Bez kategorii

12 faktów, które rozumieją tylko osoby posiadające Labradoodle

Gdziekolwiek mieszkasz w Holandii, istnieje prawdopodobieństwo, że w każdym parku zobaczysz Labradoodle’a biegającego ze swoim właścicielem lub spacerowiczem. Te puszyste, hybrydowe psy (pół Pudel i pół Labrador Retriever) wyglądają jak żywe pluszowe misie (zwłaszcza szczeniaki) i są niezwykle popularne na całym świecie. Ale skąd właściwie bierze się ta miłość do labradoodli?

Labradoodle: fakty w skrócie

  1. Labradoodle jest krzyżówką pudla i labradora retrievera.
  2. Jest to łatwy pies rodzinny, wesoły i łatwy w wychowaniu.
  3. Chociaż istnieją różne rodzaje sierści, ich cechą wspólną jest to, że prawie w ogóle nie zrzucają sierści.
  4. Wymagają one regularnego szczotkowania i trymowania.
  5. Labradoodle są pełne energii i potrzebują dużo ruchu.
  6. Labradoodle uwielbiają towarzystwo; towarzystwo innych psów, innych ludzi, a zwłaszcza Ciebie.
  7. Miłość Labradoodli do swoich właścicieli jest silna i nie mogą one znieść samotności.

Chociaż może się wydawać, że te puszyste psy „doodle” są od zawsze, w rzeczywistości istnieją dopiero od 1988 roku. Australijski hodowca Wally Conron postanowił skrzyżować labradora retrievera ze zwykłym pudlem. Jego celem było wyhodowanie psa przewodnika, który byłby również odpowiedni dla osób z alergią na sierść i sierść psów.

Conron wybrał pudla ze względu na jego hipoalergiczną sierść, a labradora retrievera z powodu chęci właściciela, łatwego wychowania i ogromnej lojalności. Choć początkowo nowa rasa nie bardzo się przyjęła, stała się jedną z najbardziej popularnych ras. Labradoodle są obecnie nie tylko psami przewodnikami, ale także psami terapeutycznymi i „normalnymi” psami rodzinnymi.

Są energiczne, kochające i nie zrzucają dużo, więc nie bez powodu świat zakochał się w tych inteligentnych psach.

Co więc trzeba wiedzieć o labradoodlu? Co rozumie tylko ten, kto ma Labradoodle i co czyni je tak wyjątkowymi? Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których właściciele Labradoodli tak bardzo kochają swoje psy.

Labradoodle szczeniaki są sooo cute

Kto nie rozpływa się na widok takiej puszystej kulki? Te piękne, wyraziste oczy? Ten uśmiech? Nie ma nic piękniejszego, prawda? Szczeniaki Labradoodle są figlarne i żywiołowe, zawsze gotowe na nowe przygody i mają wysoki współczynnik przytulania. Nawet jeśli już się nie mieszczą, nadal lubią siedzieć na Twoich kolanach.

Są one we wszystkich kształtach i rozmiarach…

W przeciwieństwie do starszych ras, takich jak border collie czy cocker spaniel, labradoodle nie jest rasą czystą, lecz mieszańcem. Tak więc mogą występować spore różnice w „projektach” pod względem wyglądu i wielkości.

Decydująca jest tu rasa rodziców, a zwłaszcza wielkość pudla, z którym krzyżowano się w pierwszym pokoleniu. Pudle występują w trzech różnych rozmiarach: pudle karłowate, pudle średnie i pudle duże.

Duży Labradoodle może osiągnąć wagę około 30 kilogramów, średni Labradoodle od 15 do 22 kilogramów, a karłowaty Labradoodle od 7 do 12 kilogramów. Pudel karłowaty też jest naprawdę mały, więc oczywiście labrador też będzie.

… i kolory

Labradoodle występują we wszystkich kolorach, od kremowego po czekoladowy brąz, morelowy, czerwony, czarny, srebrnoszary lub ich mieszankę.

Również płaszcz może się różnić. Niektóre psy mają bujną, falistą sierść (najpopularniejsza), podczas gdy inne mają sportowe loki, szorstką sierść lub prosty włos.

Są łatwe do wychowania

Ponieważ zarówno Pudle jak i Labradory znane są z inteligencji, ich edukacja to bułka z masłem. Są chętne do nauki, a dzięki prostemu treningowi możesz utrzymać ich niegrzeczną stronę w ryzach.

Nie chcesz przecież, aby Twój pies entuzjastycznie podskakiwał na każdego nieznajomego psa lub osobę, prawda?

Labradoodle utrzymują Cię w super aktywności

Mając w domu Labradoodle’a, nie potrzebujesz już Fitbita. Muszą być często wyprowadzane na spacer i potrzebują wystarczająco dużo miejsca, gdzie mogą się wybiegać (duży ogród lub park są idealne). Zazwyczaj nie radzą sobie dobrze w mieszkaniu.

Labradoodle uwielbiają chodzić z Tobą na długie spacery i z radością zrobią dodatkowe okrążenie, jeśli już wybrałeś się na długi spacer. Im więcej ćwiczeń im dajesz, tym mniej będą się nudzić i łamać rzeczy w domu.

Ponadto Labradoodle potrzebuje dostatecznego towarzystwa i stymulacji. To inteligentne psy w ciele pluszowego misia; chcą się bawić, uczyć nowych rzeczy i cieszyć się Twoim towarzystwem. Jeśli często pracujesz przez wiele godzin, dobrze jest mieć niezawodną opiekunkę lub opiekuna, który poświęci Twojemu labradorowi tyle uwagi, ile potrzebuje.

