Bez kategorii

Hodowla i pielęgnacja lisów fenneckich jako zwierząt domowych

Lis fennec, znany również jako lis pustynny, jest drobnym zwierzęciem, które pochodzi z pustyni Sahara i innych części Afryki Północnej. Chociaż nie jest to powszechne, czasami te małe lisy z przerośniętymi uszami są trzymane jako zwierzęta domowe. Lisy fenneckie zachowują się trochę jak aktywne, figlarne małe psy. Należy jednak pamiętać, że są to nadal zwierzęta o dzikich instynktach, nawet jeśli zostały wyhodowane w niewoli. Jako zwierzęta domowe, zazwyczaj nie są one zbyt przytulne w stosunku do ludzi. A ponieważ na wolności są zwierzętami drapieżnymi, mogą być dość płochliwe i łatwo je zaskoczyć. Ponadto, lisy fennec są głównie nocne, co oznacza, że są bardziej aktywne w nocy. Szczególnie trudne może być zarządzanie ich wysokim poziomem energii w godzinach, w których większość ludzi śpi. Tak więc, nie jest łatwo dbać o zwierzę domowe lisa fennec. Wraz z odpowiednią dietą, musisz być w stanie zapewnić wystarczającą ilość miejsca i zajęć, aby zwierzę było szczęśliwe i zdrowe.

Przegląd
Nazwy zwyczajowe: Lis Fennec, lis pustynny

Nazwa naukowa: Vulpes zerda

Wielkość dorosłego: 9 do 16 cali długości, waga 1,5 do 3,5 funta

Oczekiwana długość życia: Do 11 lat w niewoli1

Lis Fennec Zachowanie i temperament

Chociaż fennec zazwyczaj żyją w grupach w środowisku naturalnym, mają tendencję do bycia nieco niezależnymi zwierzętami domowymi. Czasami lubią bawić się ze swoimi ludźmi, na przykład podczas energicznej gry w aportowanie. Ale będą też inne chwile, kiedy będą wolały bawić się same. Ponadto, większość fenneków pozwoli ludziom, których znają, podnieść je, ale większość z nich nie wydaje się cieszyć z ogólnego traktowania.

Fenneki są z natury ostrożne i szybko uciekają, jeśli coś je przestraszy. Choć większość z nich woli uciekać niż walczyć, ugryzą, jeśli coś je naprawdę zdenerwuje. Niektóre lisy fennecckie, zwłaszcza nie wykastrowane samce, będą również znakować swoje terytorium moczem – w tym wnętrze Twojego domu.

Zwierzęta te wydają różne odgłosy, aby wyrazić swoje nastroje, a niektóre z nich mogą być bardzo głośne. Z pewnością nie są one dobrym wyborem dla kogoś, kto woli spokojne zwierzęta. Niektóre fenneki dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza z psami i kotami ich wielkości. Wprowadzenie w młodym wieku pomoże im w bardziej pokojowym współistnieniu z innymi zwierzętami, a także w nawiązaniu więzi z ludzkimi członkami rodziny.

Spodziewaj się, że poświęcisz dużo czasu i wysiłku, aby Twój fennec był sprawny. Są to zwierzęta szybkie, aktywne i zwinne. Na szczęście wiele fennecków dostosowuje się do rozkładu dnia swojego człowieka, zamiast pozostawać w trybie nocnym. Fennec może być przeszkolony do chodzenia na smyczy, co pomaga wydobyć część ich energii każdego dnia.

Trzymanie lisa fenneckiego

Jako zwierzęta pustynne, fenneki wymagają temperatury co najmniej 68 stopni Fahrenheita. Jeśli mieszkasz w odpowiednim klimacie, idealnym rozwiązaniem jest możliwie jak największa zagroda zewnętrzna, która zapewni Twojemu fennecowi trochę ruchu. Wiele osób wykonuje swoje własne kojce na zewnątrz z drewna i siatki drucianej. Zagroda musi być tak zaprojektowana, aby uniemożliwić Twojemu fennec kopanie pod ścianami lub wspinanie się po nich, w czym lisy są całkiem niezłe. (Oni mogą pies dziury 20 stóp głębokości!) Aby zatrzymać twój lis z kopania pod ścianami, zbudować pióro nad kostki brukowej, betonu lub drewna, najlepiej z warstwą piasku lub brudu na górze na bardziej naturalne środowisko. I albo kąt ogrodzenia w górnej części, lub pokryć całą górną część obudowy z ekranem.

Możesz pozwolić swojemu fennec biegać po ogrodzonym podwórku, tak długo, jak masz bezpieczne ogrodzenie o wysokości 5 do 6 stóp. Ale zawsze nadzoruj swojego lisa, aby upewnić się, że nie zacznie się wspinać lub kopać pod ogrodzeniem. Możesz również umieścić swojego lisa na długiej smyczy, aby pozwolić mu biegać na zewnątrz, tak długo, jak jest pod Twoim nadzorem.

Będąc w domu, Twój fennec prawdopodobnie będzie skakał po meblach i może potencjalnie przewrócić dekoracje i inne przedmioty podczas zabawy. Dlatego ważne jest, aby odłożyć na bok przedmioty tłukące się i wszystko, co może zranić Twoje zwierzę. Fenneki generalnie powinny być trzymane w klatce, kiedy nie jesteś w stanie ich nadzorować, po prostu dlatego, że wpadną we wszystko. Jeśli nie masz odpowiedniego kojca na zewnątrz, użyj klatki dla psa w domu.

