Bez kategorii

Rasy psów terierów dla każdego miłośnika psów

Teriery zostały pierwotnie wyhodowane do wyszukiwania i niszczenia szkodników. Większość z nich polowała na szczury, myszy i inne gryzonie, ale niektóre były wykorzystywane do polowania na lisy, króliki i inną większą zwierzynę. Wiele terierów „schodziło na ziemię”, co oznacza, że goniąc swoją ofiarę, kopały w ziemi i wpełzały do podziemnych nor i tuneli.

Teriery są zazwyczaj energiczne, chętne do zabawy, łatwo przystosowują się do sytuacji i uwielbiają być w centrum wydarzeń. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze nadają się do aktywnych domów, które szukają psa z bogatą osobowością. Mogą być małe, ale teriery potrzebują dużo ruchu i uwagi, w przeciwnym razie mogą przejawiać zachowania destrukcyjne, takie jak kopanie, szczekanie, gryzienie i ucieczki.

Ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie, teriery mogą mieć wysoki popęd drapieżniczy (instynkt pogoni i zabijania futrzanych i pierzastych stworzeń) i może być konieczne włożenie trochę dodatkowej pracy, jeśli chodzi o przywołanie.

Chociaż każdy pies jest indywidualnością, a odpowiednia socjalizacja i szkolenie są ważne dla każdej rasy, typowymi cechami terierów są odwaga, zadziorność i nieustępliwość. Nie wszystkie rasy terierów są znane z tego, że są bardzo towarzyskie w stosunku do psów, których nie znają i mogą nie być tak tolerancyjne w stosunku do małych dzieci.

Przeczytaj dalej, aby poznać 12 charakternych członków grupy terierów American Kennel Club.

Airedale Terrier

Największy ze wszystkich terierów, Airedale jest znany jako „król terierów”. Rasa wywodzi się z regionu Anglii zwanego Aire Valley, gdzie psy były wykorzystywane do polowania na kaczki i pozbywania się szkodników, takich jak szczury. Silny, energiczny, a czasem uparty Airedale Terrier wymaga wielu treningów posłuszeństwa od wczesnych lat życia i codziennych energicznych ćwiczeń.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 23 cale wysokości przy ramieniu

WAGA: 50 do 70 funtów

Cechy fizyczne: Silny i dobrze zrównoważony. Twarda, kręta, gęsta, prosta, krótka sierść jest mieszanką brązu i czerni lub ciemnego grizzle, z opaloną głową i uszami.

Bedlington Terrier

Bedlington Terrier pochodzi z Anglii, z XIX wieku, gdzie polował na szczury i inne szkodniki na farmach i w kopalniach węgla. Dzięki smukłej sylwetce, przypominają małe jagnięta.

Choć znane są z tego, że są słodkie i łagodne, są niezwykle odważne i nieustępliwe, gdy mają na celowniku futrzane zwierzę.

Miękka sierść nie zrzuca dużo (jeśli w ogóle), ale wymaga profesjonalnej pielęgnacji co kilka miesięcy.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 15,5 do 17,5 cala wysokości przy ramieniu

WAGA: 17 do 23 funtów

Cechy fizyczne: Pełen gracji, zwinny i dobrze wyważony. Kruchy płaszcz, który jest mieszanką twardych i miękkich włosów, występuje w kolorze niebieskim, piaskowym lub wątrobianym, czasami połączonym z opalenizną.

Bull Terrier

Bull Terrier został pierwotnie wyhodowany w Anglii, aby być zaciekłym konkurentem na ringach walk psów, ale kiedy ten brutalny sport został zdelegalizowany, rasa została przekształcona w dystyngowanego i słodkiego towarzysza, którym jest dzisiaj.

Bully jest pełen osobowości i ma jedną z najbardziej unikalnych twarzy w królestwie psów, z długą twarzą, która przypomina twarz konia. Bull Terrier może być uparty, więc wczesne, konsekwentne szkolenie jest koniecznością.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 21 do 22 cali wysokości przy łopatce

WAGA: 50 do 70 funtów

Cechy fizyczne: Silnie zbudowany, muskularny i symetryczny. Krótka sierść występuje w prawie każdym kolorze, w tym białym, czerwonym, płowym, czarnym, niebieskim lub pręgowanym (lub ich kombinacji).

Cairn Terrier

Cairny są inteligentne i aktywne, dobrze radzą sobie w konkurencyjnych psich sportach, takich jak agility.

