inny sposób.

Postępowanie z dorosłym ptakiem śpiewającym
Gdy już trzymasz ptaka w ręku, nie puszczaj go; trzymaj go mocno (ale nie mocno). Nigdy nie podnoś ptaka śpiewającego za skrzydło, za oba skrzydła, za głowę, za jedną lub obie nogi – tylko za ciało.

Jedną ręką podtrzymuj ciało ptaka i jego stopy. (Nóżki nie powinny dyndać, lecz powinny znajdować się tuż pod ciałem ptaka, w dłoni). Jeśli ptak łatwo mieści się w dłoni, umieść drugą rękę na wierzchu ptaka i trzymaj go pewnie w obu dłoniach. Nie zostawiaj przestrzeni między dłońmi, przez które ptak mógłby się przemieszczać.

Jeśli ptak jest większy niż dłoń (na przykład gołąb), trzymaj go w jednej ręce, jak opisano powyżej, a drugą rękę połóż wokół ramion obu skrzydeł ptaka, tak aby skrzydła były złożone w normalnej, spoczynkowej pozycji przy ciele ptaka.

Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas postępowania z ptakiem:

Bądź świadomy, że ptak jest bardzo przestraszony. Jest ranny, znajduje się w nieznanej sytuacji, został oddzielony od swojego towarzysza lub stada i jest trzymany przez dużego drapieżnika (Ciebie). Nie jest świadoma Twoich dobrych intencji.
Ptak może być bardzo spokojny, ale to nie znaczy, że jest spokojny. Ptaki przyjmują ten nieruchomy stan, gdy czują, że ich życie jest zagrożone; jest to obrona przed byciem zauważonym przez drapieżniki.
Ranne dorosłe ptaki śpiewające mogą bardzo łatwo umrzeć z powodu stresu. Nie trzymaj ptaka dłużej niż jest to konieczne. Nie wpatruj się w niego, nie próbuj go badać, ani nie próbuj oceniać jego obrażeń. Chcesz jak najmniej się z nią obchodzić, ponieważ będzie przestraszona, a nie pocieszona pieszczotami.

Zabierz ptaka do bezpiecznego pomieszczenia, takiego, w którym można zamknąć drzwi i w którym nie ma zwierząt ani dzieci. Najlepiej, jeśli w pomieszczeniu jest mało mebli, ponieważ jeśli ptak ucieknie od Ciebie, może wślizgnąć się do pojemnika lub za mebel i może być trudno go odzyskać. Łazienka jest często dobry pokój do podjęcia ptaka do; można również umieścić ręcznik pod drzwiami łazienki, aby zablokować cal lub dwa przestrzeni wentylacyjnej.

Jeśli ptak wydaje się być zdolny do latania, najlepiej jest zasłonić okna, dopóki nie umieścisz go w pudełku. W przeciwnym razie, ptak może uciec od Ciebie i zranić się wlatując w okno.

Kartonowe pudełko dla niepełnosprawnego ptaka
Zanim skontaktujesz się z rehabilitantem, musisz przygotować pudełko, w którym będziesz mógł przetransportować ptaka. Oto kroki, które należy wykonać:

