Bez kategorii

27 najpopularniejszych średnich ras psów w 2019 r.

Z samą liczbą ras psów średniej wielkości do wyboru, może wydawać się trudne, aby wybrać nasze ulubione, ale zrobiliśmy to! Oto zestawienie 27 ras średnich, które wybraliśmy w tym roku. Chociaż każdy pies jest wyjątkowy na swój sposób, każdy z tych, które znajdziesz poniżej, może stać się fantastycznym nowym członkiem Twojej rodziny. No dalej, sprawdź je…

Airedale terrier

Znane ze swojej wielkiej lojalności, te teriery są świetne z dziećmi: nie tylko uwielbiają się z nimi bawić, ale są również bardziej niż chętne, aby je chronić. Były one nawet używane jako psy policyjne, zanim owczarki niemieckie stały się rasą z wyboru dla organów ścigania. Są też największe ze wszystkich ras terierów: samce osiągają 58 cm wysokości w ramionach. Dodatkowo mają uroczą brodę i wąsy, co nadaje im mądry, a zarazem złośliwy wygląd.

American Staffordshire Terrier

Psy tej rasy, znane również jako amstaff, mogą być muskularne, ale są również czułe w stosunku do swojej rodziny i przyjaciół. Niestety, w przeszłości były one hodowane jako psy bojowe, ale od tego czasu stały się wspaniałymi psami do towarzystwa, które po prostu chcą spędzać czas z ludźmi, których kochają. Ważne jest jednak, aby psy tej rasy traktować z ufnością i stanowczością, ponieważ są silne i inteligentne. Potrzebują dużo stymulacji umysłowej, socjalizacji i miłości.

Basset hound

Bassety są prawie zawsze opisywane jako psy o dobrym charakterze i takie właśnie są. Ta średniej wielkości rasa psów znana jest również ze swojej dużej głowy, długich uszu i dużych, przeszywających oczu, którym trudno się oprzeć. Pierwotnie były hodowane we Francji i Belgii i były popularne wśród arystokratów, miłośników polowań, ze względu na ich niezwykle wrażliwe nosy.

Beagle

Szukasz żywego i wesołego psa? Ta rasa może być właśnie typem dla Ciebie. Beagle są idealnymi psami dla rodzin: na ogół lubią dzieci i tworzą silne więzi z ludźmi. I, oczywiście, są urocze. Mają duże, czułe oczy, a ich płaszcz jest zwykle cytrynowy, czerwono-biały lub trójkolorowy. Jeśli spędzasz dużo czasu bawiąc się z nimi i dajesz im wszystkie uczucia, których potrzebują, będą najszczęśliwszym przyjacielem, jakiego kiedykolwiek będziesz miał.

Border collie

Ta niesamowicie inteligentna rasa uwielbia mieć zadanie do wykonania. To dlatego są tak dobre w agility i obedience. Mogą być nieco ostrożne w stosunku do osób, których nie znają (co czyni je dobrymi psami stróżującymi), ale są czułe w stosunku do zaufanej rodziny i przyjaciół. Uważaj na nie w pobliżu dzieci, mogą próbować je strofować!

Bokser

Boksery uwielbiają być częścią rodziny, dlatego nie należy zbyt często zostawiać ich samych w domu. Ale szczerze mówiąc, dlaczego miałbyś je zostawiać w domu? Są figlarne, wesołe i czułe w stosunku do dzieci (ale także opiekuńcze), a także piękne.

Pointer niemiecki krótkowłosy

Ten średniej wielkości pies krótkowłosy jest zarówno doskonałym myśliwym, jak i wspaniałym towarzyszem rodziny: ważne jest jednak, aby zapewnić mu dużo ruchu. W końcu jest do tego stworzony, ma szczupłe, atletyczne ciało i równe, pajęcze łapy, które czynią go jednym z najlepszych pływaków w psim świecie.

Chociaż mają niespożytą energię, są również bardzo czułe i tworzą silną więź z rodziną.

Bull terrier

Chociaż początkowo, w XIX wieku, bull terrier został wyhodowany jako pies bojowy, obecnie jest jedną z najbardziej czułych i ciekawskich ras. Te psy również nie pozostają niezauważone, ze swoją niesamowitą jajowatą głową, spiczastymi uszami i wyraźnymi mięśniami. Bull teriery są pełne osobowości i lubią spędzać czas z aktywnymi, energicznymi rodzinami. Jeśli są socjalizowane od najmłodszych lat, dobrze wyszkolone i obdarzone uczuciem, mogą stać się doskonałym psem rodzinnym.

Pudel

Pudle są popularne nie tylko we Francji: ta niesamowita rasa ma wielbicieli na całym świecie. W rzeczywistości ich pochodzenie jest niemieckie i istnieją od 400 lat, gdzie były używane jako psy wodne. Psy tej rasy, słynące z niezwykłej inteligencji i eleganckiego umaszczenia, doskonale nadają się do życia w rodzinie i mogą występować w różnych kolorach i rozmiarach.

