Bez kategorii

Zachowanie królika domowego i język ciała królika

Króliki mają wiele ciekawych zachowań i dziwactw związanych z mową ciała. Co oznaczają różne rodzaje króliczych zachowań, postaw i działań? Oto krótki przewodnik po niektórych powszechnych zachowaniach królików.

Króliczek podskakuje lub tańczy
Podskakiwanie lub taniec jest oznaką czystej radości i szczęścia. Króliczy „taniec” może obejmować skoki, robienie binky (skakanie prosto w górę i obracanie się w powietrzu) i wyścigi dookoła.

Królik flop
Królicze flop jest bardzo komiczne i wskazuje na zadowolonego – i zmęczonego – króliczka.

Terytorialne zachowanie królika z podbródkiem
Króliki pocierają swoimi podbródkami (w których znajdują się gruczoły zapachowe) o przedmioty, aby poczuć na nich swój zapach. To zachowanie wskazuje, że przedmioty należą do nich, a także wyznacza ich terytorium. Zapach jest niewyczuwalny dla ludzi.

Chrząkanie
Dlaczego króliki chrząkają? Jeśli Twój królik chrząka, zwykle oznacza to, że jest zły – i być może czuje się zagrożony. Czasami po chrząknięciu następuje ugryzienie lub ukąszenie. Niektóre króliki nie lubią, kiedy zmieniasz układ ich klatek podczas sprzątania; mogą chrząkać, szarżować lub nawet szturchać Cię, kiedy próbujesz. Są stworzeniami z przyzwyczajenia i kiedy już wszystko jest w porządku, lubią, żeby tak zostało.

Tupanie lub tupanie
Kiedy króliczek tupie lub tupie, oznacza to, że jest przestraszony, wściekły lub wyczuwa niebezpieczeństwo (prawdziwe lub wyimaginowane).

Miękki lub głośny odgłos zgrzytania zębami
Króliki mogą delikatnie zgrzytać zębami, kiedy są zadowolone (np. kiedy je głaszczesz). Głośne zgrzytanie zębami może jednak wskazywać, że królik cierpi z powodu bólu lub jest chory. Zabierz swojego królika do króliczego weterynarza, jeśli słyszysz głośne zgrzytanie zębami.

Królik okrążający Twoje stopy
Kiedy króliczek okrąża stopy lub nogi osoby, zachowanie to zwykle wskazuje na zachowania seksualne lub godowe (nawet jeśli Twój królik jest wykastrowany). Zasadniczo oznacza to „kocham cię”.

Zabawa
Jak bawią się króliki? Cóż, lubią popychać lub podrzucać przedmioty wokół siebie. Mogą też szaleńczo ścigać się po domu, skakać po meblach i zachowywać się jak dzieci, które zjadły za dużo cukru. Króliki uwielbiają zabawki i niektóre z nich godzinami bawią się ulubioną zabawką.

Gryzienie lub kąsanie przez królika
Ukąszenie króliczka jest łagodniejsze niż ugryzienie. Króliczki skubią, aby zwrócić na siebie uwagę lub grzecznie poprosić o usunięcie się z drogi. Króliki zazwyczaj nie gryzą, ale jeśli któryś to zrobi, nie oznacza to, że Cię nienawidzi. Jest wiele powodów, które mogą sprawić, że królik ugryzie; na przykład, może ugryźć jeśli go złapiesz lub zaskoczysz. Królik może też przypadkowo ugryźć, kiedy ciągnie Cię za nogawkę spodni. Innym powodem, dla którego króliki gryzą jest to, że mają słaby wzrok z bliska, więc mogą myśleć, że Twój zbliżający się do nich palec to jedzenie – lub drapieżnik.

Aby położyć kres ugryzieniom królików, natychmiast wydaj przeraźliwy okrzyk, gdy zostaniesz ugryziony. Króliki tak robią, kiedy są zranione. Ponieważ zazwyczaj nie mają zamiaru Cię skrzywdzić, będą zaskoczone, że krzyknąłeś i zazwyczaj po kilku razach zaprzestaną tego zachowania.

Spryskiwanie
Dlaczego samce i samice królików pryskają? Zaznaczają w ten sposób swoje terytorium. Niewykastrowane samce będą oznaczać samice królików i ich terytorium poprzez spryskiwanie ich moczem. Niewykastrowane samice również mogą oddawać się temu zachowaniu. Jest to kolejny dobry powód, aby poddać króliki kastracji.

Oznaczanie terytorium przez króliki odchodami
Odchody, które nie są ułożone w kupkę, ale są rozrzucone wokół, są oznaką, że to terytorium należy do królika. Takie zachowanie pojawia się czasem, gdy królik wchodzi w nowe środowisko lub gdy inny królik zostaje wprowadzony do domu. Może to być tymczasowe lub ciągłe. Odchody w kupkach wskazują na to, że królik potrzebuje więcej treningu kuwetowego.

Królik w niebezpieczeństwie: Wrzaskliwy krzyk
Jest to oznaka, że Twój królik jest ranny lub umiera. Proszę szukać natychmiastowej pomocy medycznej.

Fałszywa ciąża u królików
Nawet jeśli królik może nie być w ciąży, niekastrowana samica czasami buduje gniazdo i wyrywa włosy z klatki piersiowej i brzucha, aby wyścielić gniazdo. Może nawet przestać jeść – zachowanie, które zwykle pojawia się na dzień przed porodem.

Szkolenie królików domowych i ograniczanie niepożądanych zachowań
Króliczki, podobnie jak inne zwierzęta domowe, bywają czasami niegrzeczne. Kiedy tak się dzieje, pamiętaj, że nigdy nie powinieneś bić królika. To okrutne, a one nie rozumieją dlaczego mają kłopoty. Mogą również stać się bardzo złe i agresywne, jeśli zostaną sprowokowane. Zamiast karać za złe zachowanie, zwykle o wiele bardziej efektywne jest stosowanie pozytywnych wzmocnień, aby zachęcić Twojego królika do zachowania w sposób, w jaki byś chciał. Jak wiele innych zwierząt domowych, króliki mogą być szkolone za pomocą klikera.

Zawsze bądź konsekwentny w dyscyplinowaniu królików i nie oczekuj od nich zbyt wiele. Oto dwie humanitarne metody, które możesz wypróbować, jeśli Twój królik jest nieco drażliwy:

Krzyknij „nie” lub klaśnij w dłonie.
Uderz stopą, jak królik, aby wyrazić swoje niezadowolenie.
Możesz pomóc zredukować niepożądane zachowania u Twojego królika poprzez kastrację lub sterylizację, profilowanie Twojego domu i zapewnienie mu dużej ilości zabawek.