Bez kategorii

8 sposobów na powiedzenie „kocham cię” w psim języku

Być może wiesz, jak powiedzieć, czy Twój pies Cię kocha, ale czy wiesz, jak powiedzieć swojemu psu, że kochasz go z powrotem?

Często najlepszym sposobem, aby powiedzieć psu, że go kochasz jest naśladownictwo. Psy komunikują się za pomocą wyrazu twarzy i całego języka ciała. Im lepiej rozumiesz komunikację między psami i to, co czuje Twój pies, tym lepiej będziesz w stanie wczuć się w jego sytuację i nawiązać z nim więź, wyrażając mu swoją miłość.

Dodatkowo, psy wywodzą się od zwierząt stadnych (choć nadal toczą się gorące dyskusje, czy nadal można je tak klasyfikować). Ze względu na szczątkowe genetyczne lub ewolucyjne dziedziczenie zwierząt stadnych, z czasów na długo przed udomowieniem, psy cieszą się więziami wynikającymi z bycia częścią stada:

 • polowanie (które często naśladujemy w zabawie, na przykład łapiąc piłkę lub wcierając się w piszczącą zabawkę)
 • ćwiczenia (część zachowań myśliwskich i poszukiwawczych stada)
 • dotyk fizyczny (gdybyśmy tylko mogli odtworzyć jamę w naszych nowoczesnych salonach).

Ucząc się interpretować mowę ciała psa i naśladować zachowania stadne, których pragnie Twój pies, możesz powiedzieć swojemu psu „kocham Cię” na następujące sposoby. Wszyscy wiemy, że kochany pies równa się szczęśliwy pies, a miłość do psa równa się czysta miłość (wystarczy sprawdzić dowód w postaci filmu wideo!).

1. Nie wstydź się używać swojego psiego głosu

Badania z wykorzystaniem technologii MRI pokazują, że psy rozumieją ludzki język lepiej niż wcześniej sądzono. Tak więc prowadzenie jednokierunkowej rozmowy z psem nie jest tak szalone, jak mogłoby się wydawać.

Wiadomość jest jeszcze lepsza: ten wysoki ton, którym mówisz do swojego psa (lepiej znany jako baby-talk)? Psy naprawdę go lubią. Medical News Today wskazuje również, że Twój pies chce słyszeć słowa charakterystyczne dla psiego leksykonu: treat, walk, good. Znasz te słowa.

Ponadto, czytanie psom wykazano, aby uspokoić niespokojne i wysokoenergetyczne psy w schroniskach, i przynosi nieśmiałe psy z ich skorupy.

2. Bądź dobrym słuchaczem

Nie jesteś pewien, czy przekazujesz mu przesłanie o miłości? Mowa ciała Twojego psa Ci to powie. Zwróć uwagę na wszystkie psie języki miłości:

 • merdający ogon
 • kontakt wzrokowy
 • podniesiona brew (zobacz więcej poniżej)

I odwrotnie, zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze niespokojnego psa:

 • podkulony ogon
 • oblizywanie warg
 • oczy psa są wyskakujące lub odwrócone

3. Kochające spojrzenie

Oczy Twojego psa mówią bardzo wiele. Możesz komunikować się z nimi za pomocą tego samego języka, jakim jest kontakt wzrokowy.

Kiedy pies daje Ci długi, utrzymujący się kontakt wzrokowy, jest to sposób na powiedzenie „Kocham Cię”. Ostatnie badania pokazują, że oksytocyna, „miłosna substancja chemiczna”, wzrasta zarówno u psów, jak i u ludzi, gdy dzielą się życzliwym spojrzeniem.

Uważaj jednak na swoje podejście. Gapienie się na psa w sposób zdecydowany może być dla niego oznaką agresji.

