Bez kategorii

Jak wytresować psa?

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć szkolenie swojego psa lub szczeniaka? Właściwe szkolenie i socjalizacja są jednymi z podstawowych potrzeb Twojego psa. Ważne jest, aby rozpocząć szkolenie psa tak szybko, jak to możliwe.

Na początku szkolenie psa może wydawać się dość przytłaczające, zwłaszcza jeśli jest to Twój pierwszy pies. Prawda jest taka, że szkolenie psa to bardzo duży projekt. Jeśli podejmiesz go krok po kroku, przekonasz się, że zadanie to będzie o wiele mniej zniechęcające. Oto kilka informacji, które pomogą Ci zacząć:


Dowiedz się, jak stworzyć podstawy, zanim zaczniesz szkolić swojego psa.

Trenuj psa za pomocą gier:

Szkolenie psa powinno być zabawą! Każdy wie, że łatwiej jest się uczyć, kiedy dobrze się bawisz, więc spróbuj wprowadzić kilka gier do swojego reżimu szkolenia psa.

Sześć tygodni do dobrze wyszkolonego psa: Korzystając z tego harmonogramu jako przewodnika, możesz nauczyć swojego psa podstaw w ciągu około sześciu tygodni.
Pozytywne wzmocnienie: Istnieje wiele różnych sposobów na szkolenie psa, ale większość specjalistów od psów zgadza się, że pozytywny sposób jest najlepszy zarówno dla psa, jak i dla trenera.

Potrzebujesz pomocy w szkoleniu psa? Rozważ skorzystanie z pomocy trenera psów. Spróbuj zajęć grupowych i/lub prywatnych lekcji i sprawdź tutaj, aby uzyskać wskazówki na temat przystępnego szkolenia psów.

Szkolenie w domu i szkolenie w klatce

O ile nie planujesz trzymać psa na dworze – a niewielu z nas to robi, bo nie jest to zalecane – będziesz musiał nauczyć psa, gdzie ma się załatwiać. Dlatego też szkolenie w domu (zwane także „Housebreaking” lub „Potty Training”) jest jedną z pierwszych rzeczy, nad którymi musisz popracować ze swoim psem. Szkolenie w klatce może być bardzo pomocną częścią procesu szkolenia. Dotyczy to zarówno szkolenia domowego, jak i wielu innych obszarów szkolenia:

Oto podstawy szkolenia psa lub szczeniaka, aby zaakceptować, a nawet cieszyć się klatką. Nie tylko pomoże to w zerwaniu z nałogiem, ale także da Twojemu psu własne miejsce.
Jak wytresować psa w domu: Jeśli chodzi o to, szkolenie domowe nie jest tak skomplikowane, ale to nie znaczy, że jest łatwe. Konsekwencja i staranność są kluczowe w procesie przyzwyczajania się do domu.
Uległość/pobudliwe oddawanie moczu u psów: Jeśli Twój pies wciąż ma wypadki w domu, może to być coś więcej niż tylko problem z nauczeniem się czystości. Twój pies może oddawać mocz z podniecenia lub w celu wyrażenia zachowania uległości.

Szkolenie psów i szczeniąt na smyczy

Każdy pies musi nauczyć się chodzić na smyczy. Poza faktem, że większość obszarów posiada przepisy dotyczące smyczy, zdarzają się sytuacje, w których trzymanie psa na smyczy jest dla jego własnego bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak zapoznać swojego psa lub szczeniaka ze smyczą, a następnie naucz go, jak prawidłowo chodzić na smyczy, nawet obok Ciebie na rowerze. Chodzenie na luźnej smyczy uczy psa, aby nie ciągnął ani nie zaczepiał, dzięki czemu doświadczenie to jest przyjemniejsze zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa.

Jak socjalizować psy i szczeniaki?
Socjalizacja oznacza szkolenie szczeniaka lub dorosłego psa w zakresie akceptacji nowych ludzi, zwierząt i różnych miejsc poprzez wystawianie go na działanie tych czynników. Uspołecznione psy rzadziej mają problemy z zachowaniem i są bardziej przyjazne dla innych. Socjalizacja może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi lęków i fobii.

