Bez kategorii

Co możesz stwierdzić patrząc w oczy swojego kota?

Podobnie jak w przypadku ludzi, jest wiele rzeczy, których możesz się dowiedzieć patrząc w oczy swojego kota. Źrenice kota powinny być zazwyczaj tej samej wielkości. Zmiana wielkości źrenic w jednym oku może wskazywać na szereg schorzeń, od łagodnych po poważne. Należą do nich:

  • Zapalenie oka
  • Zespół Hornera (zaburzenie neurologiczne)
  • FeLV (może powodować skurcze źrenic)
  • Guzy
  • Uraz centralnego układu nerwowego
  • Trzecia powieka

Koty mają wewnętrzną trzecią powiekę, zwaną błoną nyktyczną, która chroni oko przed wysychaniem i/lub uszkodzeniem. Kiedy kot jest chory, trzecia powieka częściowo zamyka się nad jego oczami. Jest to sygnał, aby natychmiast zabrać go do weterynarza. Co ciekawe, bardzo szczęśliwy kot będzie również pokazać, że nictating membrany.

Morowe oczy

„Podobnie jak wiele innych fizycznych cech kota, jego nastroje są odzwierciedlane przez jego oczy”, pisze właściciel „What Makes Cats Work”. „Zmiany wielkości źrenic są wskazówką: zły kot będzie miał zwężone źrenice, podczas gdy podekscytowany lub przestraszony kot będzie miał oczy szeroko otwarte, z dużymi źrenicami. Łagodny, szczęśliwy kot oczy czasami pojawiają się odcień ciemniejszy niż normalnie. Nie potrafię tego wyjaśnić, to tylko obserwacja”.

Choroby i stany chorobowe oka

Koty są narażone na wiele z tych samych warunków, które my czasami mamy, w tym zaćmę, jaskrę i zapalenie spojówek (pinkeye). To ostatnie, jeśli jest spowodowane przez bakterie chlamydii, może być zaraźliwe dla ludzi.

Ponieważ oczy kota są tak ważne dla jego ogólnego dobrostanu, niezwykle istotne jest, abyś zabrał swojego kota do lekarza weterynarii przy pierwszych oznakach problemów. Wiele schorzeń można łatwo wyleczyć, jeśli zostaną w porę wychwycone, ale zignorowane mogą prowadzić do wielomiesięcznych wydatków weterynaryjnych, a nawet ślepoty.

Nocne widzenie u kotów

Wzrok nocny u kotów jest znacznie lepszy niż u ludzi. Nie widzą one w całkowitej ciemności, ale widzą przy zaledwie jednej szóstej oświetlenia, które jest nam potrzebne do widzenia. U kotów mięśnie tęczówki otaczające źrenice są zbudowane w taki sposób, że oko zwęża się do pionowej szczeliny w jasnym świetle i otwiera się całkowicie w bardzo słabym świetle, aby zapewnić maksymalne oświetlenie.

Ponadto, warstwa refleksyjna znajdująca się za siatkówką kota, zwana tapetum lucidum, odbija światło przychodzące i odbija je od czopków, co pozwala na lepsze wykorzystanie istniejącego światła. Tapetum jest prawdopodobnie odpowiedzialne za błyszczące zielone kulki, które można zobaczyć, gdy niewielka ilość światła trafi w oczy kota w nocy.

Te szczególne kocie cechy wykształciły się prawdopodobnie w celu przetrwania, ponieważ dzikie koty są zwierzętami nocnymi i większość polowań odbywają nocą.

Testowanie kocich oczu, aby pomóc ludziom

W 2000 r. zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykorzystał koty, aby dowiedzieć się więcej o ludzkim wzroku. Podczas kontrowersyjnego eksperymentu zespół, kierowany przez Yang Dana, asystenta profesora biologii molekularnej i komórkowej, znieczulił koty, a następnie wszczepił elektrody do ich mózgów i pokazywał im obrazy. Byli w stanie nagrać reakcje kotów na światło i ciemność, a używając matematycznego równania, przekształcili sygnały w obrazy.

Ponieważ oczy kotów są tak podobne do ludzkich, zespół miał nadzieję odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tego, jak oko i mózg współpracują w celu przechwytywania, kodowania i ponownego składania obrazów.

Ciekawostki o kocich oczach

Koty nie widzą bezpośrednio pod swoim nosem. Możesz to sprawdzić, oferując swojemu kotkowi smakołyk. Może on go wyczuć, ale jeśli upuścisz go bezpośrednio pod jego nosem, będzie musiał się trochę naszukać, zanim go znajdzie.
Pomijając plotki, koty nie są ślepe na kolory. Ich zdolność widzenia kolorów nie jest tak rozwinięta jak nasza, ale widzą niektóre kolory.
Jeśli normalny wzrok człowieka wynosi 20/20, to wzrok kota wynosi 20/100. Kot ma dobrą wizję obiektów znajdujących się daleko, ale z bliska mogą pojawić się rozmyte lub niewyraźne. Być może dlatego koty wykonują test wąchania podczas witania się z przyjaciółmi.
Większość białych, niebieskookich kotów jest głucha. Biały kot z nieparzystymi oczami (jedno niebieskie, drugie zielone lub złote) najczęściej jest głuchy po stronie z niebieskim okiem.
Koty „całują się” oczami. Oczywiście drapanie po nosie jest również ich sposobem na dawanie buziaków. Jeśli chcesz pokazać swojemu kotu, że go kochasz, daj mu kociego buziaka. Nie w nos. Po prostu spójrz na niego tym długim spojrzeniem i powolnym mrugnięciem i zobacz, co się stanie.
Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.