Nie gubią się, ale wymagają dobrego szczotkowania.

Chociaż nie istnieje w 100% hipoalergiczny pies, labradoodle jest bardzo blisko. Zwykle mają sierść od strony pudla: gęstą, kędzierzawą, która właściwie się nie zrzuca. Ponieważ zrzucają mniej niż większość ras, alergie są mniejszym problemem, a twoje meble pozostają ładniejsze również.

Labradoodle mają wymarzone umaszczenie, morelowe, kremowe czy piaskowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wyglądają tak samo. Są Labradoodle o prostym włosie, o luźnych loczkach, o gładkiej sierści polarowej lub wełnistej jak u owieczki. Niezależnie jednak od rodzaju sierści Twojego psa, faktem jest, że będzie on wymagał częstego szczotkowania i sporadycznego trymowania, aby zachować dobry wygląd i zapobiec plątaniu się sierści. Ale na szczęście uwielbiają być szczotkowane, a to wzmacnia ich więź z Tobą.

Labradoodle żyją z miłości do swoich panów

Labradoodle są słodkie i towarzyskie, posiadają wiele z najlepszych cech zarówno Labradorów jak i Pudli. Wolą przebywać cały czas wśród ludzi i są bardzo czułe (nawet w stosunku do obcych).

Labradoodle to kiepskie psy stróżujące…

Ze względu na swój łagodny, oddany i zabawny charakter, Labradoodle są wspaniałymi psami rodzinnymi, ale absolutnie nie nadają się na psy stróżujące. Są figlarne i potulne, a hoduje się je ze względu na ich nieagresywną naturę.

Oczywiście, to się różni w zależności od psa i charakter jest również określona przez temperament rodziców, wychowanie i wcześniejsze doświadczenia psa. Dzięki wczesnej socjalizacji, możesz nauczyć swojego szczeniaka Labradoodle jak prawidłowo zachowywać się wobec innych psów i ludzi oraz w nowych środowiskach. Ale co do reszty: nie ma nic fajniejszego niż ruchliwa ulica, park dla psów czy wizyta u babci!

…ale wspaniałe psy terapeutyczne…

Ze względu na swój ciepły, kochający i lojalny charakter, Labradoodle są idealnymi psami terapeutycznymi dla osób z autyzmem, ograniczeniami fizycznymi, depresją, itp.

Ponadto są doskonałymi przewodnikami dla osób niewidomych (do czego zostały pierwotnie wyhodowane).

…I urodzeni pływacy!

Chłodzenie się w gorący letni dzień jest również przyjemniejsze z tym merdającym kumplem. Te psy potrafią głęboko nurkować i dotrzymają Ci towarzystwa w wodzie przez całe lato.

Labradoodle jako pies rodzinny

Labradoodle szybko czują się jak w domu w rodzinie, do której trafiają. Szczególnie dobrze dogadują się z dziećmi; słodkie, łagodne, a jednocześnie pełne energii. Pod tym względem ich przydatność jako psa rodzinnego jest na równi z Labradorem Retrieverem.

Ważne jest jednak, aby były one dobrze wychowane. Lepiej też nie zostawiać ich samych z dziećmi. Przeciętny Labradoodle może stać się dość duży i w swoim entuzjazmie może łatwo przejechać Twojego malucha, jeśli nie jesteś ostrożny.

Podobnie jak w przypadku wszystkich ras psów, należy nauczyć dzieci, jak podchodzić do psa i jak go traktować, a także nadzorować je, gdy są razem. Małe dzieci mają czasem tendencję do ciągnięcia psów za ucho lub ogon, czego większość psów w ogóle nie docenia. Nawet tak przyjazny pies jak labrador może zareagować mniej przychylnie, jeśli będzie traktowany w ten sposób, lub jeśli zostanie mu odebrana zabawka lub jedzenie.

O tak, a czy wspomnieliśmy już, jak bardzo cię kochają?

Labradoodle zrobią wszystko, aby przekonać do siebie swoich właścicieli. Z ich wrodzoną skłonnością do zadowalania ludzi, będziesz miał wiele lat zabawy z nimi, nawet jak się zestarzeją.

Jak zdobyć szczeniaka lub dorosłego psa rasy Labradoodle?
Zawsze idź do renomowanego hodowcy, jeśli szukasz labradoodle dla swojej rodziny. Wystrzegaj się „fabryk szczeniąt” i spotkaj się z hodowcą osobiście, przeczytaj opinie innych i sprawdź, do jakich stowarzyszeń należy hodowca. Nie kupuj psa w sklepie zoologicznym ani z niesprawdzonych ogłoszeń w internecie.

Nie zapominajmy, że w schroniskach hodowców i schroniskach dla zwierząt jest wiele psów, które czekają na nowy dom.

A labradoodle ze schroniska?

Jeśli dana rasa psów jest bardzo popularna, jest to zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo. Ponieważ labradoodle ma tak dużo energii i często rośnie bardziej niż spodziewał się tego jego właściciel, jest niestety wiele przykładów labradoodli, które znajdują nowy dom poprzez adopcję lub tymczasową opiekę zastępczą. Proszę sprawdzić schroniska dla zwierząt w Państwa okolicy.