Anglo-Amerykański Łowca Szopów

Anglo-American Raccoon Hunter jest średniej wielkości psem znanym przede wszystkim ze swojej atletyczności. Ich szybkość i wytrzymałość, a także głośne szczekanie są legendarne, co oznacza, że nie nadają się najlepiej dla osób mających bliskich sąsiadów, którym mogłyby przeszkadzać. Zapewnij mu dużo ruchu i miłości… ta średniej wielkości rasa psów na to zasługuje.

Chow chow

Chociaż nie jest to najbardziej czuła rasa, chow chow jest niewątpliwie majestatyczny. Jego bogata historia zaczyna się w starożytnych Chinach jako psa myśliwskiego, ale dziś stał się doskonałym towarzyszem i psem stróżującym dla ludzi na całym świecie. Inteligentne i dostojne, nie sposób nie zachwycić się ich bujną sierścią i czystością (brak psiego zapachu!).

Cocker spaniel

Cocker spaniele są bardzo podatne na szkolenie, więc doskonale radzą sobie z każdym zadaniem, czy to sportowym, czy spędzaniem czasu z rodziną. Chociaż wiele czasu trzeba poświęcić na pielęgnację ich charakterystycznej sierści, to jest to z nawiązką rekompensowane przez ich przyjazną i czułą osobowość.

Cocker spaniel jest najmniejszym członkiem rodziny psów sportowych.

Cocker Spaniel Angielski

Psy tej rasy są większe niż cocker amerykański, ale równie przyjazne. Te chętne do zabawy psy może nie należą do grupy psów gończych, ale są bardzo dobre w polowaniu na ptaki! Doskonale sprawdzają się również jako psy do towarzystwa w kochającej rodzinie. Angielski cocker spaniel ma przyjazne usposobienie i wymaga niewielkich nakładów na utrzymanie, co pozwoli Ci zapomnieć o wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych, których wymaga jego sierść, aby wyglądała jak najlepiej.

Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki zostały pierwotnie wyhodowane do ochrony koni i powozów, ale od tego czasu mają wiele różnych zajęć. Od pomocy strażakom, przez pasterstwo, po inspirowanie pewnego filmu Disneya – te psy zrobiły już wszystko.

Są one również doskonałe psy stróżujące, są lojalne i czułe w stosunku do rodziny, ale bardziej powściągliwe w stosunku do obcych. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o ich umaszczeniu: nie sposób nie pokochać ich charakterystycznych oznaczeń.

Foxhound amerykański

Jakby ich duże, słodkie oczy nie wystarczyły, abyś zakochał się w tej średniej wielkości rasie psów, amerykańskie foxhoundy są również popularne ze względu na ich słodką, spokojną naturę. Szczególnie dobrze dogadują się z dziećmi (a nawet kotami), ale uwaga: nie są najlepsze dla początkujących właścicieli. Potrzebują doświadczonego opiekuna, aby pracować nad ich niezależnymi skłonnościami i dużo ruchu, aby były szczęśliwe.

Griffon krótkowłosy

Wirehaired Pointing Griffons są pracowitymi psami sportowymi znanymi z szorstkiej, szczeciniastej sierści, zwykle szarej z brązowymi oznaczeniami. Jest to rasa wyhodowana w XIX wieku jako doskonały, średniej wielkości pies myśliwski na lądzie i w wodzie. Ponadto są towarzyskie i inteligentne. Uwielbiają też pływać, o czym świadczą ich pajęcze palce.

Siberian Husky

Siberian Huskies są znane z jasnych oczu i pięknego płaszcza. Pierwotnie wyhodowane w północno-wschodniej Azji przez plemię Czukczów, husky są od pokoleń wykorzystywane jako psy zaprzęgowe i do towarzystwa. Rasa ta jest mniejsza od Alaskan Malamute i jest zazwyczaj towarzyska i przyjazna w stosunku do innych psów. Potrzebują jednak doświadczonych właścicieli, gdyż są niezależne i potrafią uciekać z podwórek.

Labrador retriever

Jedna z najbardziej popularnych ras psów, Labrador retriever jest zawsze dobrym wyborem, gdy szukasz psa rodzinnego. Ten spokojny, łatwo poruszający się pies średniej wielkości został pierwotnie wyhodowany w Nowej Fundlandii jako pomocnik rybaka, ale obecnie robi wszystko, od pracy jako zwierzę służbowe i pies ratowniczy, po wyszukiwanie zwierzyny dla myśliwych i zabawę z dziećmi w domu. Nie znajdziesz słodszego, bardziej czułego psa.

Owczarek australijski

Osobniki tej rasy owczarków są lojalne, niezawodne i łatwe w obsłudze, co czyni je wspaniałymi towarzyszami dla aktywnych, kochających ruch na świeżym powietrzu rodzin. Uwielbiają być blisko ludzi, których kochają (bardzo blisko, blisko Twoich nóg) i często są łagodne w stosunku do dzieci. Mają też majestatyczny wygląd, piękne umaszczenie, miękką sierść i ciepłe, inteligentne oczy.

