Bez kategorii

Wilk vs. Pies: Jaka jest różnica?

Choć czasem trudno w to uwierzyć, nasi współcześni psi przyjaciele są spokrewnieni z wilkami – najściślej z wilkiem szarym. Uważa się, że te dwa zwierzęta mają wspólnego, wymarłego przodka wilka. Jednak psy i wilki różnią się znacznie pod względem ewolucji i zachowania.

Jakie są więc główne różnice między wilkami a psami? Przeczytaj dalej, aby poznać wszystkie powody, dla których te zwierzęta różnią się od siebie i dlaczego powinniśmy doceniać je oba.

Po pierwsze: ten sam gatunek czy nie?

To pytanie jest w gruncie rzeczy nieco skomplikowane. Przez lata wilki i psy uważane były za odrębne gatunki: canis familiaris i canis lupus. Jednak od niedawna naukowcy powszechnie zgadzają się, że oba są podgatunkiem canis lupus. W przeciwieństwie do psów i lisów, wilki i psy mogą się rozmnażać, tworząc kontrowersyjnego wilka-psa. Kiedy dwa zwierzęta mogą stworzyć płodne potomstwo, uważa się, że należą do tego samego gatunku.

Możesz przeczytać doskonałą dogłębną analizę kwestii klasyfikacji gatunkowej wilka i psa tutaj. A dla dalszego zrozumienia genomu psa, jest to gęsty, ale fascynujący, podział z Nature.

Psy vs. wilki: wygląd

Oczywistym miejscem, od którego należy zacząć jest wygląd. Głowy wilków są znacznie większe w porównaniu do wielkości ich ciała niż głowy psów. Ale nawet jeśli ich głowy są duże, ich klatki piersiowe i biodra są wąskie, a także mają długie nogi i duże łapy. Wszystko to pomaga im w dziczy (gdzie może być dość surowo), a te ogromne łapy pomagają im biegać na długich dystansach z naprawdę dużymi prędkościami.

Psy, z drugiej strony, mają szersze biodra i klatki piersiowe oraz znacznie krótsze nogi. Biegnąc, bardziej się obijają, w przeciwieństwie do wilka, który jest gładki i przebiegły.

Mają też bardzo różne szczęki, co ma sens, jeśli weźmiemy pod uwagę ich dietę. Wilki potrzebują dużych, silnych szczęk do miażdżenia kości, podczas gdy nasze domowe kły muszą tylko upewnić się, że mogą żuć swoją karmę i gryźć swoje zabawki.

Co dziwne, mają taką samą liczbę zębów (42!), chociaż te udomowione są nieco mniejsze.

Kolor oczu to kolejna cecha, której wilki i psy nie dzielą. Psy mają oczy w kolorze od niebieskiego do brązowego. Wilki, z drugiej strony, zawsze mają oczy w odcieniach żółci lub bursztynu – ale nigdy brązu.

Ich płaszcze również są wyjątkowe. Psy mogą mieć różne kolory, podczas gdy wilki są zazwyczaj białe, czarne, szare lub brązowe, ponieważ ich przetrwanie zależy od kamuflażu.

Wilcze ogony są bardzo proste, a te olbrzymie łapy mają dwa wyjątkowo duże przednie palce, które są pokryte pajęczynami, aby pomóc w pływaniu i wędrówkach po śniegu.

Zachowanie psów i wilków

Sposób, w jaki psy i wilki wchodzą w interakcje ze światem, a zwłaszcza z ludźmi, jest bardzo różny. Nasi psi kumple są na ogół towarzyscy i postrzegają nas jako rodzinę; nauczą się nawet czytać i rozumieć nasze wypowiedzi.

Wilki są zwarte z jednostkami rodzinnymi, które tworzą wcześnie, ale zdecydowanie nie akceptują obcych i nigdy nie będą szukać u ludzi czułości lub wskazówek – są na to zbyt niezależne.

Wiele badań zostało ostatnio przeprowadzonych na temat różnych sposobów, że pies i wilk szczenięta rozwijają się, i odkryto, że psy są wolniejsze do rozwoju i nie otwierają oczu lub socjalizacji tak wcześnie, jak ich odpowiedniki wilka (w czterech tygodniach, w porównaniu do wilka dwa tygodnie).

Ponadto wilcze szczenięta rodzą się tylko wiosną, aby mogły stać się silniejsze i wytrzymalsze przed zimą. Udomowione samice psów mogą mieć szczenięta o każdej porze roku.

Czy wilki mogą być zwierzętami domowymi?

Jednym słowem, nie. Zarówno psy, jak i wilki można w pewnym stopniu wytresować, ale wilka nigdy nie da się udomowić.

Dlaczego? Ponieważ udomowienie jest wynikiem wielu lat hodowli. Ostatnie badania pokazują, że wilki wychowane przez ludzi mogą przywiązać się do tych ludzi, ale nigdy nie powielają zachowań udomowionych psów. Główny autor badania ostrzega ludzi, że wilki powinny pozostać dzikimi zwierzętami.

Oba wokalne, oba kopiące

Psy i wilki lubią być głośne, choć wilki raczej wyją niż szczekają, jak psy. Oba również kopią dziury – choć dla wilka jest to sposób na szukanie pożywienia, robienie jamy dla swoich szczeniąt i znalezienie chłodnego miejsca podczas upalnych miesięcy.

Ich dieta nie jest identyczna. Wilki są drapieżnikami i żywią się głównie takimi zwierzętami jak jelenie, łosie i bawoły. Zjedzą mniejsze ptaki i ssaki, ale wolą większą, mięsną zwierzynę. Psy również uwielbiają mięso, ale nauczyły się być bardziej otwarte na różnorodność pokarmów, które oferują im ludzie.

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele różnic pomiędzy psami domowymi a ich dzikimi przyjaciółmi żyjącymi w naturze. Chociaż wilki są fascynującymi i majestatycznymi stworzeniami, pozostają poza naszym zasięgiem – a nie ma to jak możliwość przytulenia swojego najlepszego psiego przyjaciela, prawda?