Bez kategorii

Dlaczego oczy mojego psa są czerwone?

Oczy Twojego psa są tak samo wrażliwe jak Twoje własne i tak samo podatne na podrażnienia, alergie, urazy i choroby. Jedną z najwcześniejszych i najpewniejszych oznak podrażnienia są zaczerwienione oczy. Jeśli oczy Twojego psa są wyraźnie czerwone lub opuchnięte, może to być oznaką czegoś tak drobnego jak podrażnienie lub łagodna alergia, lub tak poważnego jak choroba oczu.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o oczach Twojego psa, co sprawia, że są czerwone, kiedy czerwone oczy są oznaką, że powinieneś udać się do weterynarza i jak Ty (i Twój weterynarz) możecie zadbać o oczy swojego pupila.

Dlaczego oczy psów są wrażliwe

Oczy psa mają wiele wspólnego z Twoimi: oko jest aktywnym organem, stale dostosowującym się do światła i skupiającym się na obiektach w otoczeniu. Wszystkie części oka współpracują ze sobą w celu wytworzenia obrazów i przekazania ich do mózgu.

Psie oczy różnią się od ludzkich tym, że posiadają trzecią powiekę, błonę spojówkową, która znajduje się w wewnętrznym kąciku oka. Trzecia powieka wysuwa się w górę, aby chronić gałkę oczną przed zadrapaniami lub w odpowiedzi na stan zapalny. Psy mają również więcej pręcików w rogówce niż ludzie, co oznacza, że lepiej niż ty śledzą światło i ruch (ale ogólnie ich widzenie jest mniej ostre i nie widzą tak szerokiej gamy kolorów).

Podobnie jak w przypadku Twoich oczu, zewnętrzne czynniki drażniące mogą powodować podrażnienia, a choroby mogą osłabiać lub uszkadzać określone części oka psa. Niektóre typy psów są bardziej podatne na problemy z oczami niż inne, w tym:

Rasy brachycefaliczne, czyli psy o płaskiej twarzy, takie jak buldogi, shih tzus i pugs
Rasy z długimi włosami wokół twarzy, takie jak pudle, maltańczyki i owczarki
Starsze psy lub psy z istniejącymi problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca.

Przyczyny czerwonych oczu u psów

Zaczerwienienie, opuchlizna i wydzielina mogą wskazywać na wiele różnych problemów u psów, od nieszkodliwych, łagodnych alergii po coś znacznie poważniejszego.

Niektóre z najczęstszych przyczyn zaczerwienienia, przekrwienia i/lub łzawienia oczu u psów to:

Uraz oka, taki jak zadrapanie lub ciało obce w oku
Alergie (na żywność lub czynniki środowiskowe)
Zapalenie spojówek, znane również jako „różowe oko” lub „czerwone oko”. Swędzące zapalenie tkanki pokrywającej oko, różowe oko jest tak samo powszechne u psów jak u ludzi i zazwyczaj dotyka jednego oka naraz (źródło)
Jaskra, nagromadzenie płynu w oku, które powoduje ciśnienie, które, jeśli nie zostanie złagodzone, może spowodować ślepotę. Zaczerwienieniu spowodowanemu przez jaskrę towarzyszy widoczny obrzęk; dowiedz się więcej tutaj.
Zespół suchego oka (formalnie znany jako Keratoconjunctivitis sicca, lub KCS). Suche oko może być spowodowane wieloma chorobami podstawowymi, dlatego ważne jest, aby Twój pies został zbadany przez weterynarza!
Zapalenie błony naczyniowej oka, bolesne zapalenie niektórych części gałki ocznej.
Wrzody rogówki, erozja przezroczystej, błyszczącej błony, która tworzy przednią część gałki ocznej. Wrzody rogówki są zazwyczaj spowodowane urazem, takim jak zadrapanie podczas biegania przez szczotkę.
Czerwone oczy mogą być również spowodowane przez podstawowe problemy medyczne, takie jak nadczynność tarczycy, cukrzyca i niektóre nowotwory. Oczywiście, czasami czerwone oczy są po prostu tymczasową reakcją na łagodny czynnik drażniący! Jeśli zauważysz, że oczy Twojego psa wyglądają nietypowo, zachowaj spokój i skonsultuj się z profesjonalistą.

