Bez kategorii

Obcinanie uszu kotom: Co to jest i dlaczego się to robi

Jeśli masz w swoim sąsiedztwie koty społeczne (nazywane również zdziczałymi lub bezpańskimi), być może zauważyłeś, że niektóre lub wszystkie koty żyjące na zewnątrz mają uszy w kształcie kwadratu, a nie spiczastego czubka. Czy te koty z uszami zakończonymi szpiczasto mają nową modę? Czy koty poddały się operacji plastycznej? Oto kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zabiegu kolczykowania.

Co to jest kolczykowanie?
Usuwanie małżowin usznych polega na chirurgicznym usunięciu niewielkiej części jednego z uszu kota w trakcie znieczulenia do zabiegu spay lub kastracji. Jest to powszechnie przyjęty sposób oznaczania, że kot został poddany zabiegowi kastracji lub sterylizacji, co oznacza, że nie będą się rodzić nowe kocięta, a to dobrze.

Zabieg kolczykowania jest zazwyczaj wykonywany w ramach programu TNR (trap-neuter-return), który polega na humanitarnym odławianiu kotów społecznych, szczepieniu ich, kastrowaniu lub sterylizacji, a następnie odsyłaniu ich do najbliższej okolicy, gdzie będą mogły dożyć swoich dni. Program TNR jest najlepszym sposobem na humanitarne ograniczenie populacji kotów bez właścicieli, żyjących na zewnątrz.

Dlaczego koty osiedlowe mają obcinane uszy?
Jeśli spędziłeś choć trochę czasu w otoczeniu kotów społecznych, wiesz, że zbliżenie się do jednego z nich może nie być łatwym zadaniem. Na ogół nie są to zwierzęta rodzinne. Są to koty, które zostały porzucone przez swoich ludzi, które się zgubiły i żyją na własną rękę, lub które urodziły się na ulicy. Są kochane na swój sposób, ale zazwyczaj nie są przytulankami.

W całym kraju są mili ludzie, którzy pilnują kolonii kotów w swoich dzielnicach, pomagając w ich usuwaniu poprzez programy TNR. Strzyżenie uszu pozwala im stwierdzić z daleka, czy dany kot został wykastrowany lub wykastrowany, czy też nie. Takie zabieg oszczędza kotu stresu związanego z powtórnym złapaniem w pułapkę i znieczuleniem.

Zakolczykowanie uszu może również pomóc każdemu, kto karmi koty, śledzić ich losy i zauważyć, czy do gangu dołączył nowy kot. Dzięki temu urzędnicy zajmujący się kontrolą zwierząt wiedzą, że kot skorzystał z programu TNR i został zbadany przez lekarza weterynarii.

Czy obcinanie uszu szkodzi kotu?
Obcinanie uszu jest niezwykle bezpieczne i wykonuje się je, gdy kot jest już znieczulony do zabiegu spay lub kastracji. W trakcie zabiegu występuje niewielkie krwawienie lub jego brak, a sam zabieg nie jest bolesny dla kota. Ucho szybko się goi, a sam zabieg nie wpływa negatywnie na wygląd czy urodę kota.