Bez kategorii

Język ciała i zachowanie królika

Zachowanie królika i język ciała
Co oznaczają różne zachowania królików?

Króliki domowe mają większe osobowości niż większość ludzi im przypisuje. Ludzie, którzy nigdy nie mieli królika domowego mogą nie rozumieć, że każdy królik ma swoją własną, unikalną osobowość. Wszystkie króliki robią różne rzeczy, aby zakomunikować, że są szczęśliwe, smutne lub przestraszone i chociaż każdy królik jest inny, pewne zachowania oznaczają to samo dla większości królików.


Królicze mruganie

Króliki mrugające wyglądają trochę jak osoby radośnie skaczące w powietrze i klikające obcasami. Podczas gdy króliki nie robią tak naprawdę tego klikania piętami Freda Astaire’a, wyskakują w powietrze i skręcają swoje ciała, aby pokazać, że są szczęśliwe lub podekscytowane. Ktoś kto nie wie jak wygląda binky może pomyśleć, że jego królik jest przestraszony i ucieka lub że coś innego jest z nim nie tak, ale binky jest bardzo normalną, naturalną rzeczą dla szczęśliwego królika do zrobienia. Wszyscy właściciele królików powinni mieć króliki wystarczająco szczęśliwe aby robić binky.

 

Kopanie królików

Króliki są naturalnymi kopaczami. Ich dzicy kuzyni kopią nory, aby założyć gniazda i stworzyć swoje domy, a nasze króliki domowe kopią dla zabawy. To jest instynktowne zachowanie, ale może być uciążliwe i destrukcyjne dla ich ludzi, którzy je kochają. Króliki będą również kopać na Twoich stopach lub rękach, aby zwrócić na siebie uwagę. Kopanie jest normalne!

Królik 500

Jeśli Twój królik kiedykolwiek biegał po pokoju tak szybko, jak tylko może, jakby coś go goniło, to byłeś świadkiem króliczej 500. To zachowanie jest szczęśliwe, a Twój króliczek szaleje z czystej ekscytacji. Być może bawią się z tobą lub futrzanym przyjacielem lub oczekują ulubionego przysmaku. Niezależnie od powodu, króliczek 500 jest nie tylko zabawny do oglądania, ale możesz być spokojny wiedząc, że oznacza to, że Twój królik jest szczęśliwym króliczkiem.

Królik podskakujący

Niektórzy ludzie denerwują się, gdy widzą, że ich króliki przewracają się na boki, ale to przewracanie się jest oznaką zadowolonego królika. Zazwyczaj, Twój królik będzie odpoczywał, siedział, a następnie przewracał się na bok, aby się położyć. Ten ruch przewracania się jest znacznie inny niż napad, ponieważ Twój królik będzie bardzo zrelaksowany, jego oczy będą najprawdopodobniej zamknięte, a nogi nie będą się ruszać. Przewracanie się jest normalnym zachowaniem królika i oznacza, że Twój królik jest zrelaksowany.

Odgłosy królika

Króliki są towarzyskie i podczas gdy większość ludzi, którzy nigdy nie posiadali królika nigdy nie słyszeli jak królik hałasuje możesz być pewien, że mają one swoje własne słownictwo, aby powiedzieć nam i sobie nawzajem jak się czują. Niektóre odgłosy są bardzo oczywiste, takie jak krzyk. Królik będzie krzyczał tylko wtedy, gdy jest przerażony, zestresowany lub przestraszony.1 Miejmy nadzieję, że nigdy nie usłyszysz krzyku królika.

Inne, mniej niepokojące odgłosy to brzęczenie lub trąbienie, które może oznaczać, że królik jest podekscytowany i jest zazwyczaj wydawane podczas okrążania i obwąchiwania innego królika, oraz zgrzytanie zębami. Zgrzytanie zębami może oznaczać, że Twój królik czuje dyskomfort lub ból, ale może też oznaczać, że jest zadowolony. Jeśli zgrzytanie zębami (zwane też mruczeniem) jest słyszalne, kiedy Twój królik siedzi, jest skulony i nie rusza się, wtedy najprawdopodobniej oznacza, że cierpi.2 Jeśli jest słyszalne bardzo cicho, kiedy Twój królik jest zrelaksowany, np. po klapnięciu, wtedy oznacza, że jest odprężony.