Kiedy należy zabrać psa do weterynarza w celu zbadania oczu (i co zrobi weterynarz)

Czerwone oczy nie zawsze są oznaką czegoś złego, ale uszkodzenia i choroby oczu mogą postępować szybko, więc lepiej być bezpiecznym niż żałować. Jeśli zauważysz coś nowego i niezwykłego w oczach Twojego psa, jeśli pies drapie się lub pociera twarz, i/lub jeśli zauważysz wydzielinę lub mrużenie oczu, czas zadzwonić do weterynarza.

Kiedy zabierasz swojego psa do weterynarza w celu zbadania oczu, weterynarz może wykonać niektóre lub wszystkie z poniższych czynności:

  • Przeprowadzić kompletny egzamin oftalmologiczny, badając wszystkie struktury oka Twojego zwierzaka. Jest to część, w której może on śledzić wzrok psa, trzymając przed nim przedmiot i poruszając nim, a także zajrzeć do wnętrza oka za pomocą oftalmoskopu, jak na zdjęciu powyżej.
  • Test łzowy Schirmera, który pozwala określić, czy oczy psa są prawidłowo nawilżane. W teście tym wykorzystuje się małe paski papieru, które umieszcza się w dolnej powiece; jest on nieco niewygodny, ale nie bolesny!
  • Zbadaj ciśnienie wewnętrzne oka psa za pomocą narzędzia zwanego tonometrem.
  • Badanie plamki fluoresceiny, w którym wykorzystuje się nieszkodliwy barwnik nakładany na oko, co pozwala lekarzowi weterynarii dostrzec niewidoczne w innych warunkach zadrapania i uszkodzenia rogówki.
  • Badania krwi: Twój weterynarz może zdecydować się na przeprowadzenie badania krwi w celu wykrycia podstawowych problemów medycznych i chorób, które mogą powodować problemy z oczami.

Wiele problemów z oczami można leczyć za pomocą leków miejscowych i/lub doustnych. Jeśli jednak istnieje poważniejsza przyczyna zaczerwienienia oczu psa, lekarz weterynarii może skierować Cię do okulisty weterynaryjnego w celu przeprowadzenia dalszych badań i leczenia.

Jak dbać o zdrowie oczu psa?

Nie możesz uchronić swojego psa przed każdym możliwym czynnikiem drażniącym oczy, urazem lub chorobą; w końcu psy to psy! Możesz jednak podjąć środki zapobiegawcze, aby oczy Twojego pupila były jak najzdrowsze i jak najlepiej chronione:

  • W przypadku ras długowłosych, utrzymuj włosy wokół oczu przycięte i czyste.
  • W razie potrzeby usuwaj zanieczyszczenia z oczu psa (wilgotną chusteczką lub wacikiem delikatnie przetrzyj oczy od wewnętrznego kącika do zewnętrznego, uważając, aby nie dotknąć gałki ocznej).
  • Zwracaj uwagę psu na nadmierne pocieranie lub drapanie oczu, co może być oznaką nieprawidłowości.
  • Choć może to być urocze, gdy pies wystawia głowę przez okno samochodu, jest to w rzeczywistości główna przyczyna urazów oczu. Trzymaj okna zwinięte na tyle, aby pies nie mógł wystawić głowy, lub zainwestuj w okulary ochronne przed następną podróżą.
  • Regularne badania weterynaryjne (raz w roku w przypadku młodych dorosłych psów; dwa razy w roku w przypadku Twojego starszego kolegi)

Tak jak w przypadku każdej innej kwestii związanej ze zdrowiem psa, jeśli chodzi o opiekę nad oczami, najważniejszą rzeczą jest zwracanie uwagi na swojego psa. Możesz wiele powiedzieć po prostu patrząc na niego i zauważając zmiany w jego wyglądzie, języku ciała i zachowaniu. I oczywiście pamiętaj, aby poświęcić czas na wpatrywanie się z miłością w oczy swojego psa; może nie jest naukowo udowodnione, że poprawia to zdrowie oczu, ale jest to świetny sposób na nawiązanie więzi z najlepszym przyjacielem!