Znajdź solidne kartonowe pudełko, które ma górę. Dla większości ptaków śpiewających pudełko po butach jest dobrym rozwiązaniem.
Na dnie umieść szmatkę (nie frotte). Ściereczka do wycierania kurzu,, koszulka lub nawet kilka papierowych ręczników będzie w sam raz. Nie chcesz używać frotte (tkaniny, z której zrobiona jest większość ręczników), ponieważ ptak mógłby złapać dziób lub palce na pętlach.
Zrób „gniazdo”, które pasuje do ptaka. Na wierzchu tkaniny lub ręczników papierowych w dolnej części pudełka, zwiń drugi mały ręcznik (musi to być tkanina, ale nie frotte) w kształt pączka. Umieść ptaka w pozycji leżącej (jeśli się położy) wewnątrz „gniazda”. Jeśli tam nie zostanie, to w porządku. Chociaż dorosłe ptaki nie używają gniazd, chyba że mają dzieci, ranny dorosły ptak może ich potrzebować.
Umieść kilka małych otworów wentylacyjnych, każdy o średnicy ołówka, w górnej części kartonu. Więcej małych otworów powietrznych jest lepszych niż kilka dużych. Upewnij się, że otwory zostały wykonane przed umieszczeniem ptaka w pudełku.
Umieść ptaka w pudełku. Następnie przyklej górę do dołu pudełka. Zazwyczaj wystarczy jeden lub dwa kawałki taśmy. Jeśli jednak ptak jest bardzo mały i bardzo żywy i mógłby się wyślizgnąć pomiędzy górną a dolną częścią pudełka, to jest to problem, który trzeba będzie rozwiązać – za pomocą większej ilości taśmy lub innego pudełka. Umieszczając ptaka w pudełku należy bardzo uważać, aby nie odleciał. Może się to bardzo łatwo zdarzyć, a on może się w ten sposób ponownie zranić. Nie zakładaj, że ptak nie potrafi latać; może on niespodziewanie odzyskać zdolność latania.
Dodaj źródło ciepła. Jeśli masz poduszkę grzewczą, ustaw ją na niskim poziomie, połóż ręcznik na poduszce, a następnie ustaw pudełko z ptakiem na poduszce grzewczej. Dobra temperatura dla rannego ptaka śpiewającego to 85 stopni.
Umieść karton w obszarze wewnątrz domu, gdzie ptak będzie z dala od zwierząt domowych i dzieci, obszar, który jest cichy i w ciemności, nie klimatyzowane i nie w słońcu. Następnie zostaw go samego.

Ważne: Nie podawaj ptakowi żadnego pokarmu ani wody, chyba że rehabilitant wyraźnie Cię o tym poinformuje. Bardzo łatwo jest utopić ptaka.

Do kogo zadzwonić, aby pomóc rannemu ptakowi
Zobacz „Rehabilitant dzikich zwierząt: Jak go znaleźć”, jeśli nie wiesz z kim się skontaktować. Pamiętaj, aby zadzwonić do rehabilitanta zanim przetransportujesz ptaka, ponieważ będziesz musiał dowiedzieć się, czy rehabilitant przyjmuje ptaki śpiewające i czy ma dla Ciebie dalsze instrukcje.

Jak przetransportować ptaka do rehabilitanta dzikich zwierząt?
Twoim celem jest dostarczenie ptaka do rehabilitanta tak szybko, jak to możliwe, najlepiej w ciągu godziny. Podczas jazdy samochodem trzymaj pudełko z ptakiem w środku z dala od słońca i klimatyzacji. Jeśli klimatyzacja jest konieczna do utrzymania temperatury 85-90 stopni, należy chronić ptaka przed wiatrem. Pudełko musi być odsunięte od wszelkich powiewów wiatru, w tym powiewów z lekko otwartych okien. Ptak będzie potrzebował ciszy, ale kojąca muzyka o niskiej głośności jest w porządku.

Przenieś i umieść skrzynkę delikatnie w samochodzie. Małe dzieci nie powinny trzymać pudełka ani siedzieć obok niego; nie są one w stanie utrzymać go na tyle stabilnie i poziomo, aby uniknąć ponownego zranienia ptaka. Jeśli to możliwe, lepiej nie zabierać ze sobą dzieci.

Rehabilitant może mieć ośrodek dla dzikich zwierząt lub może prowadzić rehabilitację w swoim domu. Nie należy się niepokoić tym ostatnim. Wielu rehabilitantów działa w swoich domach i są oni tak samo wykwalifikowani jak ci z ośrodków dla dzikich zwierząt.

Bądź przygotowany na podanie pewnych informacji, takich jak Twoje imię i nazwisko, adres, czas i dokładne miejsce znalezienia ptaka oraz opis zdarzenia, jeśli widziałeś co się stało z ptakiem. Jeśli chcesz, zapytaj rehabilitanta, czy możesz zadzwonić później, aby dowiedzieć się, jak się ma ptak.

Po przekazaniu ptaka rehabilitantowi, pogratuluj sobie, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby pomóc niewinnemu, małemu ptaszkowi żyć i zostać wypuszczonym z powrotem na wolność.