Bez kategorii

Rozwój szczeniąt: Etapy od narodzin do drugiego roku życia

Aby szczenięta rosły szczęśliwe i zdrowe, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, czego potrzebują w każdej fazie swojego rozwoju. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie etapów rozwoju szczeniąt, począwszy od narodzin aż do drugiego roku życia.

Etap noworodkowy i zależność od matki psa: narodziny do 2 tygodni
Od urodzenia do dwóch tygodni szczenięta są całkowicie zależne od mamy w kwestii jedzenia i opieki, np. utrzymywania czystości. Zmysły dotyku i smaku są obecne już po urodzeniu. Szczenięta noworodków mają ograniczone możliwości ruchu i są zdolne jedynie do powolnego pełzania.

Etap przejściowy, rozwój zmysłów i odstawienie od matki: 2-4 tygodnie
Od drugiego do czwartego tygodnia życia, szczenięta stają się świadome i wchodzą w interakcje z kolegami z miotu oraz z matką. Ich oczy otwierają się, a wzrok jest dobrze rozwinięty do piątego tygodnia. Rozwijają się zmysły słuchu i węchu, zaczynają wyrastać im zęby. Na tym etapie szczenięta zaczynają chodzić, szczekać i merdać ogonem. Pod koniec tego okresu szczenięta są w stanie samodzielnie załatwiać się bez stymulacji matki.

W tej fazie rozpoczyna się również odstawianie szczeniąt od matki. W wieku około trzech tygodni, szczenięta powinny zacząć dostawać stały pokarm. Podawaj szczeniętom małe ilości miękkiej karmy w płytkim naczyniu. W wieku ośmiu tygodni szczenięta powinny jeść stały pokarm i nie powinny już być karmione piersią.

Szkolenie, szczepienia i socjalizacja: 3-16 tyg.
Od 4 do 6 tygodnia życia szczenięta pozostają pod wpływem matki i kolegów z miotu. Uczą się bawić, zdobywając od kolegów z miotu potrzebne umiejętności społeczne, takie jak hamowane gryzienie (gryzienie dla zabawy, a nie dla zranienia). Szczenięta uczą się również tajników struktury grupy i hierarchii w niej panującej. W tym okresie szczenięta stają się dużo bardziej wokalne, pojawiają się szczekanie i warczenie.

W tym momencie, jeśli mama jest agresywna lub boi się ludzi, jej postawa może mieć wpływ na szczenięta. Aby zsocjalizować szczenięta z ludźmi, należy zapewnić im kontakt z różnymi osobami – młodymi (pod nadzorem) i starszymi, samcami i samicami. W okresie socjalizacji bardzo ważne jest również wystawianie szczeniaka na inne normalne doświadczenia, takie jak jazda samochodem, tresura w klatce, odkurzanie, dzwonek do drzwi, różne przedmioty i dźwięki. Również dotykanie łap i części ciała jest dobrym doświadczeniem dla szczeniaka w młodym wieku.

Szkolenie i socjalizacja mogą rozpocząć się bardzo wcześnie, od początku tego okresu socjalizacji, ale nie należy na stałe oddzielać szczeniaka od matki i rodzeństwa przed ukończeniem 8 tygodnia życia. Szkolenie w domu można rozpocząć już w piątym tygodniu życia, kiedy szczenięta będą podążać za matką przez drzwi dla psów lub mogą być wyprowadzane na lekcje załatwiania się.

W wieku około sześciu tygodni szczenięta mogą rozpocząć szkolenie w domu. Należy zajmować się wszystkimi częściami ciała szczeniaka, wprowadzić pierwszą obrożę i smycz, zachęcać go do przychodzenia używając jego imienia, nagradzać pochwałami i smakołykami. W tym wieku można również rozpocząć szkolenie szczeniąt metodą pozytywnego wzmacniania: za pomocą klikera, pochwał i nagród.

W wieku około ośmiu tygodni szczenięta zaczynają odczuwać strach; przedmioty codziennego użytku i doświadczenia mogą je niepokoić. Jest to całkowicie normalna reakcja – nie oznacza to jednak, że będziesz miał bojaźliwego psa.

Nie należy socjalizować szczeniąt z innymi psami i kotami dopóki nie zostaną zaszczepione, ponieważ mogą one zarazić się chorobami (takimi jak parvo, nosówka i żółtaczka), które mogą być śmiertelne dla szczeniąt. Ogólnie rzecz biorąc, około tygodnia po drugim szczepieniu przeciwko parwo/dystemper, szczenię może bezpiecznie bawić się z innymi, podobnie zaszczepionymi szczeniętami, na zajęciach z trenerem opartych na wzajemnych relacjach. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o informacje dotyczące konkretnego szczeniaka i o to, czy wie on o jakichkolwiek ogniskach parvo lub nosówki w Twojej okolicy.

Szczenięta mogą się również socjalizować z innymi gatunkami zwierząt – końmi, kotami, jakimikolwiek zwierzętami, z którymi szczeniak będzie się dobrze czuł. Oczywiście, musisz zachować ostrożność i upewnić się, że inne zwierzęta są przyjazne.

Ustanowienie hierarchii w grupie: 4-6 miesięcy
W tym okresie szczenięta rosną bardzo szybko, a Ty możesz zauważyć codzienne zmiany. Mimo, że szczenięta są bardzo energiczne, nie należy zbytnio ćwiczyć, bo można przesadzić. Między sobą szczenięta zaczynają używać rankingu w strukturze grupy – to znaczy, że zaczynają sprawdzać, gdzie pasują. Szczeniaki mogą doświadczyć kolejnej fazy strachu, która trwa około miesiąca i wydaje się pojawiać znikąd. Ponownie, jest to całkowicie normalna część rozwoju szczenięcia i nie ma się czym martwić.

Etap dorastania i kontynuacja szkolenia i socjalizacji: 6-12 miesięcy
Jak większość nastolatków, szczenięta są bardzo hałaśliwe, więc kontynuuj proces szkolenia i socjalizacji swojego psa w tej fazie. Socjalizacja i szkolenie są niezbędne, jeśli chcesz, aby Twój szczeniak czuł się komfortowo i zachowywał się akceptowalnie w miejscach publicznych, takich jak parki dla psów i plaże, lub gdziekolwiek, gdzie spotka nowe psy i nowych ludzi.

Dojrzałość społeczna i ciągłe szkolenie: 1-2 lata
W tym wieku Twój pies osiągnął już dorosłość, ale zmiany w preferencjach społecznych i nawykach mogą pojawić się nawet do drugiego roku życia. Stałe szkolenie zapewni pełne szacunku i zabawy relacje pomiędzy psem a wszystkimi członkami rodziny, co sprawi, że posiadanie zwierzęcia w rodzinie będzie codzienną przyjemnością.