Bez kategorii

5 fascynujących faktów o czarnych kotach

Ten kot to coś więcej niż tylko symbol Halloween
Bez względu na to, czy jesteś właścicielem kota, czy nie, wszyscy możemy się zgodzić, że żaden inny udomowiony kot nie ma takiego stylu jak czarne koty.

Choć czarne koty kojarzą się z Halloween, czarami i pechowym świętem, to jednak te futrzane kule mają w sobie coś więcej niż tylko straszne rzeczy. Poznaj historię czarnych kotów i dowiedz się, w jaki sposób stały się ikonami Halloween, gdzie są uważane za symbol dobrej fortuny.

Czarne koty to ikony Halloween i numer jeden wśród kostiumów wybieranych zarówno przez dzieci w wieku podstawowym, jak i kobiety na pierwszym roku studiów, ale czy wiesz, jak to się stało, że stały się tak upiorne?

Począwszy od średniowiecza, czarne koty zaczęły być kojarzone z szatanem, czarownicami i czarami; niektórzy ludzie posunęli się tak daleko, że wierzyli, iż czarne koty były wspólnikami czarownic lub nawet czarownicami, które przybrały inną postać. Ten szeroko rozpowszechniony przesąd doprowadził do przerażających masowych mordów czarnych kotów, a czasem nawet ich właścicieli.

Strach przed czarnymi kotami, oprócz tego, że nadal reprezentuje wszystko, co przerażające, ma pewne wpływy do dziś. Wiele schronisk dla zwierząt nie chce umieszczać czarnych kotów w domach w październiku z obawy, że zostaną one wykorzystane w celach ofiarnych.

Czarne koty mogą pomóc Twojemu życiu miłosnemu

Zapomnij o stereotypowym przedstawieniu wiecznie samotnej kociej damy. W niektórych częściach świata uważa się, że czarne koty faktycznie mogą poprawić twoje życie miłosne.

Na przykład w Japonii uważa się, że samotne kobiety, które posiadają czarne koty, przyciągają więcej zalotników. W angielskim Midlands w Wielkiej Brytanii, czarny kot jest idealnym prezentem ślubnym; wierzy się, że przyniesie szczęście i powodzenie pannie młodej.

Czarne koty mogą przynieść Ci szczęście

Czarne koty mogą nie tylko poprawić Twoje życie miłosne, ale także zwiększyć Twoje szczęście i poprawić Twoje finanse. Dawniej marynarze przynosili koty na pokład statków, aby polowały na myszy i, przypuszczalnie, dla towarzystwa – ale brytyjscy żeglarze wierzyli, że czarny kot przyniesie statkowi szczęście i zapewni bezpieczny powrót do domu.

Dla piratów sprawa była jednak nieco bardziej skomplikowana. Wierzyli oni, że czarny kot idący w twoją stronę przynosi pecha, czarny kot idący z dala od ciebie przynosi szczęście, a jeśli kot wszedł na pokład statku, a następnie z niego wyskoczył, statek miał zatonąć.

Dla tych z nas, którzy nie wykonują zawodu związanego z morzem, czarny kot pojawiający się na twoim progu sygnalizuje dobrobyt (powszechne przekonanie w Szkocji), a czarny kot przechodzący przez twoją drogę sygnalizuje szczęście (w Anglii i Irlandii).

Czarne koty są odporne na choroby

Naukowcy z National Institutes of Health odkryli, że mutacje genetyczne, które powodują, że koty mają czarną sierść, mogą zapewnić im pewną ochronę przed chorobami. W rzeczywistości mutacje te wpływają na te same geny, które zapewniają odporność na HIV u ludzi.

Ponieważ koty mogą doświadczać wielu z tych samych problemów zdrowotnych co my – raka, HIV i Alzheimera, by wymienić tylko kilka – są doskonałymi modelami do badania ludzkich chorób. Dowiadując się, w jaki sposób koty ewoluowały, aby uodpornić się na choroby, naukowcy mogą potencjalnie nauczyć się, jak zapobiegać chorobom u ludzi.