Bez kategorii

Chihuahua Rasa psów Fakty i informacje

Mały, pełen osobowości, świetnie wygląda w swetrze… tak, mówimy o Chihuahuas. Ten popularny pies do towarzystwa jest lojalny (czasami zaciekle), zabawny i cudownie uroczy. I podobnie jak w przypadku innych małych psów, trudno znaleźć Chihuahua, który nie wie, jak zwiększyć swoją słodkość, aby uzyskać to, czego chce.

Dowiedz się więcej o psach Chihuahua w tym szczegółowym profilu rasy i pozwól nam pomóc Ci zdecydować, czy Chihuahua jest odpowiednim psem dla Ciebie.

Chihuahua Wygląd

Chihuahuas mają charakterystyczny wygląd: małe ciało, spiczaste uszy, duże wyraziste oczy. Większość ludzi zna Chihuahua krótkowłosego, z gładką sierścią, która wygląda tak, jakby nie mogła utrzymać psa w cieple. Istnieją jednak również Chihuahua długowłose. Mimo to, wszystkie psy rasy Chihuahua potrzebują trochę więcej ciepła w zimne dni (dlatego właśnie wymyślono te wszystkie słodkie sweterki).

Wśród długowłosych i krótkowłosych Chihuahuas istnieją dwa odrębne typy budowy ciała Chihuahua: jabłkowata głowa i głowa jelenia. Odmiana Chihuahua o głowie jabłka jest krótsza, ma okrągłą głowę i oczy osadzone blisko siebie. Odmiana deer head Chihuahua jest wyższa, z płasko zakończoną głową i szeroko osadzonymi oczami.

Czy kiedykolwiek słyszałeś o bezwłosym Chihuahua? Chociaż mogą wyglądać podobnie do Chihuahua, te psy są inną rasą, znaną jako Xoloitzcuintli.

Być może słyszałeś również o odmianach toy i teacup Chihuahua. Nie są to oficjalnie uznane rasy, ale raczej mniejsze psy tej samej rasy. Ważące poniżej pięciu funtów, teacup Chihuahuas są najmniejsze w historii. To nie jest dobry pomysł, aby pracować z tak zwanych hodowców teacup, jak te bardzo malutkie psy często cierpią z powodu problemów zdrowotnych ze względu na ich nienaturalny rozmiar.

Chihuahuas mają niezwykle szeroki zakres ubarwienia, w tym biały, czarny, brązowy, czekoladowy, brązowy, płowy, czerwony, kremowy i mieszany. Mogą one również mieć specjalną formę kolorowania zwaną merle, która jest cętkowanie kolor bazowy z lżejszych plam.

Jeśli chodzi o pielęgnację, Chihuahuas są stosunkowo łatwe do utrzymania. Cotygodniowe szczotkowanie dla krótkowłosych Chihuahuas (więcej dla odmian długowłosych), i raz w miesiącu kąpiel powinny wystarczyć. Paznokcie powinny być przycinane co kilka miesięcy. Do czyszczenia oczu należy używać ciepłej, wilgotnej ściereczki.

Idealne środowisko dla chihuahua

Chihuahua może wydawać się psem na kolanach (i będzie spędzać mnóstwo czasu na przytulaniu), ale potrzebuje również regularnego ruchu. Oznacza to codzienne spacery i czas na zabawę.

Ze względu na swój niewielki rozmiar i temperament, Chihuahua potrzebują również spokojnego środowiska domowego, najlepiej bez małych dzieci, które są bardziej prawdopodobne, aby uczynić psa niespokojnym lub zranić go przez przypadek.

Pomimo swoich specyficznych potrzeb, chihuahuas mają duże możliwości adaptacyjne i są dobrymi zwierzętami domowymi nawet w małych mieszkaniach w mieście. Zapakuj je na zimną pogodę, a będą szczęśliwe prawie wszędzie.

Idealny człowiek dla chihuahua

Najlepszy właściciel chihuahua będzie miał dużo czasu dla swojego zwierzaka, na wielu poziomach. Rodzice zwierząt będą musieli poświęcić dodatkowy czas na szkolenie i socjalizację. Chihuahuas również nie lubią być pozostawione same sobie – pozostawienie w spokoju, w połączeniu z brakiem ćwiczeń i zabawy, zaostrzy wszelkie leżące u podstaw agresywne lub lękliwe zachowania.

Jeśli musisz wychodzić z domu na krótsze okresy czasu, rozważ możliwość zamknięcia zwierzęcia w klatce. Idealny rodzic Chihuahua prawdopodobnie będzie pracował w niepełnym wymiarze godzin lub w domu, tak aby mógł poświęcić maksimum czasu na opiekę nad zwierzęciem i budowanie więzi z nim. W związku z tym, skorzystanie z pomocy zaufanej opiekunki lub opiekuna może okazać się zbawienne. Domowa opieka jest najlepsza dla Chihuahua, biorąc pod uwagę ich mały rozmiar.

Szkolenie Chihuahua

W przypadku żywiołowego, inteligentnego psa, jakim jest Chihuahua, najlepsze jest pozytywne wzmocnienie (bez besztania) i będą one wymagały częstego, konsekwentnego szkolenia z posłuszeństwa. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest sugerować, że Chihuahua coś robi, niż żądać tego, a podczas gdy Chihuahua lubią być nagradzane smakołykami i pochwałami, będą chciały różnorodności i będą miały cierpliwość tylko do krótkich sesji szkoleniowych. Aby wyprzedzić grę, spróbuj szkolić je na pusty żołądek, i zaakceptować, że będzie to czasochłonne, ale warto to zrobić w dłuższej perspektywie.