 

Najważniejsze jest to, że socjalizacja psa lub szczeniaka sprawi, że będzie on szczęśliwszym i lepiej zachowującym się psem.

Szkolenie na kliker dla psów

Szkolenie klikerowe, powszechna forma pozytywnego wzmocnienia, jest prostą i skuteczną metodą szkolenia psów. Mimo, że można szkolić psa bez użycia klikera, wiele osób uważa go za pomocny. Za pomocą szkolenia klikerowego można łatwo i skutecznie nauczyć psa wszystkich rodzajów podstawowych i zaawansowanych komend i sztuczek. Szybko i łatwo nauczysz się, jak trenować psa za pomocą klikera.

Podstawowe komendy i zabawne sztuczki
Istnieją pewne podstawowe komendy i sztuczki, które każdy pies powinien znać, takie jak chodź, mów, upuść, zostań, cofnij się itp. Podstawowe komendy nadają Twojemu psu strukturę. Ponadto, mogą one pomóc w przezwyciężeniu wspólnych problemów z zachowaniem psa i pomogą utrzymać jego bezpieczeństwo.

Jak wytresować psa, żeby został

Co jest bardziej zabawne niż pokazywanie fajnych sztuczek swojego psa? Sztuczki dla psów to świetny sposób, aby przenieść szkolenie psa na wyższy poziom i zapewnić mu trochę stymulacji umysłowej.

Udowadnianie zachowań i rozwiązywanie problemów
Udowadnianie jest ostatnim krokiem w szkoleniu psa do wykonywania nowych zachowań. Dowiedz się, jak sprawdzać zachowania, aby Twój pies był tak samo posłuszny w parku lub w domu przyjaciela, jak w Twoim salonie.

Pamiętaj, że tylko dlatego, że osiągnąłeś ostatnie etapy szkolenia, nie oznacza to, że nie pojawią się problemy z zachowaniem. Poznaj najczęstsze problemy z zachowaniem psa i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić. Poniższe poradniki pomogą Ci przejść przez tę część procesu szkolenia:

Udowodnienie zachowań:

Ćwicz zachowania w różnych sytuacjach, przy różnym poziomie rozproszenia uwagi. Bez sprawdzania zachowań, pies może zachowywać się dobrze w salonie, ale zapomnieć o całym szkoleniu, kiedy jest poza domem.

Naucz psa samokontroli:

Ta metoda uczy psa, że nic w życiu nie jest za darmo, ale że musi zasłużyć na takie rzeczy jak jedzenie i uwaga poprzez posłuszeństwo.
Częste problemy z zachowaniem psa: Zrozumienie potencjalnych problemów z zachowaniem może pomóc Ci je wykryć i rozwiązać zanim sprawy wymkną się spod kontroli.
Zarządzanie zachowaniem psa a szkolenie psa: Chociaż zarządzanie zachowaniem psa i szkolenie psa to dwie różne rzeczy, nie wykluczają się one wzajemnie. Zarządzanie zachowaniem jest ważną częścią każdego programu szkolenia psów.

Zaawansowane szkolenie psów

Kiedy Twój pies opanuje już wszystkie podstawy, możesz rozważyć przejście do bardziej zaawansowanych sztuczek. Takie zajęcia pomogą utrzymać psa w aktywności, kondycji i stymulacji umysłowej. Dodatkowo, pomogą one wzmocnić więź, którą dzielisz ze swoim psim towarzyszem.

Pamiętaj, że szkolenie jest procesem ciągłym. Nigdy nie uda Ci się go całkowicie zakończyć. Ważne jest, aby pracować nad szkoleniem posłuszeństwa przez całe życie psa. Ludzie, którzy uczą się języka w młodym wieku, ale przestają się nim posługiwać, mogą z wiekiem zapomnieć znaczną jego część. To samo dotyczy Twojego psa: wykorzystaj to albo stracisz. Przećwiczenie nawet najbardziej podstawowych sztuczek i komend pomoże im zachować świeżość w pamięci Twojego psa. Ponadto jest to świetny sposób na spędzenie czasu z psem.