Bez kategorii

Przewodnik jak opiekować się smokami brodatymi jako zwierzętami domowymi

Smoki brodate, lub „beardies”, są umiarkowanej wielkości jaszczurkami pochodzącymi z Australii. Mają różne kolory, ale często są jasnobrązowe z długim, grubym ogonem i kolczastym, brodatym kołnierzem na szyi. Chociaż są one powszechnie uważane za dobre zwierzęta domowe, nawet dla początkujących właścicieli gadów, mają one dość skomplikowane potrzeby żywieniowe i środowiskowe. Do opieki nad smokami brodatymi potrzebny jest specjalny sprzęt i dość dużo czasu. Są one jednak na ogół towarzyskie i łatwe do oswojenia, a także wykazują szereg fascynujących zachowań, które czynią je interesującymi do oglądania.

Przegląd gatunków
Potoczne nazwy: Brodaty smok, centralny brodaty smok, śródlądowy brodaty smok

Nazwa naukowa: Pogona vitticeps

Wielkość dorosłego: 16 do 24 cali długości

Długość życia: 6 do 10 lat

Zachowanie i temperament brodatego smoka

Smoki brodate otrzymują swoją wspólną nazwę od kolców, które otaczają ich szyje. Kolce te zazwyczaj leżą płasko. Ale jeśli smok czuje się zagrożony, jego gardło rozszerzy się, a kolce staną. W niewoli, jednak, smoki brodate są na ogół potulne, więc właściciele rzadko widzą ich agresywne pokazy. Zwierzęta te są aktywne w ciągu dnia i zazwyczaj uczą się dobrze znosić obsługę. Wiele z nich lubi nawet siadać na ramionach swoich opiekunów. Jednakże, samce smoków brodatych powinny być trzymane oddzielnie, ponieważ mogą być terytorialne.

Trzymanie smoka brodatego

Dla jednego dorosłego smoka brodatego, idealny jest zbiornik o pojemności od 55 do 75 galonów, wraz z bezpieczną pokrywą. Mniejsze zbiorniki mogą być używane dla młodych, ale będą one szybko przerosnąć je.

Smoki brodate są pół-arborealne (zamieszkują drzewa) i czasami lubią siadać na ziemi. Wybór solidnych skał, pół pni i gałęzi może dać im coś do wspinania się, szczególnie w części zbiornika używanej jako miejsce do wygrzewania się. Powinny być także miejsca do ukrycia się, takie jak wydrążone kłody, aby Twój smok brodaty czuł się komfortowo.

Ciepło
Odpowiednia temperatura w zbiorniku jest niezwykle ważna. Tak jak w przypadku innych gadów, należy zapewnić stopniowanie temperatury dla Twojego smoka brodatego, jak również miejsce do wygrzewania się. Gradient powinien wynosić od 80 do 85 stopni Fahrenheita po chłodnej stronie, aż do temperatury wygrzewania około 95 do 105 stopni Fahrenheita. Temperatury w nocy mogą spaść do około 65-70 stopni Fahrenheita.

Ciepło można zapewnić za pomocą żarówki, grzejnika ceramicznego lub żarówki rtęciowej w kopułowej osłonie reflektora. Być może trzeba będzie eksperymentować z mocą i odległością od zbiornika, aby zapewnić odpowiednie temperatury.

Należy używać termometrów w zbiorniku w celu monitorowania temperatury w miejscu wygrzewania, jak również na obu końcach gradientu termicznego. Nigdy nie należy polegać na szacunkach. W razie potrzeby można zastosować grzałkę pod zbiornikiem w celu uzupełnienia ciepła, zwłaszcza w nocy, gdy temperatura w pomieszczeniu jest bardzo niska.

Światło
Ekspozycja na światło UV jest niezwykle ważna dla domowych smoków brodatych. W sklepach zoologicznych można znaleźć specjalne żarówki fluorescencyjne, które zapewniają światło UV. Twój smok brodaty powinien być w stanie zbliżyć się na odległość 12 cali od tych lamp, aby skorzystać z emitowanego UV, w zależności od typu żarówki. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Ponadto, światła powinny być skierowane przez blat ekranu, a nie przez szkło, ponieważ szkło filtruje niektóre promienie UV.

Utrzymuj spójny cykl dzień-noc, zapewniając około 12 godzin światła i 12 godzin ciemności każdego dnia. Pomocne może być umieszczenie świateł na zegarze.

Ekspozycja na światło słoneczne również może być korzystna. Jeśli czas na zewnątrz jest zapewniony, cień i schronienie muszą być dostępne, więc Twój brodaty smok może się termoregulować. Nigdy nie umieszczaj swojego zwierzęcia na zewnątrz w szklanym zbiorniku, ponieważ przegrzanie szybko nastąpi w świetle słonecznym.