Z powodów, o których już wspomnieliśmy, szkolenie domowe Chihuahuas jest notorycznie trudne. Chihuahuas są małe i podstępne, i jeśli nie jesteś naprawdę czujny, prawdopodobnie znajdziesz je do toalety w sekretnych miejscach.

Aby dywan nie stał się ulubionym miejscem do sikania, używaj klatki lub bramek, aby trzymać psa z dala od miejsc, w których nie może się załatwiać, i często wychodź na zewnątrz, aby załatwić się do toalety. Pamiętaj, aby podawać psu mnóstwo smakołyków i chwalić go, kiedy pójdzie tam, gdzie chcesz!

Pielęgnacja chihuahua

Potrzeby pielęgnacyjne Twojego chihuahua będą się różnić w zależności od tego, czy mają długie czy krótkie włosy. Ogólnie rzecz biorąc, sporadyczne kąpiele wystarczą, aby utrzymać chihuahuę w czystości. Jeśli chodzi o szczotkowanie, krótkowłose chihuahuy potrzebują jedynie sporadycznego szczotkowania, aby utrzymać zdrową sierść. Długowłose chihuahuas potrzebują szczotkowania co najmniej raz w tygodniu, aby uniknąć splątania, a ich sierść powinna być całkowicie rozczesana przed kąpielą. Oba typy chihuahuas powinny mieć regularnie szczotkowane zęby i przycinane paznokcie. Ponadto, AKC zaleca regularne sprawdzanie uszu chihuahuas i usuwanie nadmiaru wosku.

Zdrowie chihuahua

Podobnie jak inne małe psy, chihuahuas są bardziej podatne na specyficzne problemy zdrowotne związane z ich wielkością. Chihuahuas będą potrzebowały więcej opieki dentystycznej niż inne psy. Pomoże w tym codzienne szczotkowanie, gryzaki dentystyczne i odpowiednia karma dla psów. Chihuahuas są również predysponowane do zapadania się tchawicy. Zainwestuj w dobrą uprząż, która bezpiecznie dopasuje się do Twojego Chihuahua i odciąży okolice szyi.

Chihuahuas są również predysponowane do innych schorzeń, w tym hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi), infekcji oczu, zwichnięcia rzepki (kiedy rzepka ma tendencję do przesuwania się z normalnej pozycji) oraz (rzadziej) wodogłowia i chorób serca. Wielu rodziców zwierząt domowych decyduje się na ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt, tak na wszelki wypadek.

Historia chihuahua

Pies Chihuahua pochodzi z Meksyku, a jego nazwa pochodzi od meksykańskiego stanu Chihuahua. Pierwsze chihuahuas zostały oficjalnie uznane w Stanach Zjednoczonych przez American Kennel Club (AKC) w 1904 roku, ale historia chihuahua sięga głęboko. Uważa się, że pies ten wywodzi się od Techichi, starożytnego psa towarzyszącego z cywilizacji Tolteków (już w IX wieku), ale już w 100 roku naszej ery znaleziono zabawki dla psów przedstawiające psy podobne do Chihuahua.

Zdobycie chihuahua

Kupno Chihuahua jest proste, ale ważne jest, aby być przygotowanym. Jeśli dodajesz szczeniaka Chihuahua do swojego życia, będziesz chciał spędzić dużo czasu na nauce podstawowego posłuszeństwa, socjalizacji szczeniaka do innych ludzi i psów oraz nauczaniu ważnych umiejętności, takich jak spanie przez całą noc i chodzenie do łazienki na zewnątrz.

Znalezienie szczeniaka Chihuahua lub dorosłego psa może być tak proste, jak wyszukiwanie w Internecie, ale należy uważać na młyny szczeniąt i oszustwa internetowe. Istnieje wiele sposobów, aby znaleźć renomowanego hodowcy, i to jest dobre, aby zapytać wokół, odwiedź przed zobowiązując się do zapłaty, i zaufać jelita.

Chihuahua Ratowanie

Innym sposobem na znalezienie Chihuahua jest przyjęcie ratowania. W przeciwieństwie do szczeniąt, ratownicy często przychodzą spayed i wykastrowany, i z wszystkich swoich strzałów. Wiele ratowania Chihuahua są oddawane przez właścicieli indywidualnych, a te psy są prawdopodobnie znają podstawowe komendy i być uspołecznione. Jeśli nie, nie oznacza to, że nie możesz z nimi pracować. Skontaktuj się z zaufanym trenerem psów, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak uczyć psa, który nie doświadczył zbyt wielu struktur lub jak pomóc psu, który doznał urazu, aby poczuł się bezpieczny i mile widziany.

Hodowcy Chihuahua

Aby znaleźć hodowców, którzy muszą spełniać rygorystyczne wymagania, użyj wyszukiwarki AKC, aby znaleźć renomowanego hodowcę Chihuahua w pobliżu. Podczas wizyty pamiętaj, aby zapytać o wszelkie problemy zdrowotne w linii krwi psa i omówić wszelkie testy genetyczne, które możesz chcieć wykonać.

Więcej o Chihuahuas

Poczuj się szykownie z większą ilością dobroci chihuahua w swoim życiu – mamy dla Ciebie dużo więcej do odkrycia w świecie tego popularnego małego meksykańskiego psa:

  • 16 pomysłów na prezent dla Twojego ulubionego miłośnika chihuahua
  • 5 najlepszych zabawek dla chihuahuy
  • 5 najlepszych uprzęży dla chihuahuy
  • 4 najlepsze smycze dla chihuahuy
  • 5 najlepszych łóżek dla psów Chihuahuas
  • Inne Recenzje Rover
  • 10 Najlepsze ubrania i akcesoria dla chihuahuas
  • Szczeniaki chihuahua: Wszystko, co musisz wiedzieć
  • 115 najpopularniejszych imion dla chihuahua
  • Najlepsza karma dla psów chihuahuas