Cairn Terrier, który zasłynął jako mały piesek Dorotki Toto w filmie Czarnoksiężnik z Oz z 1939 roku, pochodzi z wyżyn Szkocji sprzed ponad dwóch wieków. Te wytrzymałe, zadziorne pieski wykopywały lisy, szczury i inne futrzaste stworzenia ze stosów skał zwanych cairnami, od których rasa wzięła swoją nazwę.

Przyjazne i otwarte, Cairn Teriery są zazwyczaj wspaniałymi psami rodzinnymi. Pielęgnacja obejmuje cotygodniowe szczotkowanie i umiarkowane ćwiczenia.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 9 do 10 cali wysokości przy łopatce

WAGA: 12 do 15 funtów

Cechy fizyczne: Aktywny, wytrzymały, krótkonożny terier roboczy; kręta podwójna sierść może być w szerokiej gamie kolorów, najczęściej czarna, kremowa i szara, często z domieszką pręgowanego.

Kontynuuj do 5 z 12 poniżej.

Terier irlandzki

Dzięki ogniście czerwonemu umaszczeniu i intensywnemu wyrazowi twarzy, średniej wielkości, wytrzymały terier irlandzki jest nie do pomylenia. Jak sama nazwa rasy wskazuje, pies ten pochodzi z Irlandii, gdzie był mistrzem w każdym fachu – polował na szczury i myszy, strzegł gospodarstwa i służył jako oddany towarzysz rodziny.

Pełen energii i silnej woli terier irlandzki potrzebuje dużej ilości codziennych ćwiczeń i konsekwentnego szkolenia.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 15,5 do 17,5 cala wysokości przy łopatce

WAGA: 17 do 23 funtów

Cechy fizyczne: Średniej wielkości z umiarkowanie długim grzbietem i nogami. Gęsty, żylasty płaszcz w kolorze jasnoczerwonym, złoto-czerwonym, czerwono-pszenicznym lub pszenicznym.

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier został stworzony w Anglii w 1800 roku przez wikariusza Johna „Jacka” Russella. Stworzył on dwie odmiany terierów myśliwskich, jedną z dłuższymi nogami (Parson Russell Terrier) i jedną nieco mniejszą z krótszymi nogami (Jack Russell Terrier). Oba typy terierów były doskonałymi łowcami lisów i królików, a także pogromcami szkodników.

Jako małe psy o niespożytej energii Jack Russell Terrier potrzebują dużo ruchu, zabawy, stymulacji umysłowej i szkolenia.

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 10 do 15 cali wysokości przy ramieniu

WAGA: 13 do 17 funtów

Cechy fizyczne: Mały, muskularny i nieco dłuższy niż wysoki. Krótki płaszcz może być gładki lub szorstki, jest biały z czarnymi, brązowymi lub brązowymi oznaczeniami.

Kerry Blue Terrier

Kerry Blue Terrier to pracujący terier, który powstał w górach hrabstwa Kerry w Irlandii ponad sto lat temu i ma różne talenty, w tym polowanie, odzyskiwanie, a nawet pasterstwo zwierząt.

Wszystkie szczeniaki Kerry Blue Terriera rodzą się czarne. W miarę dojrzewania psa jego sierść stopniowo blednie i przybiera charakterystyczny niebiesko-szary kolor. Ostateczny kolor sierści dorosłych Kerry Blue Terrierów może się wahać od głębokiego łupkowego błękitu do jasnego niebiesko-szarego. Kerriery nie zrzucają dużo, ale wymagają profesjonalnej pielęgnacji co kilka miesięcy.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 17 do 19 cali wysokości przy ramieniu

WAGA: 30 do 40 funtów

Cechy fizyczne: Wyprostowany i dobrze zrównoważony, o dobrze rozwiniętym i umięśnionym ciele. Krótka, miękka, falista sierść jest koloru niebiesko-szarego.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy jest wyhodowaną na nowo wersją większego sznaucera standardowego. Obie rasy sznaucerów, jak również ich kuzyn, sznaucer olbrzymi, wywodzą się z Niemiec, gdzie były niezastąpionymi psami pracującymi na roli i łapaczami szczurów.