Ponadto, niektóre fenneki można przyuczyć do korzystania z kuwety w domu. Ze względu na ich skłonność do kopania, najlepiej sprawdza się kuweta kryta. (Proces szkolenia polega na częstym zabieraniu lisa do kuwety i dawaniu mu wielu smakołyków, gdy uda mu się z niej skorzystać. Możesz użyć tej samej metody do przyuczenia lisa do załatwiania się na zewnątrz. Nigdy nie karz zwierzęcia za wypadki w domu.

Jedzenie i woda

W naturze, lisy fennec są wszystkożerne, które jedzą zróżnicowaną dietę z mięsa i roślin, w tym gryzoni, ptaków, owadów i owoców. Optymalna dieta dla domowych lisów fennec jest komercyjne dzikich canid diety, co jest to, co wiele ogrodów zoologicznych karmić je. Ale większość właścicieli karmi swoje fennec mieszanką karmy dla psów, kotów, warzyw i owoców. Szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że dieta fenneca zawiera odpowiednią ilość tauryny, aminokwasu, który jest kluczowy dla wielu procesów metabolicznych w organizmie. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie odpowiedniej ilości i zróżnicowania karmy dla Twojego lisa, ponieważ może się ona różnić w zależności od wieku, wielkości i poziomu aktywności.

Większość właścicieli karmi lisy dwa razy dziennie, ale należy przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii w tej sprawie. Możesz po prostu umieścić jedzenie w misce dla swojego lisa, lub można ukryć trochę w puzzle smakołyków, aby dać zwierzęciu trochę psychicznego wzbogacenia. Zapewnij także miskę z czystą wodą przez cały czas.

Częste problemy zdrowotne

Zanim jeszcze nabędziesz lisa fennec, musisz upewnić się, że w pobliżu znajduje się egzotyczny weterynarz, który będzie leczył takie zwierzę. Fennec potrzebuje opieki profilaktycznej, podobnie jak psy. Powinny być rutynowo szczepione na wściekliznę, nosówkę psów, parwowirozę i adenowirus.2 Twój weterynarz powinien być w stanie zalecić prawidłowy przebieg szczepień. Zalecane jest coroczne badanie kontrolne, a lekarz weterynarii doradzi Ci, jak przeprowadzić odrobaczanie, profilaktykę przeciw nicieniom sercowym i w razie potrzeby zwalczanie pcheł.

Częste problemy zdrowotne u fenneków są podobne do tych, z którymi boryka się wiele psów. Są one podatne na choroby nerek, wątroby i serca, zwłaszcza jeśli ich dieta jest uboga. Objawy tych chorób obejmują senność i brak apetytu. Mogą również rozwijać się infekcje skóry i roztocza, jak również pasożyty jelitowe. Infekcje skórne mogą objawiać się dużym swędzeniem, podczas gdy pasożyty jelitowe mogą powodować nieprawidłowe odchody, utratę wagi i słaby apetyt.

Czy posiadanie lisa fenka jest legalne?

Przepisy dotyczące posiadania lisa fennec są bardzo różne w zależności od jurysdykcji. Większość części Stanów Zjednoczonych ma pewne regulacje dotyczące lisów fennec – od całkowitego zakazu do po prostu wymogu uzyskania pozwolenia. Plus, niektóre lokalne prawa mogą być sprzeczne z prawem stanowym, więc upewnij się, aby sprawdzić przepisy dla dokładnie tam, gdzie mieszkasz.

Co więcej, ważne jest, abyś nabył swojego fenneca od renomowanego hodowcy lub organizacji ratowniczej. Choć szanse na znalezienie sprzedawcy dziko złapanych fennec w Stanach Zjednoczonych są niewielkie, nadal ważne jest, aby upewnić się, że Twój fennec został wyhodowany w niewoli. Zwierzęta te zazwyczaj przystosowują się do życia w niewoli znacznie lepiej niż zwierzę, które wcześniej żyło na wolności.

Zakup lisa fennec

Spodziewaj się wydać średnio od 6000 do 14000 złotych za młodego fenneca od renomowanego hodowcy. Cena mniej niż to jest zwykle czerwona flaga i potencjalnie znak jakiegoś oszustwa.  Niektórzy sprzedawcy będą wysyłać swoje lisy do Ciebie, ale to może być bardzo stresujące dla zwierzęcia. Plus, to najlepiej, aby sprawdzić zwierzę i sprzedawcy osobiście przed podjęciem zobowiązania.

Upewnij się, że sprzedawca może udzielić Ci dokładnych informacji na temat pochodzenia zwierzęcia i jego historii zdrowia. Postaraj się również uzyskać referencje od innych osób, które dostały lisa od tego sprzedawcy, aby upewnić się, że sprzedawca jest godny zaufania. Ponadto, hodowcy powinni być licencjonowani przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Chociaż są one droższe, najlepiej jest nabyć świeżo odstawione młode lisy, a nie dorosłe. W ten sposób masz większe szanse, że twój lis dorośnie do oswojenia i przyjaźni. Zdrowy lis będzie zazwyczaj czujny i aktywny, choć może być nieśmiały wokół ciebie na początku.