Warczenie jest kolejnym hałasem, który możesz usłyszeć jeśli masz terytorialnego królika lub jeśli jest on zły lub zestresowany. Wysterylizowanie lub wykastrowanie Twojego królika pomoże złagodzić wszelkie tendencje terytorialne, ale nadal możesz słyszeć warczenie, jeśli próbujesz wprowadzić nowego królika do swojego króliczka.3 Jeśli słyszysz warczenie, powinieneś rozdzielić króliki, ponieważ warczenie jest wskazówką, że może dojść do walki lub innego rodzaju agresywnego zachowania.

Kopanie królika

Króliki mogą dostarczyć bardzo silnego kopnięcia, jeśli chcą. Mają potężne tylne nogi i jeśli są niezadowolone, mogą kopnąć, aby spróbować uciec lub wskazać, że chcą być odłożone, jeśli są trzymane. Jeśli Twój królik wydaje się kopać, gdy od Ciebie odskakuje, to próbuje kopać brud, aby pokazać, że jest zdenerwowany. Jeśli królik kopie kiedy go trzymasz, powinieneś ostrożnie odłożyć go na ziemię, ponieważ może on zranić lub sparaliżować plecy jeśli kopnie wystarczająco mocno będąc trzymanym.3

Obgryzanie nosa królika i szturchanie

Jeśli Twój króliczek trąca nosem swoje zabawki – lub Ciebie – to dlatego, że jest to ich sposób na badanie i badanie rzeczy. Podobnie jak rekiny szturchają i szturchają, aby zorientować się, na co patrzą, króliki mają bardzo wrażliwe małe noski, które pomagają im odkrywać, co składa się na ich środowisko. Czasami po szturchnięciu lub szturchnięciu następuje szturchnięcie, aby jeszcze bardziej to sprawdzić lub aby zasygnalizować, że królik chce, abyś się poruszył lub zwrócił na niego uwagę.

Gryzące króliki

Króliki mogą dać Ci niewinnego kuksańca, aby zwrócić na siebie uwagę, ale mogą też ugryźć, aby pokazać dominację, ze strachu lub aby powiedzieć, że czegoś/kogoś nie lubią. Króliki mogą gryźć się nawzajem, jeśli walczą lub jeśli królik o ustalonej pozycji nie lubi nowego królika, z frustracji seksualnej lub aby ustalić hierarchię z innymi królikami, z którymi żyją, lub po prostu dlatego, że nie chcą czegoś zrobić, jeśli próbujesz je podnieść lub umieścić w klatce. Króliki zazwyczaj nie są agresywne, a kastracja może pomóc w rozwiązaniu wszelkich agresywnych tendencji.3

Grzmiące króliki

Królik, który uderza tylną nogą jest zdenerwowanym królikiem. Grzmotanie to znak, który ma na celu ostrzeżenie innych królików, że jest coś w okolicy, czego należy unikać. Grzmotanie może oznaczać, że niebezpieczeństwo jest blisko, że są wściekłe lub czują się zagrożone.

Lizanie królików

Królicze języki są po prostu najsłodsze, a małe liźnięcia, które króliki dają nie różnią się od siebie. Mogą nie być kissers jak psy, ale są one często postrzegane grooming siebie lub ich przyjaciół królików z ich cute little różowe języki. Jest to bardzo normalne zachowanie, ale jeśli królik połknie zbyt dużo włosów, może to spowodować problem.2 Pamiętaj, aby pomóc swojemu królikowi w jego pielęgnacji, regularnie go czesząc lub szczotkując.

Pielęgnacja królika

Króliki mają gruczoły zapachowe na twarzy, jak wiele innych zwierząt. Czasami króliki pocierają o coś brodą (tzw. chinning), aby dać do zrozumienia innym królikom, że dany przedmiot należy do nich. Jest to normalny sposób oznaczania swojego terytorium.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę jest chore, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku pytań dotyczących zdrowia, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ to on zbadał Twoje zwierzę, zna historię jego zdrowia i może udzielić najlepszych zaleceń dla Twojego zwierzęcia.