Bez kategorii

Czy Twój kot jest hopperem na blacie? Jak trzymać koty z dala od lady?

Mój kot Richie jest nadzwyczajnym miłośnikiem blatów. W rzeczywistości, założyłbym się, że spędza tyle samo czasu na blacie lub stole kuchennym, co na wielu kocich drzewach i drapakach w moim domu. Przez lata próbowałam wszelkich sposobów, aby utrzymać kota z dala od blatów i innych powierzchni. Folia aluminiowa, dmuchawce, nowe i niezwykłe meble dla kotów: jeśli jakiś ekspert to poleca, to my to wypróbowaliśmy.

W tym wpisie podzielimy się kilkoma najpopularniejszymi metodami trzymania kotów z dala od lad. Ale najpierw przyjrzymy się, dlaczego koty wskakują na ladę w pierwszej kolejności. Czytaj dalej, aby rozwiązać zagadkę kota skaczącego po blacie!

Dlaczego koty wskakują na ladę?

Wspinanie się jest naturalnym wyrazem instynktu Twojego kota. Według VCA Animal Hospitals, koty mogą się wspinać, aby szukać wyższego terenu, gdy czują się zestresowane: „Wysokie punkty widokowe pozwalają kotu obserwować świat z bezpiecznego miejsca i uciec, jeśli czuje taką potrzebę”. Jeśli Twój kot wydaje się zdenerwowany, gdy wskakuje na ladę, być może nadszedł czas, aby zbadać, co może go stresować.

Z drugiej strony, niektóre koty wskakują na ladę po prostu dlatego, że mogą, i to jest fajne uczucie! Koty są fizycznie stworzone do wspinaczki, mają sprężyste tylne skronie i pazury stworzone do wciągania ich na drzewa, wzgórza i inne powierzchnie w naturze. W wywiadzie dla WebMD, lekarz weterynarii dr Aimee Simpson wyjaśnia: „Koty mają duże mięśnie w tylnych kończynach, które pozwalają im się rozciągać i wydłużać, a elastyczny kręgosłup z dyskami amortyzującymi wstrząsy umożliwia im zgrabne lądowanie”. Rozciąganie się, sięganie i wskakiwanie na blat może być wyrazem atletyzmu Twojego kotka.

Ale to wszystko nie wyjaśnia, dlaczego niektóre koty wolą blaty od kocich drzewek i innych powierzchni. Możliwe, że Twój kot wskakuje na blat ze zwykłej, starej ciekawości. Mój kot Richie zawsze miał obsesję na punkcie ludzkiego jedzenia i często znajduję go na blacie, próbującego posprzątać brudne naczynie lub skubiącego kawałek owocu dojrzewającego na parapecie. Nie stara się być „niegrzeczny”, jest po prostu swoim dziwacznym, ciekawskim „ja”.

Jak powstrzymać kota przed wskakiwaniem na biurko (lub blat, lub stół kuchenny…)?

Jednym z pierwszych kroków do powstrzymania kota przed wskakiwaniem na blat jest sprawienie, aby blat był dla niego mniej atrakcyjny. Eksperci z Anti-Cruelty Society wyjaśniają, że „jako odpowiedzialni właściciele zwierząt, chcemy dać naszym pupilom jak największą szansę na dobre zachowanie”. Oznacza to ustawienie ich na sukces poprzez usunięcie pokusy, aby podskoczyć w pierwszej kolejności.

Dla niektórych kotów oznacza to sprzątanie resztek jedzenia, zanim Twój pupil zdąży je wywęszyć, instalowanie zabezpieczonych przed dziećmi zatrzasków, aby nie wchodziły do szafek i (fuj) zmywanie naczyń na czas. Karmniki w formie puzzli i maty do lizania to pomocne narzędzia do przekierowywania zachowań Twojego kota związanych z poszukiwaniem jedzenia.

Jeśli Twój kot bardziej kieruje się ciekawością niż głodem, warto zapewnić mu alternatywne, podwyższone miejsca, które może eksplorować. Drzewka dla kotów, grzędy okienne i półki ścienne to świetne opcje. W rzeczywistości, dla wyjątkowo ciekawskiego kota możesz zapewnić wszystkie trzy!