4. Wyraz twarzy wyrażający miłość

Bez względu na to, jak bardzo chcemy ukryć nasze uczucia, nawet przed naszymi psami, większość właścicieli zwierząt domowych wie, że zwierzęta są wrażliwe na nasze stany emocjonalne. Badania naukowe wykazały, że psy potrafią odczytywać ludzkie emocje poprzez naszą mimikę twarzy.

Możesz być świadomym tego, co Twoja twarz mówi Twojemu psu. Japońscy naukowcy behawioralni wykazali, że kiedy pies czuje się z kimś związany, często podnosi brwi – lewą bardziej niż prawą. Tak więc witając się z psem z podniesionymi brwiami i zrelaksowanym uśmiechem mówisz psu, jak bardzo cieszysz się, że go widzisz.

5. Skłonność do miłości

Czy wiesz, że pies będzie opierał się o Ciebie jako znak miłości i zaufania? O ile pochylenie nie wydaje się być zachowaniem pełnym niepokoju lub niezbyt subtelnym pchnięciem w kierunku drzwi, ta postawa ciała psa może być naśladowana lub odwzajemniona w celu okazania uczucia.

Więc śmiało, pochyl się, aby okazać trochę miłości.

6. Przytulanie i drzemki

Częścią wspomnianego wcześniej szczątkowego zachowania Twojego psa w stadzie jest wspólna zabawa, a następnie odpoczynek. Nawet jeśli nie chcesz wpuścić psa do swojego łóżka, popołudniowa drzemka na kanapie lub na trawie pogłębi u niego poczucie więzi w stadzie.

Podobnie jak ludzie, psy uwielbiają kontakt fizyczny. Więc chociaż Twój pies może nie lubić się przytulać, miła sesja przytulania zapewni mu połączenie, którego pragnie.

7. Spacer

Psy lubią rutynę i harmonogram, więc codzienny spacer połączony z treningiem pomoże Twojemu psu zrozumieć, jak bardzo go kochasz i troszczysz się o niego.

Spacery i przygody dają mnóstwo okazji do pracy nad umiejętnościami, takimi jak chodzenie na luźnej smyczy i przywołanie. Te wspólne doświadczenia i sesje szkoleniowe budują zaufanie, komunikację i więź z grupą.

8. Dotyk miłości

Samo dotykanie psa wyzwala oksytocynę w Tobie i Twoim psie, więc kojący masaż, delikatna sesja pielęgnacyjna lub dłuższe pieszczoty powiedzą Twojemu psu w sposób nie budzący wątpliwości, jak bardzo go kochasz. W szczególności, pocieranie uszu psa działa na uwalnianie oksytocyny w jego organizmie. Te urocze, miękkie uszy są również pełne receptorów czucia.

Ludzkie sygnały przywiązania, które mogą nie przekładać się na psy
Właściciele psów mogą również skorzystać z wiedzy, które ludzkie oznaki okazywania uczuć nie mają sensu dla Twojego psa.

 • Przytulanie: niektóre psy czują się uwięzione lub przygniecione, kiedy je przytulasz. Zwróć uwagę na reakcję swojego psa.
 • Całowanie: szybkie dziobnięcie w głowę jest bardzo podobne do figlarnego szturchnięcia w szyję lub gestu dominacji. Twój pies może pomyśleć, że próbujesz się z nim bawić lub zapewnić sobie miejsce w domowej hierarchii.
 • Przysmaki: tak jak jedzenie może być oznaką przywiązania dla ludzi, tak przysmaki są najlepiej wykorzystywane do motywowania zachowań i szkolenia psów. Pomyśl, jak szybko lojalność Twojego psa znika w momencie, gdy ktoś inny oferuje mu smakołyki.

Twoje psie języki miłości

Nauka mówienia psu „kocham Cię” to prosta sprawa, polegająca na poznaniu zarówno indywidualnego języka ciała psa, jak i wygód życia w stadzie, których zwierzęcy mózg Twojego psa wciąż pragnie. Dodatkowo, wszystkie te języki miłości wpływają korzystnie również na Twoje samopoczucie.