Bez kategorii

Czy psy mogą jeść czereśnie?

Kiedy po raz pierwszy przeprowadziłem się do Seattle, pracowałem z facetem, który miał podwórko pełne drzew wiśniowych i buldoga angielskiego o imieniu Daisy.

W sezonie wiśniowym Daisy leżała pod drzewami wiśniowymi i czekała na wiatr, który zrywał wiśnie z drzewa. Zjadała je wtedy w całości.

Kiedy mój współpracownik opowiedział mi tę historię, byłem zaniepokojony! Zabrałem mojego beagle’a do weterynarza po tym, jak zjadła całą torbę czereśni, które ukradła z lady (tak krótko i tak podstępnie). Miała opróżniony żołądek (w sposób, którego nie będę tu szczegółowo opisywał) i dostałem surowe ostrzeżenie od weterynarza na temat czereśni.

Ale Daisy nadal żyje swoim najlepszym życiem pod tym drzewem wiśniowym, więc co się dzieje? Czy psy mogą jeść czereśnie czy nie?

Czy psy mogą jeść czereśnie?

Nie. Ryzyko przeważa nad korzyściami.

Ryzyko 1: Wysoka zawartość cukru.
Wiele psów lubi słodkie smaki i Twój pies może naprawdę lubić czereśnie, ale przy 18 gramach cukru na filiżankę całych czereśni (około 1 gram cukru na czereśnię), świeże czereśnie bez pestek są zdecydowanie przysmakiem na specjalne okazje.

Ryzyko 2: Toksyny w pestkach i szypułkach.
Owoce wiśni, bez szypułek i pestek, są bezpieczne dla psów. Jednak szypułki i pestki zawierają niewielkie stężenie toksyn zwanych glikozydem cyjanogennym (w zasadzie cyjanek). Aby toksyny mogły zostać uwolnione i stać się toksyczne dla psa, nasiona i łodygi muszą zostać złamane przez żucie.

Możliwe jest, że łodygi i nasiona przechodzą przez przewód pokarmowy w całości, w którym to przypadku pies nie odczułby skutków toksycznych. Mogę tylko przypuszczać, że Daisy połknęła czereśnie z niewielką ilością żucia, więc nie dostała dawki cyjanku.

Ale czy chcesz ryzykować?

Ryzyko 3: Niedrożność jelit.
Kiedy pestki i szypułki wiśni przechodzą przez układ pokarmowy psa w całości, mogą powodować blokadę, jeśli się nagromadzą.

Ryzyko 4: Gnijące owoce mogą upić twojego psa.
Jeśli Twój pies znajdzie się luzem w sadzie wiśniowym, lub jeśli masz tyle drzew na podwórku, co mój współpracownik z Seattle, może czekać Cię niespodzianka. Zjadanie gnijących, fermentujących owoców z ziemi może dać Twojemu psu upojenie alkoholowe. Jakkolwiek śmiesznie by to nie brzmiało, alkohol jest niebezpieczny dla psów!

Ryzyko 5: Uszkodzenie zębów.
Auć! Pestki wiśni są bardzo twarde. Twój pies może uszkodzić sobie zęby i sprawić sobie wiele bólu, jeśli będzie żuł pestki wiśni.

Korzyść. (Jest tylko jedna.)

Czereśnie są super odżywcze, pełne witaminy A i błonnika pokarmowego. Niestety, ponieważ są one bogate w cukier, pies powinien zjeść tylko kilka sztuk na raz, więc nie uzyska korzyści odżywczych wynikających z zjedzenia całej porcji czereśni.

Symptomy, których należy szukać

Jeśli Twój pies zjadł więcej niż kilka czereśni, może wystąpić u niego biegunka. Jeśli pies dostał się do torebki z czereśniami i zjadł ich zbyt wiele, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy zatrucia cyjankiem. ASPCA wymienia te objawy jako niepokojące:

  • ceglastoczerwone błony śluzowe
  • rozszerzone źrenice
  • trudności w oddychaniu
  • dyszenie
  • wstrząs

Przesłanie dla wszystkich

Jeśli Twój pies zje kilka czereśni (z pestkami, szypułkami i w ogóle), nic mu nie będzie. Nie zjadł wystarczająco dużo glikozydu cyjanogennego, toksyny zawartej w czereśniach, aby wywołać chorobę.

Jeśli Twój pies je dużo czereśni, jest to powód do niepokoju. Zadzwoń do lekarza weterynarii, jeśli martwisz się o swojego psa.

Jeśli dzielenie się czereśniami z psem jest dla Ciebie bardzo ważne, możesz podzielić się kilkoma, pod warunkiem, że nie ma w nich pestek ani szypułek. Suszone wiśnie czasami pojawiają się w przysmakach dla psów, i to jest w porządku.

Nieoczekiwana uwaga: Jako rodzic kóz, chciałbym wam powiedzieć, że jest coś bardzo ważnego i dziwnego w liściach wiśni. Podobnie jak pestki i łodygi, liście również zawierają glikozydy cyjanogenne. Te toksyczne związki nie mają wpływu na kozy, które jedzą liście świeże lub suszone, ale więdnące liście wiśni są bardzo toksyczne dla psów, kóz i innych zwierząt roślinożernych.

Jeśli więc macie Państwo kozy, krowy lub owce, które mają dostęp do drzew wiśniowych, proszę uważnie obserwować, czy nie mają one dostępu do zwiędłych liści, zwłaszcza po uszkodzeniu drzew przez silne wiatry.