Sznaucery miniaturowe są żywiołowe, skore do zabawy i potrzebują umiarkowanej codziennej aktywności. Sznurowata sierść, która tworzy charakterystyczną dla tej rasy brodę, wąsy i brwi, wymaga profesjonalnej pielęgnacji co kilka miesięcy.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 12 do 14 cali wysokości przy ramieniu

WAGA: 11 do 19 funtów

Cechy fizyczne: Mocno zbudowany, prawie kwadratowy w proporcjach, z dużą ilością kości. Kręta podwójna sierść może być solą i pieprzem, czarna i srebrna, lub jednolicie czarna.

Kontynuuj do 9 z 12 poniżej.

Norwich Terrier

Nazwany na cześć miasta, z którego pochodzi w Anglii, Norwich Terrier polował na lisy, pracując w dużych stadach i biegając obok myśliwych. Norwich Terrier jest jedną z najmniejszych ras terierów, ale jest bardzo odważny i bardzo kochany.

Jest blisko spokrewniony z Norfolk Terrierem, do którego jest bardzo podobny (główna różnica polega na tym, że Norfolk Terrier ma złożone uszy, podczas gdy Norwich Terrier ma uszy wyprostowane).

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 10 cali wysokości przy łopatce

WAGA: 12 funtów

Cechy fizyczne: Krępy, wytrzymały, o dobrej kości i budowie. Twardy, żylasty, prosty płaszcz w kolorze czerwonym, pszenicznym, czarnym i opalonym lub grizzle.

Rat Terrier

Choć większość terierów pochodzi z Wielkiej Brytanii, Rat Terrier powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, gdzie był wykorzystywany do polowania i zabijania szczurów i innych gryzoni w gospodarstwach rolnych.

Rat Terriery występują w dwóch rozmiarach: miniaturowym i standardowym. Są to żywiołowe, energiczne i zdeterminowane małe psy, które potrzebują odpowiedniej ilości codziennych ćwiczeń i zabawy, aby pozostać zadowolone.

Przegląd ras
WYSOKOŚĆ: 10 do 13 cali wysokości przy ramieniu (miniaturowe); 13 do 18 cali (standardowe)

WAGA: 10 do 25 funtów

Cechy fizyczne: Mocna, zwarta i mała do średniej wielkości. Gładka, błyszcząca, krótka sierść występuje we wzorach pied (jeden lub więcej kolorów z dużymi plamami bieli).

Terier szkocki

Teriery szkockie były przez wieki cenionymi łowcami lisów i borsuków na Wyżynie Szkockiej, gdzie zarabiały również na życie zabijając szczury i inne szkodniki w gospodarstwach rolnych.

Szkockie teriery mają krótkie nogi, ale ich ciała są długie i masywne. Chociaż czarny terier szkocki jest bardzo dobrze znany, rasa ta występuje również w umaszczeniu pszenicznym (jaśniejsza opalenizna) i pręgowanym (ciemniejsza opalenizna z tygrysimi pasami).

Dzisiejszy Scottie chętnie pozbędzie się szczurów i myszy w Twoim domu i wokół niego. Podobnie jak wiele innych terierów, szkockie psy są drapieżne i odważne, i mogą nie dogadywać się z innymi obcymi psami.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 10 cali wysokości przy łopatce

WAGA: 18 do 22 funtów

Cechy fizyczne: Grubokościsty i ciężkokościsty. Twardy, żylasty występuje w kolorze czarnym, pszenicznym lub pręgowanym.

West Highland White Terrier

Kilka małych, krótkonożnych terierów, takich jak Cairn Terrier, Dandie Dinmont Terrier, Scottish Terrier i Skye Terrier, uważa Szkocję za miejsce swoich narodzin, ale spośród wszystkich szkockich ras terierów West Highland White Terrier jest jedyną, która występuje wyłącznie w czystej bieli.

Jak głosi historia, pewien szkocki pułkownik stworzył całkowicie białego teriera po tym, jak stracił swojego czerwonego teriera w wypadku na polowaniu (pies został zastrzelony, ponieważ przypominał lisy, które ścigali). Aktywne i pełne osobowości, bez wystarczającej ilości ćwiczeń i uwagi Westies mogą przejawiać zachowania destrukcyjne.

Przegląd rasy
WYSOKOŚĆ: 10 do 11 cali wysokości przy łopatce

WAGA: 13 do 20 funtów

UMASZCZENIE I KOLOR: Mały, zrównoważony i wytrzymały. Średniej długości podwójna sierść jest zawsze czysto biała.