Sprawdź te posty, aby poznać propozycje mebli dla kotów, które sprawią, że Twoje pnącze będzie szczęśliwe:

1. Najlepsze meble dla kota dla osób mieszkających w mieszkaniu

2. 19 nowoczesnych kocich drzewek do natychmiastowego kupienia

3. Your Kitty will Cuddle Up Into These Cozy Cat Hammocks

Czy folia aluminiowa trzyma koty poza ladą?

Jednym z najczęstszych „domowych lekarstw” na „counterhopping” jest kładzenie folii aluminiowej na blatach. Powszechna mądrość głosi, że kocięta nie lubią czuć folii pod łapami i w rezultacie unikają powierzchni. W rzeczywistości, Twoje doświadczenia mogą się różnić. Moje koty opanowały sztukę strącania arkuszy folii z drogi, ale niektórzy ludzie mają wielki sukces z foliową sztuczką!

Pokrycie blatu nieprzyjemnym materiałem jest czasami określane jako „zastawienie pułapki” na kota. Jak wyjaśniono w tym artykule z VCA Animal Hospitals, „zastawianie pułapek” może powstrzymać koty od niepożądanych zachowań. Chodzi o to, aby powierzchnia była dla nich nieprzyjemna do chodzenia, co, miejmy nadzieję, skłoni je do zbadania innych miejsc (takich jak piękne drzewo dla kotów, które im kupiłeś). Folia jest tylko jedną z opcji; użyłem również plastikowych wykładzin dywanowych (z grubszą stroną do góry), plastikowej folii i taśmy dwustronnej, aby utrzymać moje kociaki poza ladą. Możesz również spróbować ustawić stosy puszek lub innych lekkich przedmiotów, które będą hałasować po przewróceniu, chociaż niektóre koty lubią ten rodzaj toru przeszkód!

Jaki zapach będzie trzymał koty z daleka?

Jeśli zmiana powierzchni nie działa na Twojego kota, możesz się zastanowić, czy istnieje zapach, który odstraszy go od lady. Istnieją produkty, które wykorzystują feromony, aby uspokoić i odstraszyć kociaki, takie jak Sentry Stop That! Spray. Idea polega na tym, że zapach feromonów odstrasza koty od powierzchni, podczas gdy dźwięk powstrzymuje je od niepożądanego zachowania.

Bezpieczne dla kotów feromony w sprayu nie szkodzą, ale muszą być używane prawidłowo, aby nauczyć koty przekierowywania swojej ciekawości. Potraktuj je jako narzędzie, a nie karę. Jak wyjaśnia Anti-Cruelty Society, „Stosowanie kar fizycznych NIE pomoże w szkoleniu Twojego kociego przyjaciela, a raczej sprawi, że będzie się Ciebie bał… unikaj krzyczenia na kota, bicia go lub polewania wodą.” Aby uniknąć tworzenia przez kota lękliwych skojarzeń z tobą, możesz spróbować dmuchawy powietrza aktywowanej ruchem. Produkty takie jak Ssscat wystrzeliwują bezpieczny dla kota podmuch bezzapachowego powietrza, gdy kocięta przekroczą ich drogę. Mogą to być przydatne „pułapki” odstraszające, chociaż Richie szybko nauczył się po prostu chodzić wokół nich w swoim dążeniu do osiągnięcia blatu.

Moim ulubionym odstraszaczem opartym na zapachu jest dyfuzor feromonowy Feliway, który uwalnia uspokajający zapach (całkiem niewykrywalny dla ludzi), który może uspokoić kociaki wspinające się z niepokoju.

Bądź wytrwały i zapewnij alternatywne rozwiązania

Koty uwielbiają skakać i odkrywać. To po prostu leży w ich naturze, aby wspinać się wysoko! Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na trzymanie kota z dala od blatu jest upewnienie się, że ma on dostęp do alternatywnych powierzchni. Jeśli Twój kotek woli blat od drzewka dla kotów, może minąć trochę czasu, zanim nauczysz go przekierowywać się na inną powierzchnię. Bądź cierpliwy i pamiętaj, że Twój kot jest po prostu kotem W międzyczasie upewnij się, że masz pod ręką dobry nietoksyczny środek czyszczący, aby wytrzeć odciski łap!