Wilgotność
Smoki brodate preferują poziom wilgotności od około 35% do 40%. To naśladuje ich naturalne jałowe środowisko. Zazwyczaj ten poziom jest trudny do utrzymania tylko jeśli mieszkasz w obszarze o wysokiej wilgotności. Ale jeśli potrzebujesz podnieść wilgotność, możesz zamgławiać swojego brodatego smoka. Monitoruj wilgotność w zbiorniku za pomocą hydrometru.

Podłoże
Podłoże jest materiałem, który umieszcza się na podłodze w pomieszczeniu Twojego smoka brodatego. Pomaga ono utrzymać wilgotność w środowisku i może nadać zbiornikowi bardziej naturalny wygląd i wrażenie.

W przypadku młodych osobników, należy unikać luźnego podłoża, takiego jak piasek. Istnieje zbyt duże ryzyko przypadkowego lub wynikającego z ciekawości połknięcia, co może prowadzić do zapalenia jelit. Zamiast tego można stosować ręczniki papierowe lub wykładzinę dla gadów.

W przypadku dorosłych zwierząt można użyć płukanego piasku do zabawy (nie drobnego piasku kwarcowego), choć ręczniki papierowe lub dywan dla gadów również się sprawdzą. Nie należy stosować wiórków drewnianych, kolb kukurydzy, łupin orzechów włoskich ani innych substratów, których połknięcie może spowodować problemy. Jeśli stosuje się piasek, odchody można wygarnąć szufelką do żwirku dla kotów. Piasek pozwala smokom brodatym na kopanie i grzebanie, co sprawia im przyjemność.

Pożywienie i woda

W naturze, smoki brodate są wszystkożerne, jedzą mieszankę bezkręgowców i kręgowców, w tym owady i mniejsze zwierzęta, jak również materiał roślinny. W niewoli powinny być karmione kombinacją owadów i warzyw. Smoki brodate powinny być karmione co najmniej raz na 24 godziny, w zależności od wieku. Młode smoki brodate często jedzą trzy razy dziennie. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby ustalić odpowiednią ilość pokarmu, ponieważ zależy to w dużej mierze od wielkości zwierzęcia.

Świerszcze, które są podawane smokowi brodatemu nie powinny być bardzo duże, szczególnie dla małych smoków brodatych. Nigdy nie podawaj żadnych przedmiotów większych niż odległość między oczami smoka brodatego. Dorosłym smokom brodatym można oferować szerszy zakres owadów, takich jak woskownice, jedwabniki, robaki maślane, czerwone robaki, dżdżownice, świeżo wyliniałe mączniki i super robaki. Dorosłym osobnikom można również od czasu do czasu podawać myszy pinkie.

Owady powinny być obciążone (karmione pożywnymi pokarmami, które przechodzą do organizmu zwierzęcia) i lekko posypane suplementami wapnia i witaminy D w celu zapobiegania chorobom metabolicznym kości. Nie częściej niż raz w tygodniu należy podawać kompletną multiwitaminę.

Oprócz owadów, smoki brodate powinny być karmione mieszanką zieleniny liściastej oraz innych warzyw i owoców. Te elementy mogą być posiekane i wymieszane razem w celu przygotowania sałatki, którą można podawać w płytkiej misce. Liście zieleniny można również przycinać z boku pomieszczenia.

Zapewnić wodę smokowi brodatemu w płytkim naczyniu. Jeśli Twój smok lubi moczyć się w wodzie, możesz zapewnić mu większe naczynie, do którego będzie mógł od czasu do czasu wejść.

Częste problemy zdrowotne i behawioralne

Jednym z najpoważniejszych schorzeń dotykających smoki brodate jest metaboliczna choroba kości. Jest to wynik zaburzonego stosunku wapnia do fosforu. Może to prowadzić do zmiękczenia kości, przez co stają się one podatne na złamania.

Podobnie jak inne gady, smoki brodate są również podatne na infekcje dróg oddechowych. Objawy obejmują zwykle świszczący oddech lub nadmiar śluzu wokół nozdrzy i pyska.

Ponadto, smoki brodate są podatne na wpływy układu pokarmowego, często z powodu niektórych owadów w ich diecie. Dotyczy to zwłaszcza chrupiących robaków, takich jak mączniki. Dlatego najlepiej jest podawać je w ograniczonych ilościach, szczególnie młodym smokom brodatym.

Wybór Twojego brodatego smoka

Praktycznie wszystkie smoki brodate dostępne w Polsce są hodowane w niewoli, ponieważ Australia ma surowe prawo przeciwko eksportowi swoich dzikich zwierząt. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ dziko żyjące zwierzęta często nie rozwijają się w niewoli. Smoki brodate można łatwo znaleźć od renomowanych hodowców lub organizacji ratowniczych. Młode smoki często kosztują około 200zł, podczas gdy dorosłe mogą kosztować około 400zł.

Wybierz brodatego smoka, który jest aktywny i ma zdrowo wyglądającą skórę. Niektóre czerwone flagi obejmują spuchnięte stawy; absolutorium wokół oczu, nosa lub ust; odbarwioną skórę; i krwawe odchody.