Bez kategorii

7 oznak, że twój pies jest w rui

Jeśli kiedykolwiek wcześniej miałeś w domu niekastrowaną samicę psa, są szanse, że kupiłeś góry psich pieluch. W przeciwieństwie do kotów, psy doświadczają więcej wydzieliny podczas cyklu rui, czyli fazy estrus, ale to tylko jeden z objawów wskazujących na to, że twój pies jest gotowy do współżycia. Posiadanie w domu niekastrowanego psa – zwłaszcza jeśli masz również niekastrowanego psa płci męskiej – może być wyzwaniem, ale wiedza o tym, czego się spodziewać, może pomóc zapobiec problemom.

Kiedy należy spodziewać się pierwszej rui u mojego psa?

Wiek pierwszej rui u psa różni się znacznie w zależności od rasy. Rasy zabawkowe mogą mieć pierwszą ruję już w wieku czterech miesięcy, podczas gdy rasy duże i olbrzymie mogą mieć nawet dwa lata zanim doświadczą pierwszej rui. Średnio, u większości psów pierwszy cykl rui występuje pomiędzy szóstym a piętnastym miesiącem życia.1

Jakie objawy wskazują, że mój pies ma ruję?

Im bardziej jesteś świadomy cyklu rujowego swojego psa, tym bardziej będziesz przygotowany na zmiany fizyczne i behawioralne, które mogą wystąpić podczas rui. Podczas każdej fazy cyklu rui, możesz zauważyć różne zmiany, które mogą obejmować siedem poniższych objawów:

 • Spuchnięty srom
 • Krwawa lub słomkowa wydzielina z sromu
 • Wrażliwość na psy płci męskiej
 • Nadmierne lizanie okolicy genitaliów
 • niespokojne, nerwowe lub agresywne zachowanie
 • Częstsze oddawanie moczu
 • Zmiana pozycji ogona

Na podstawie wyglądu fizycznego i zachowania suki możesz określić, w której fazie cyklu rui się ona znajduje.

Jakie są cztery etapy cyklu rui u psów?

Podczas cyklu rujowego u Twojego psa, doświadcza on czterech faz, które charakteryzują się różnymi zmianami w jego ciele i zachowaniu. Cztery etapy cyklu rujowego u psów są następujące:2

 1. Proestrus: Proestrus to początek okresu rui, w którym organizm psa przygotowuje się do kopulacji. Objawy widoczne w tej fazie obejmują obrzęk sromu, krwistą wydzielinę, nadmierne lizanie okolic genitaliów, kurczowe trzymanie się psa i agresję w stosunku do samców. Twój pies może również trzymać ogon blisko ciała.
 2. Estrus: Faza rui jest fazą godową, w której suka staje się otwarta na samców. Możesz zauważyć, że Twój pies oddaje mocz częściej niż zwykle, ponieważ zaznacza w ten sposób miejsca, które wskazują na jej gotowość do rozmnażania. Chociaż może ona zostawiać ślady moczu w różnych miejscach, jej wydzielina z pochwy będzie się zmniejszać i może zmienić kolor na słomkowy. Ponieważ pies jest gotowy do kopulacji, będzie podchodzić do samców z ogonem trzymanym z boku, ale będzie agresywna w stosunku do innych samic.
 3. Diestrus: Ta faza występuje bezpośrednio po fazie rui i pozwala ciału psa na powrót do normalnego stanu lub rozwój ciąży. Jej srom powróci do normalnego rozmiaru, a wydzielina z pochwy zniknie.
 4. Anestrus: Anestrus jest fazą nieaktywną i nie zauważa się żadnych oznak zachowań hormonalnych lub seksualnych.
  Jak często mój pies będzie miał ruję?
  Psy mają średnio dwa cykle rui w roku, w odstępie około sześciu miesięcy.3 Niektóre suki mają nieregularne cykle, szczególnie jeśli są bardzo młode lub bardzo stare. Małe rasy mogą mieć cykle trzy razy w roku, podczas gdy rasy olbrzymie mogą mieć cykle tylko raz na 12 miesięcy. W przeciwieństwie do niektórych innych gatunków, cykle rujowe psów nie są uzależnione od pór roku, nasłonecznienia czy temperatury.

Co należy zrobić, jeśli mój pies ma ruję?

Jeśli Twój pies przeżywa swój pierwszy cykl rui, może to być sytuacja niepokojąca dla Was obojga. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby ruja przebiegła jak najłagodniej:

 • Nigdy nie wypuszczaj psa samego na podwórko. Nie lekceważ dążenia samca do znalezienia samicy, która wydziela feromony hodowlane. Może się zdarzyć, że wychodząc na zewnątrz znajdziesz obcego samca przywiązanego do Twojej suki.
 • Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy, gdy jest w rui. Mimo, że Twój pies może mieć doskonałe umiejętności posłuszeństwa, jego zdolność przywoływania może zostać pominięta, gdy jest pod wpływem hormonów i ma zamiar znaleźć samca.
 • Upewnij się, że identyfikatory i informacje o mikroczipie Twojego psa są aktualne. Jeśli zdarzy się coś nie do pomyślenia i Twój pies ucieknie z Twojego podwórka lub ucieknie z domu, upewnij się, że będziesz mógł połączyć się z nim dzięki czytelnym, zaktualizowanym identyfikatorom i aktualnym danym kontaktowym mikroczipa.
 • Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz objawy choroby. Sporadycznie u suki mogą wystąpić problemy zdrowotne po cyklu rui, kiedy wyściółka macicy pozostaje pogrubiona i wytwarza więcej płynu, tworząc idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Może to prowadzić do zagrażającej życiu pyometry, czyli infekcji macicy. Zwierzę z pyometrą może nadmiernie pić, mieć gorączkę, wydzielinę z pochwy, zmniejszony apetyt lub być ospałe.
 • Rozważ kastrację swojego psa po zakończeniu cyklu rujowego. Jeśli nie planujesz rozmnażania swojego psa, rozważ możliwość zaczekania z zabiegiem kastracji do zakończenia cyklu rujowego. Lekarz weterynarii może doradzić Ci, w jakim wieku należy dokonać kastracji zwierzęcia i prawdopodobnie zaleci, abyś poczekała z tym do zakończenia fazy rui.

W jakim wieku należy wykonać zabieg kastracji u psa?

Chociaż lekarze weterynarii zwykli zalecać kastrację psa już w wieku czterech miesięcy, aby upewnić się, że nigdy nie doświadczy cyklu rujowego i zapobiec rakowi sutka, aktualne badania skłaniają się ku temu, aby pozwolić psom ras dużych i olbrzymich urosnąć przed usunięciem hormonów niezbędnych do rozwoju kośćca. Przed podjęciem decyzji o tym, jaki wiek jest odpowiedni do wykonania zabiegu kastracji, należy omówić z lekarzem weterynarii kwestie zdrowotne.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.