Shetland Sheepdog lub Sheltie

Owczarki szetlandzkie zostały wyhodowane na Wyspach Szetlandzkich, najbardziej wysuniętym na północ punkcie Wielkiej Brytanii, do strzyżenia owiec, kucyków i drobiu. Inteligentne, posłuszne i czułe, te psy pasterskie występują w różnych umaszczeniach, od czarnego do blue merle i piaskowego, i zawsze wydają się być uśmiechnięte. Są wspaniałymi psami stróżującymi, ponieważ są całkowicie oddane swojej rodzinie, a ich szczekanie jest głośne i często odstrasza intruzów.

Portugalski pies wodny

W przeszłości portugalskie psy wodne pracowały jako załoga podczas rejsów rybackich wzdłuż portugalskiego wybrzeża, co ma sens ze względu na ich pajęcze łapy i miłość do wody. Mają niesamowicie entuzjastyczne usposobienie w każdej sytuacji i są doskonałymi psami rodzinnymi ze względu na ich otwartą i przyjazną naturę.

Ich sierść to włosy, a nie futro, więc są doskonałym wyborem, jeśli któryś z członków Twojej rodziny jest uczulony na sierść psa. Oznacza to jednak, że ich sierść wymaga częstej pielęgnacji, ponieważ nie zrzucają włosów.

Australian Cattle Dog

Australijski owczarek bydlęcy jest wytrzymałą rasą psów o charakterystycznej (i pięknej!) niebiesko-szarej lub czerwonej sierści z cętkowanym wzorem. Mają mnóstwo energii (więc ty też powinieneś) i uwielbiają być aktywne. Psy te są niezwykle inteligentne i potrzebują dużo stymulacji umysłowej, aby były szczęśliwe, więc upewnij się, że możesz im to zapewnić, zanim dołączysz je do swojej rodziny.

Shar pei

Shar pei pochodzi z południowych prowincji Chin i liczy sobie ponad 2000 lat, sięgając czasów dynastii Han. Chińscy rolnicy używali ich jako myśliwych, pasterzy i strażników zwierząt. Ta średniej wielkości rasa jest niezwykle lojalna wobec swojej rodziny, ale może być dość powściągliwa wobec obcych, dlatego ważne jest, aby były one socjalizowane i szkolone od najmłodszych lat.

Uderzający jest również ich charakterystyczny wygląd: mają obfite luźne fałdy futra, niebiesko-czarny język, małe uszy i wysoko osadzony ogon.

Irish soft coated wheaten terrier

Wyhodowany w Irlandii jako wszechstronny pies gospodarski, soft coated wheaten terrier jest rasą radosną i uczuciową. Nie tylko ciężko pracują (mają to we krwi), ale są też oddanymi psami rodzinnymi, które z przyjemnością zwiną się u Twoich stóp po długim dniu.

Ich miękki, falisty płaszcz wymaga trochę opieki, aby utrzymać je patrząc ich najlepsze, ale poza tym są one łatwe rasy do miłości.

Spaniel bretoński

Aktywny, wesoły i inteligentny: spaniele bretońskie to wspaniałe psy rodzinne, a także piękne od stóp do głów psy o rdzawo-pomarańczowym i białym umaszczeniu. Jeśli nie zabierasz swojego spaniela bretońskiego na polowanie, musisz zapewnić mu wiele okazji do rozładowania energii. Sporty dla psów, treningi agility i inne przygody to doskonałe pomysły.

Springer Spaniel angielski

Angielskie springer spaniele są idealnymi psami rodzinnymi o wysokim poziomie aktywności. Dlatego uwielbiają włączać się do zabawy, czy to w formie zabawy, pływania, polowania, czy po prostu spaceru. Doskonale dogadują się z dziećmi i innymi zwierzętami, nie są psami, które można zostawić w domu na cały czas (chcą być z Tobą!).

Szczęśliwa i chętna do zadowolenia – ta rasa to czysta przyjemność mieć w domu.

Whippet

Te pełne wdzięku psy zostały pierwotnie wyhodowane w wiktoriańskiej Anglii do wyścigów i polowań na króliki. Bardzo podobne do chartów, ale mniejsze, są smukłe i zgrabne i mogą biegać do 35 mil na godzinę. Doskonale sprawdzają się jako średniej wielkości płaskie psy, ponieważ uwielbiają się wylegiwać i nie szczekają zbyt często, ale należy zadbać o to, by miały regularny ruch.

Każda z tych ras psów średniej wielkości będzie wspaniałym zwierzakiem dla osoby, która chce mieć psa, który nie jest ani za duży, ani za mały. Mam nadzieję, że ta lista pomoże Ci posunąć się nieco dalej w poszukiwaniu idealnego psa dla Twojej rodziny.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jaki typ psa chciałbyś posiadać lub adoptować, zapoznaj się z naszymi artykułami na temat 10 najbardziej kochających ras psów lub 10 najbardziej inteligentnych ras psów.