Bez kategorii

Wypadanie sierści u kota: przyczyny i leczenie

Czy Twój kot traci sierść? Wypadanie włosów u kotów (łysienie) może wynikać z wielu różnych przyczyn, więc ustalenie, co jest przyczyną utraty sierści przez kota może wymagać nieco pracy.

Co powoduje wypadanie włosów u kotów?
Wypadanie sierści u kotów może mieć przyczyny grzybicze i pasożytnicze, takie jak grzybica, roztocza lub alergie na pchły. Alergie pokarmowe są kolejną możliwością, podobnie jak schorzenia metaboliczne, takie jak nadczynność tarczycy, termin określający nadprodukcję hormonów tarczycy. U niektórych kotów problemy z drogami moczowymi mogą powodować ciągłe wylizywanie, a w konsekwencji wypadanie włosów.

Odpowiedzi na poniższe pytania mogą pomóc w ustaleniu przyczyny: Czy kot często się pielęgnuje? Czy jest swędzący i często się drapie? Jeśli masz inne koty, jakie są jej relacje z nimi – harmonijne czy sporne? Czy zmieniłeś ostatnio coś w swoim domu, co może powodować zwiększony stres u Twojego kota?

Nadmierna pielęgnacja u kotów
Jeśli poza tym Twój kot wydaje się być zdrowy, możliwe, że mamy do czynienia z nadmierną pielęgnacją w celu zredukowania stresu, znaną również pod nazwą displacement grooming. Uważa się, że u podstaw tego zjawiska leży lęk, dlatego też może ono służyć obniżeniu poziomu stresu u kota, uspokojeniu go i odwróceniu agresji od innych osobników. Często zdarza się, że kot, który znalazł się w stresującej sytuacji, nagle zaczyna się załatwiać.

Z czasem to zachowanie może stać się niezależne od początkowego czynnika stresującego i w końcu przybrać charakter kompulsywny. Stan ten znany jest jako „łysienie psychogenne”. (Psycho znaczy „z umysłu”, genic znaczy „produkujący lub wynikający z”, a łysienie oznacza „utratę włosów”). Ten typ łysienia występuje zazwyczaj na wewnętrznych kończynach przednich, tylnej części brzucha, w okolicach pachwin, na ogonie i/lub w dolnej części pleców i może, ale nie musi być symetryczny. Wypadanie włosów występuje tylko w miejscach, do których można dotrzeć językiem kota; wtórne zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie lub zgrubienia, są rzadko widoczne.

Wizyta u lekarza weterynarii
Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, co się dzieje, zabierz swojego kota do lekarza weterynarii na kompleksowe badanie, w tym badanie krwi, sprawdzenie czynności tarczycy i badanie moczu. Badania te pomogą wykluczyć wszelkie metaboliczne przyczyny wypadania włosów, takie jak choroba Cushinga (która jest rzadka u kotów), nadczynność tarczycy lub choroby dróg moczowych.

Jedno z badań przeprowadzonych na kotach z przypuszczalną diagnozą łysienia psychogennego wykazało, że medyczne przyczyny świądu i wypadania włosów zostały zidentyfikowane u 76 procent kotów, podczas gdy tylko w 10 procentach przypadków stwierdzono przyczyny czysto behawioralne. Pozostałe 14 procent stanowiło połączenie łysienia psychogennego z medycznymi przyczynami świądu i wypadania włosów.

Pomysły na obniżenie poziomu stresu u kota
Jeśli wszystkie wyniki badań laboratoryjnych Twojego kota są w normie i nie ma dowodów na istnienie innych przyczyn, możesz się zastanawiać, co dalej zrobić, aby pomóc swojemu kotu. Ponieważ łysienie psychogenne opiera się na stanach emocjonalnych takich jak stres, niepokój i frustracja, skup się na zminimalizowaniu stresu u swojego kota. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

Umieść grzędy i słupki wspinaczkowe w kluczowych miejscach, np. przed oknem. Może to zachęcić kota do wyrażenia naturalnej skłonności do odpoczynku na wysokich powierzchniach i oglądania otoczenia z góry.
Aby wzbogacić jego środowisko i zapewnić mu prywatność, daj mu dostęp do kilku kartonowych pudeł i papierowych toreb (z usuniętymi uchwytami dla bezpieczeństwa).
Baw się z nią za pomocą interaktywnych zabawek, takich jak różdżka z piór, aby pobudzić jej naturalne instynkty łowieckie i pomóc jej spalić nadmiar energii.
Kup dyfuzor Feliway, który uwalnia syntetyczną wersję kocich feromonów – uspokajającej substancji chemicznej, którą koty wytwarzają naturalnie.
Inne możliwości urozmaicenia warunków bytowania kota obejmują rozrzucanie wokół niego karmy, aby zachęcić go do „polowania” na jedzenie, oferowanie nietoksycznych kocich traw lub kocimiętki oraz dawanie mu zabawek-układanek.
Suplementy przeciwlękowe, leki i pokarmy uspokajające dla kotów
Jeśli powyższe modyfikacje nie przyniosą rezultatów lub lekarz weterynarii uzna, że konieczna jest dodatkowa interwencja, można rozważyć zastosowanie suplementów przeciwlękowych, takich jak Anxitane lub Composure. Na rynku dostępne są również karmy uspokajające takich marek jak Royal Canin czy Science Diet, które mogą okazać się pomocne. Jeśli konieczna jest dalsza terapia, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii o podaniu kotu leków przeciwlękowych, takich jak Fluoksetyna lub Paroksetyna.

Przy tak wielu potencjalnych przyczynach, utrata futra u kotów może być trudna do rozwiązania. Kluczem jest prowadzenie otwartego dialogu z lekarzem weterynarii i poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiednie dla Ciebie i Twojego słodkiego kota.